Byť šťastný/á? To znamená...

Písmo: A- | A+

Tak trošku na zamyslenie....

Rozprávali sa dvaja ľudia: jeden je starý pán, ktorý prežil druhú svetovú vojnu,totalitu, pád komunistov a rozdelenie krajín. Druhý je mladý, môže mať okolo 15 rokov. Ten starší sa pýtal toho mladšieho, či je šťastný.

"Ja si myslím, že som šťastný" hovorí ten mladý "mám všetko: najnovší mobil, tablet, notebook, internet..."

"Tomu hovoríš šťastie? Podľa teba stačí mať len najnovší mobil, notebook, tablet a podobné veci? Myslíš si, že to je všetko, čo potrebuješ? Pre teba neznamená nič zdravie, rodina, priatelia?

"Ale áno, znamená, ale veď priateľov mám na facebooku a tí mi bohato stačia, kď budem chorý, tak na internete si nájdem nejaké rady, ktoré mi pomôžu uzdraviť sa"

"To si len ty myslíš. Skutoční priatelia behajú po ulici a nie po internete. Takto sa ťa opýtam: koľko tých tvojich internetových "priateľov" by ti pomohlo, keby ti je najhoršie, keby potrebuješ mať niekoho pri sebe.?Koľko z tých tvojich "priateľov" ťa pozdraví na ulici? A tie "zaručené" rady ti tiež nemusia vždy pomôcť."

Starý pán sa odpovede nedočkal. Miesto toho sa ho jeho spoločník opýtal:

"A ty si myslíš, že si šťastný?"

"Som šťastný. I keď mi už zdravie neslúži tak, ako kedysi, i keď už nevyzerám tak, ako pred pár desiatkami rokov, napriek tomu som šťastný." odpovedal mu.

"A prečo si šťastný?"

"Pretože mám okolo seba ľudí, s ktorými sa môžem porozprávať, ktorí mi pomôžu, keď to potrebujem. Samozrejme pomôžem aj ja im, keď ma o to žiadajú. Pretože ešte mi nohy tak slúžia, že môžem chodiť na prechádzky do lesa, poprípade si nakúpiť do mesta a nemusím na to nikoho využívať. A nepotrebujem žiadne moderné vynálezy, mne stačí moje rádio, kde si vypočujem správy a nejakú dobrú muziku, Televízor a počítač nemám vôbec. Sú to zbytočné veci, iba to požiera čas. Namiesto toho sa venujem iným veciam: čítam starú dobrú literatúru, ktorá ma vracia do mladosti alebo si zájdem za priateľmi a OSOBNE sa porozprávame o tom, čo máme nové."

***

Z tohto vyplýva, že každý človek potrebuje niečo iné, aby bol šťastný. Niekto potrebuje ku šťastiu najnovšie technológie, niekto zas obyčajné jednoduché veci. Ja osobne súhlasím s názorom toho staršieho. Myslím si, že oveľa dôležitejšie je mať ľudí okolo seba, zdravie, lásku...než tie materiálne statky a imaginárne kontakty, ktoré aj tak nikdy nepomôžu a neporadia, keď ich o to bude niekto žiadať.

Skryť Zatvoriť reklamu