Súkromné

Symbolistický Rosmersholm sa (ne)oplatí

Simona Horvathova

Symbolistický Rosmersholm sa (ne)oplatí

Režisér Rastislav Ballek sa rád hrá so symbolmi, jeho inscenácie vyvolávajú už počas predstavenia mnohé otázky a núti tak diváka rozmýšľať. Výnimkou nie je ani jeho nová inscenácia Rosmersholm, dramatická hra nórskeho autora Henrika Ibsena o boji protichodných myšlienkových smerov, resp. o vplyve mnohých myšlienkových smerov na jednotlivca. Inscenáciu, ktorá sa vo svojej podstate zaoberá hľadaním slobody odpremiérovalo 5. decembra bratislavské Divadlo Aréna. Spojenie významného slovenského režiséra s charizmatickým hercom Robertom Rothom sa už vyplatilo najmä v monodráme HOLLYROTH, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá, ocenenej slovenskou divadelnou kritikou ako najlepšia inscenácia sezóny. Scénické prvky a rekvizity s vysokou mierou symbolizmu nachádzame aj v Rosmersholme, aj napriek tomu, že Ibsen odmietal symbolistické ponímanie svojich hier. Chcel, aby sa k nim pristupovalo, čo najviac realisticky. Asi vedel prečo.

 • 12. dec 2013
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 237x
Bratia Jurgovci žijú (rôznou) láskou

Simona Horvathova

Bratia Jurgovci žijú (rôznou) láskou

Štyria bratia, štyri rôzne povahy, štyri rôzne osudy. Lásku chápal každý z nich po svojom – úprimnosť, trýznenie, krutosť, neistota. Hľadali cestu ku šťastiu, ktoré sa skrývalo v ich vlastnom vnútri. Všetci sa točili v blúdnom kruhu prirodzenosti a materiálna. Dramatizácia próz Bratia Jurgovci od Ivana Horvátha je určitým odrazom života každého z nás. Ovplyvnenie zo strany ostatných nás tlačí k premýšľaniu o lepšej, uspokojivejšej a ideálnejšej existencii. Nepočúvame vlastné vnútro, obmedzujeme sa príkazmi a zákazmi. Je ten, čo žije v meste lepším človekom? V prvom rade neexistuje delenie na lepších a horších. Ja som ja, ty si ty a oni sú oni. Líšime sa len podmienkami na hľadanie správnej cesty. Aj tie si však sami vytvárame.

 • 25. jún 2013
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 215x
Od neho k tebe

Simona Horvathova

Od neho k tebe

Blízkosť pri ňom je utrpením, ktoré si neuvedomujem. Rozmýšľam nad úlohou, predkladanú anjelmi, no pochopenie je vzdialené. Akoby nemalo byť. Pozeráme na seba sklenými pohľadmi s tušením milovania. Čím bližšie je, tým viac sa láska vzdiaľuje a približuje zároveň. „Cítiš to?“ pozerá na mňa neprítomne. „Čo mám cítiť?“ nechápem. Anjeli ho ku mne tlačia stále bližšie. On však každým krokom cúva. Drží ma pevne v náručí, bez úmyslu oslobodiť moju dušu. Nejde o lásku. Iba zneužíva city krehkej bytosti. Ako môže? Napĺňam ho energiou, tá však zo mňa súvisle uniká. Mám pocit plnosti, ale v skutočnosti mi chýba druhá časť. Čo to je? Kde ju mám hľadať? Kedy ju nájdem?

 • 14. jún 2013
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 225x
Tomáš Klus spieva o dušu a s dušou

Simona Horvathova

Tomáš Klus spieva o dušu a s dušou

Usadím sa do publika v zapĺňajúcej sa sále a spolu s ostatnými trpezlivo čakám na príchod sympatického pesničkára. V Bratislave vypredal zatiaľ dva koncerty a najbližšie sa chystá do trnavského amfiteátra. Žiadna celebrita, ani pseudoumelec, ale český spevák Tomáš Klus.

 • 22. jún 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 568x
Skryť Zatvoriť reklamu