Rozhľadne Poľana a Žalostina.

Poľana je rozhľadňou v oblasti Bielych Karpát. Nachádza sa nad obcou Brestovec, v okrese Myjava.

Rozhľadne Poľana a Žalostina.
rozhľadňa Žalostina
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

K rozhľadni sa dostaneme jednoducho.  Od hlavnej cesty medzi Myjavou a Vrbovcami, časť Šance, je zastávka autobusu Brestovec-Poľana, Salaš.  K usadlosti vedie užšia asfaltovaná cesta a nachádza sa tu aj malé parkovisko. Odtiaľto nás chodník zavedie na neďalekú rozhľadňu.

Táto 20 metrov vysoká rozhľadňa bola vybudovaná v roku 2010 v rámci projektu “Pozrime sa cez hranice z výšky”, z tejto výšky by mali byť vidieť Myjavské kopanice a časti Bielych Karpát.

Mali... Vstup však na rozhľadňu nie je možný, aj keď vyzerá pevne, zachytená oceľovými lanami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
rozhľadňa Poľana
rozhľadňa Poľana 

rozhľadňa Poľana
rozhľadňa Poľana 

Je to smutné, že určite nie lacný projekt sa zrealizuje, ale ďalej sa neudržiava, je ponechané svojmu osudu. Nie je to však ojedinelý prípad.

 

Keď som nevidela kopanice z Poľany, tak som išla na istotu na rozhľadňu Žalostina. Aj keby bola uzatvorená, tak z odlesneného kopca sú výhľady do okolia.

Táto rozhľadňa sa nachádza medzi obcami Vrbovce a Chvojnica.

Od autobusovej zastávky Chvojnica, Hate zastávka, odbočíme na vedľajšiu smerom k osade Horniakovci. Najlepšie je však zaparkovať ešte pred osadou pri plechovej búdke, nakoľko už ďalej kvôli súkromným pozemkom nie je šanca.

Na začiatku osady je smerovník na Náučný chodník, s ktorým sa dostaneme k rozhľadni.

SkryťVypnúť reklamu
osada Horniakovci
osada Horniakovci 
smerovník
smerovník 

Na značenie sa však nedá spoliehať, skoro žiadne neexistuje , jedine pokračovať chodníkom na vrchol kopca.

pohľad späť z chodníka
pohľad späť z chodníka 
pohľad vpred k rozhľadni
pohľad vpred k rozhľadni 

Zanedlho sa ukáže vrcholček rozhľadne a tiež neďaleká maringotka, vybavená s neskutočnou výbavou, vlastnou veternou elektrárničkou i solárnou, ba nachádza sa tu aj televízna anténa. Načo a komu slúži neviem. Najskôr som si myslela, že zrejme sa tu pasie dobytok, tak bača tu má prechodné bývanie, ale ani baču ani zvierat nebolo.

vrchol
vrchol 
maringotka pri rozhľadni
maringotka pri rozhľadni 

Vrch Žalostina má nadmorskú výšku 622 metrov. Nachádza sa v chránenej oblasti Biele Karpaty na rozhraní obcí Vrbovce a Chvojnica. Zaujímavosťou je, že má dva vrcholy, ten druhý je o pár metrov nižší. Na tom prvom, vyššom je postavená rozhľadňa 

SkryťVypnúť reklamu

Rozhľadňa Žalostina sa začala stavať ako prvá v myjavskom regióne, uvedená do prevádzky bola v roku 2010.  Na vyhliadkovú plošinu vedie 20 schodov. 

Žalostina spadá do Územia Európskeho významu s rozlohou 225,93 ha. Je tu pestrá mozaika lesných i nelesných biotopov. Celé územie vzniklo pri kopaničiarskom osídľovaní, keď sa orná pôda získavala klčovaním a vypaľovaním.  

rozhľadňa Žalostina
rozhľadňa Žalostina 
Obrázok blogu

Výhľady navôkol.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na lúkach rastú okrem lúčnych kvetov aj vzácne druhy vstavačov, v tomto čase zrejme sú už po odkvete.

 Potešil však aj pohľad na liečivé rastlinky.

pamajorán
pamajorán 
ľubovník bodkovaný
ľubovník bodkovaný 

Traduje sa povesť, že pod kopcom Žalostina bývala matka s dcérou. Matka jedného dňa pred obedom poslala svoju jedinú dcéru k studni pre vodu. Tá sa však stretla so svojím milým a dlho sa nevracala domov. Matka v zlosti vyriekla kliatbu: „Bodaj by si skamenela, kde stojíš.“

SkryťVypnúť reklamu

V tom okamihu sa kliatba vyplnila a jej jediná dcéra sa premenila na kameň. Mať sa po čase vybrala svoju dcéru hľadať, ale našla len kamennú sochu. Odvtedy chodí po kopci a narieka:“ Oj, ja žalostná, prežalostná mati.“ Matkin nárek ktorý sa doteraz nesie kopcom, ktorý dostal pomenovanie podľa jej žiaľu, Žalostina.

Názov kopca mohol však vzniknúť podľa toho, že na otvorenom priestranstve takmer stále fúka vietor a silne a žalostne kvíli.

To môžem potvrdiť, že vietor na Žalostinej bol riadny.

 

 

Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  853
  •  | 
  • Páči sa:  1 473x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu