Šášov

Rozsiahla zrúcanina hradu Šášov sa nachádza na ľavobrežnom brale nad riekou Hron vo výške 340 metrov..

Šášov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Hradné bralo sa vypína nad obcou Šášovské Podhradie a odtiaľto vedie aj krátky výstup na hrad.

Úlohou hradu v minulosti bolo stráženie pohronskej cesty medzi Kremnicou a Banskou Štiavnicou a vyberať mýto. Prvá zmienka o hrade je z roku 1253 ako majetku bratov Petra a Vincenta de Vancha ako „Castrum de Susol“. Archeologické nálezy však dokazujú, že hradný kopec bol osídlený už v čase neolitu.

Z písomných dokumentov z roku 1336 vyplýva, že Vesszös si násilne privlastnil šesť dedín patriacich mestu Banská Štiavnica, tie boli prinavrátené mestu v roku 1352, keď bol kastelánom hradu Köbölkulthy. Od roku 1390 kráľ Žigmund dával hrad do zálohy rôznym šľachtickým rodom, až v roku 1424 ho daroval svojej manželke Barbore.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za panovania Mateja Korvína sa hradu zmocnilo vojsko Jána Jiskru z Brandýsa, ktorí vlastnili hrad až do podpísania mierovej zmluvy s kráľom. V roku 1490 kráľovná Beatrice, vdova po Matejovi Korvínovi, darovala hrad Dóczyovcom.

Postupný úpadok hradu nastal po roku 1677 počas tököliovského povstania, keď povstalci hrad vyplienili. V roku 1708 dobyli hrad cisárske vojská a podpálili, odvtedy hrad chátral.

 V roku 2003 vzniklo Združenie na záchranu hradu Šášov, od roku 2013 sa začalo s konzerváciou hradu.

Hrad pozostáva z Dolného a Horného hradu.. Do hradu vstupujeme cez dve brány medzi ktorými sa nachádza studňa. Ďalej je to valcová veža pri vstupe, na západnej strane sa nachádza gotický  palác ktorý bol často prestavovaný. Na úzkom, vnútornom dvore boli postavené obytné budovy.

SkryťVypnúť reklamu

pôdorys hradu
pôdorys hradu (zdroj: zdroj Informačná tabuľa)
vizualizácia
vizualizácia (zdroj: zdroj Informačná tabuľa)

Z obce Šášovské Podhradie vedie zeleno označený turistický chodník na hrad.

trasa chodníka na hrad
trasa chodníka na hrad 
Šášov
Šášov 

Pod hradom i v areáli hradu vládne čulý pracovný ruch. Niet divu, keď na práce dohliadajú aj hradné dámy. Zvedavo si ma obzerali aj z hradných múrov a sprevádzali ma počas celej návštevy hradu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
výhľad hradného pána na Šášovské Podhradie
výhľad hradného pána na Šášovské Podhradie 
strážna veža
strážna veža 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Barborin palác
Barborin palác 

Z hradu sú výhľady na pod hradom tečúci Hron a okolité kopce.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všadeprítomné hradné dámy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ako o každom hrade aj o tomto koluje povesť:

Zvolenský hradný pán sa vracal  z neúspešnej poľovačky, keď ho chcel dvorný šašo rozveseliť a zo žartu sa ho spýtal, či mu nemá zver nadháňať. Hradný pán pristal a teda sa vybrali nasledujúce ráno na poľovačku.
Chodili po hore celý deň, keď tu zrazu, vyrušili ozrutného medveďa. Rozzúrený medveď sa hneď vrhol na pána, šašo teda nezaháľal, schmatol sekeru a ťal. Svojho pána zachránil a ten dal z vďačnosti, že mu život zachránil na mieste záchrany postaviť hrad, ktorý po ňom nazval a ktorý mu daroval.

SkryťVypnúť reklamu

Ale keďže to nie je Šašov hrad, ale Šášov, tak povesť zostáva len povesťou.

Irena Šimuneková

Irena Šimuneková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  910
  •  | 
  • Páči sa:  2 050x

Žijem, teda som a som na tomto svete rada. Mojim mottom sú nasledovné citáty:Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň. — Martin Luther KingJediné bohatstvo, ktoré uznávam, je bohatstvo ducha a dobrota srdca. — Ludwig Van BeethovenŽivot človeka má zmysel, ak po ňom zostane vo svete o trochu viac lásky a dobra. — Alfred Delp Zoznam autorových rubrík:  len takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu