Šikana zo strany mestskej časti, alebo ochrana záujmov občanov?

VZN číslo 1/2001 zo dňa 30.10.2001 o dodržiavaní čistoty a poriadku na území Mestskej časti Bratislava-Petržalka §1: Účel Účelom všeobecne záväzného nariadenia (ďalej len "nariadenia") je upraviť vzťahy významné na dosiahnutie a udržanie čistého a zdravého prostredia, jeho estetického vzhľadu a udržiavanie čistoty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

§5: Povinnosti pri dodržiavaní čistoty a poriadku na verejných priestranstvách

3) Nie je dovolené:

  1.  

    1. znečisťovať verejné priestranstvá výkalmi chovaných zvierat, sypaním krmiva vtáctvu, prikrmovaním túlavých zvierat3),

Petržalka má problém. Aspoň podľa televízie Markíza a Zastupiteľstva mestskej časti Brtislava-Petržalka. Premnožené holuby a mačky. Za kŕmenie túlavých zvierat vraj môžete dostať pokutu až 60 eur. Za čo ale? Za kŕmenie? Jediná právna norma, ktorá by sa mohla týkať tejto činnosti je vyššie uvedené Všeobecne záväzné nariadenie z roku 2001, ktorého citované časti neboli, pokiaľ viem, doteraz mestskou časťou zmenené. Takže je zákazané znečisťovať verejné priestranstvá menovanými spôsobmi. Keď je však zakázané znečisťovať, prečo sa mestská časť vyhráža pokutami za kŕmenie? Žeby neoprávnené vyrubovanie a vyberanie pokút? Nie som kompetentná vyjadrovať sa k holubom, dúfam že to spraví nejaký ornitológ, ale s mačkami žijem a starám sa o ne od útleho detstva. Pred časom mi robili testy na toxoplazmózu, a boli samozrejme negatívne. Napriek tomu, že zachraňujem mačky a mnohé z pouličných petržalských mačičiek som mala aj u seba doma.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vraj treba prestať kŕmiť mačky. A čo potom? Kto uverí tomu, že ich bude menej? Ja teda nie. Veď aj ľudia v Afrike nemajú čo jesť, a akosi ich neubúda. Práve naopak. Navyše petržalské kontajnery sú preplnené jedlom. Takže aké nekŕmenie? Prestanú ľudia vyhadzovať zvyšky jedla? Takže zabiť všetky mačky? Prečo? Ja osobne budem radšej, ak z kontajnera, keď pôjdem vysypať smeti, vyskočí mačička, ako keď na mňa skočí poriadne vypasený potkan. V našom kontajnerovom stojisku sa zdržiavajú mačky a nikdy sme tam potkana nevideli. A ten, čo tvrdí, že mačky roznášajú choroby, má aspoň predstavu, na aké choroby to vlastne mačky trpia? Lebo ja áno a len málo z nich (presnejšie jedna, besnota, ktorá sa na území Slovenska nevyskytla celé roky) je skutočne životu nebezpečných. Toxoplazmóza je choroba ktorou mačky najčastejšie fackujeme. Ale viete, ako sa ňou dá nakaziť od mačky? Ak si neumývate ruky a hrabete sa v zemi, prípade v mačacích výkaloch a potom si ich strkáte do úst, máte skutočne šancu sa nakaziť. Pochybujem že tehotné ženy dbajú počas tehotenstva na základnú hygienu menej ako inokedy. Navyše trápi niekoho koľko chorôb môžeme dostať od ľudí, najmä od tých „voňavých" ktorých so skrútených nosoch trpíme v autobusoch a v električkách a revízor sa ani nepokúsi dať im pokutu. Dovtedy budeme riešiť mačky zo zlého konca, kým nejaká tehotná žena, dieťa, alebo len vy, čo toto práve čítate, nedostanete v autobuse žltačku?

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú mačky premnožené, je tu veľmi rozumné a praktické riešenie, a tým je kastrácia túlavých zvierat. Vykastrovať všetky mačky napríklad v takej Petržalke, nie je nemožné. Tvrdím, že je možné to zvládnuť v pomerne krátkom čase, dvoch-troch rokov. Potom by stačilo kastrovať zvieratá, ktoré sa objavia na sídlisku, samozrejme vďaka našim spoluobčanom, ktorí vyhodia svojho maznáčika na ulicu. Poznám väčšinu mačiek v okolí a dovolím si tvrdiť, že z tých kastrovaných sme väčšinu vykastrovali na vlastné náklady. Mačiek s odštiknutým uškom je mizivé percento. V Petržalke sú dve občianske združenia starajúce sa o opustené mačky, patrím k jednému z nich. Keď sme sa obrátili na mestskú časť, aby nám pomohla s financovaním kastrácií, ani sa neunúvalí nám odpísať. Dávať pokuty kŕmičom je zrejme jednoduchšie a lepšie sa to vyníma v médiách. Navyše zvieratá, ktoré majú svojho kŕmiča sú pod kontrolou. Kŕmič vie, keď zviera ochorie, alebo ho treba vykastrovať. Takáto mačka sa dá aj liečiť, lebo kŕmič jej môže podávať lieky. Nakŕmená mačka je vynikajúcim lovcom myší a potkanov. Mačky baví loviť, aj keď nie sú hladné. Navyše taká roztrasená, chorá a vychudnutá cica sa asi ťažko postaví vypasenému potkanovi. Takže mi povedzte jeden rozumný dôvod, prečo šikanovať kŕmičov, medzi ktorými sú väčšinou veľmi príjemní a inteligentní ľudia, ktorí si často odtŕhajú od úst, aby mohli nakŕmiť mačičku pred panelákom. Čo je morálne na tom, keď dám pokutu 60 eur dôchodkyni, ktorá má dôchodok ledva 300 eur za to, že nakŕmila mačku, alebo nasypala sýkorkám do krmelca?

SkryťVypnúť reklamu

Navyše by ma zaujímalo, kto dospel k záveru, že mačky v Petržalke sú premnožené? Kde je hranica prípustného stavu mačiek, a o koľko percent bola táto hranica prekročená. Vie vôbec mestská časť, koľko mačiek žije na jej území? Koľko z nich bolo kastrovaných a kým, aká je veterinárna starostlivosť o tieto zvieratá a kto ju vykonáva? Lebo som nikdy nepočula ani jedno konkrétne číslo na túto tému. Jediné čísla, ktoré viem z prvej ruky, je príklad jednej mačacej kolónie na Ambroseho ulici, ktorú už druhý rok moniturujeme. Minulý rok tam bolo ešte 21 mačiek, z toho zostalo do dnešného roka 11. Osem sme nechali vysterilizovať. Ešte minulý rok sme zaznamenali niekoľko vrhov, z ktorých bola veľká časť mačiatok (presne 12) umiestnená. Tento rok sme prevzali štyri mesačné mačiatka z jedného vrhu a tie sú momentálne v našej starostlivosti, po preliečení pôjdu do nových domovov, z ostatných vrhov tohto roku prežilo 1 mačiatko, v budúcnosti bude sterilizované. Takže počet mačiek v tejto kolónii sa výrazne zredukoval. Žeby to bola známka premnoženia? Navyše kto je najväčším predátorom holubov v mestách? Žeby mačky? Nie je premnoženie holubov skôr známkou nízkeho stavu mačacej populácie?

Zuzana Široká

Zuzana Široká

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viem, že nič neviem. Alebo neviem, že niečo viem? Porozmýšľam... Zoznam autorových rubrík:  zvieratáŠpanielskoJazykové perly a perličkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu