Bude Slovensko krajinou nikoho?(2)

"Šéf SaS/ Keď povalil Radičovej vládu, bol podliak, teraz by mohol byť za hrdinu." (Denník Postoj 26.6.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ide o titulok komentára Evy Čobejovej, ktorá v podtitulku svojho článku  uviedla aj toto: „Sulík už môže vládu  nielen opustiť, ale aj povaliť. Niektoré médiá ho na "povalenie" vlády priamo vyzývajú.“ Keďže uvedený komentár tejto autorky ma upútal viacerými reálnym postrehmi, tak z neho odcitujem niekoľko úryvkov. Tie neskreslene naznačujú veľmi nebezpečnú stigmu súčasného diania v politike aj médiách:

„Stala sa zvláštna a nečakaná vec. Keď Richard Sulík so svojou SaS vstupoval do vládnej koalície, vedel jedno: nesmiem „povaliť“ túto vládu. Musím zlomiť stigmu SaS, že dokáže podraziť nohy vlastnej vláde.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Lenže teraz  sa situácia zmenila.  Sulíkovi sa už vyčíta pravý opak ...“  „Napríklad to, že nekoná ešte oveľa ráznejšie a že stále sedí v Matovičovej, pardón, Hegerovej vláde. Trucovanie na koaličných radách je málo.

Komentátor Peter Tkačenko v SME vyčíta Sulíkovi, že ešte v tejto vláde ostáva, keďže už nemá silu ovplyvniť rýchlosť a smer vlaku, ktorý rozbehli OĽaNO a Sme rodina. Komentátor SME Sulíkovi jasne odkazuje, že má vládu opustiť. A že tentoraz nebude za Podliaka.“

„Sulík by sa možno tentoraz stretol  pri povalení aj potlesku. Dokonca aj od Róberta Fica ...“

Obdivuhodnú zmenu myslenia nielen politikov a novinárov, ale tým aj väčšiny občanov vystihuje komentátorka denníka Postoj nasledovne: „Povaliť Radičovú bol pre mnohých hriech, ale Hegera s Matovičom by akceptovali mnohí alebo by to bolo pre mnohých aj zásluha.“

SkryťVypnúť reklamu

Mne z tohto politického a mediálneho „cirkusu“ vplynulo, že ide o pripravený zámer pre koniec protikorupčnej vlády aj Hegera. Presvedčuje ma o tom samotná neúčasť  Sulíka na koaličných  radách, jeho odvolávanie v NR SR z funkcie ministra Ficom a jeho korupčnými miništrantmi a neobvyklé vycestovanie Sulíka na dovolenku práve teraz  mimo Slovenska.

Práve  v čase, keď by mal v parlamente „zabojovať“ o svoju stoličku vo vláde a tiež mimo zákonotvornej sféry. Samozrejme, ak mu ešte vôbec ide o zachovanie  súčasnej vlády, o čom však už silno pochybujem. V danom prípade  ide o príliš veľa náhod a ešte viacej „otáznikov“ naraz. Takže ma ani neprekvapuje narastajúca inflácia protivládnych správ a najmä komentárov o najzraniteľnejšom článku vlády ministrovi financií.

SkryťVypnúť reklamu

Ten všetkým svojím  neprajníkom a kritikom prekazil ich dôsledne načasovaný plán víťazstva nad ním, vraj chorobným narcisom a svojským „idiotom“. Prekazil im ho tým, že Sulík stratil reálny dôvod odchodu z koalície preto, že ho koaličný partner OĽaNO v hlasovaní na pôde Národnej rady nepotopil, ale podržal vo funkcii.  Keď Matovič prekonal sám seba, prehltol „raka“ a cez  víkend sa verejne a s rozumom „kajal“ aj za to, čo neurobil.

A čo je na tomto kajaní  podstatné? To,  že aj tí poslanci OĽaNO, ktorí mali v pláne s opozíciou hlasovať za odvolanie ministra  hospodárstva, ho teraz z „núdze“ dnes naisto podporia.  Pretože odistená bomba, ktorá mala zlikvidovať koaličnú vládu, už v parlamente neexploduje. Ten, koho mala najmä zničiť, vybral z nej v poslednej chvíli rozbušku. Namiesto výbuchu, nastal tak čas sklamania a hnevu nad neúspechom u rozladených verejných žalobcov a neuspokojených kritikov v médiách.

SkryťVypnúť reklamu

Dovolím si tvrdiť, že ani politický profil Igora Matoviča nie je taký „čierny“, aký sa o ňom  podarilo „vyčariť“ od marca 2020 médiám. Teda tým, čo majú pod palcom ohrození oligarchovia. Pred vyhľadávaním spoločného nepriateľa a toho  dôsledku nás nevarujú ani vraždenia nevinných nepriateľov socializmu na začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia.

 Keď práve nenávisť šírená médiami pripravovala „verejnú mienku“ pre budúce vražedné násilie. Až po nich ho realizovalo do praxe  ŠtB, prokurátori a súdy. Samozrejme, že v prípade Matoviča  nejde o jeho osobné ohrozenie Matoviča, ale o stratu slobody u nepotrestaných korupčníkov.

Lebo akýkoľvek „program“, prostriedok či subjekt, ktoré  vedome či nevedome šíria v spoločnosti nespokojnosť,  nenávisť a ju polarizujú práve v kritickej situácii, majú na to osobný dôvod. A v situácii, v akej je dnes Slovensko, to vyvoláva pre všetkých občanov nadbytočnú značnú hrozbu. Obviňovať z nej jedného človeka (Igora Matoviča) je naozaj veľká hlúposť. Veď skutočných vinníkov nášho už krízového stavu je veľa – v politike aj médiách.

Lenže cez účelový „filter“ rôznych najmä televíznych skreslení, výmyslov a dokonca lží sa však javí  realita dezinformovanému divákovi už celkom inak, aká je naozaj – sfalšovane, deformovane a nepravdivo. Preto ešte pripomeniem príklad, keď Markíza a JOJ(ka) nepozvú do viackrát opakovanej  „diskusie“ o kritizovanom sociálnom balíčku pomoci rodinám  jeho tvorcu ministra financií, prípadne iného kompetentného predstaviteľa z OĽaNO.

Veď tí potom nedostali šancu reagovať na klamstvá ich stálych hostí. V tomto prípade môcť vyvracať účelové výmysly  expremiéra Smeru Pellegriniho či exministerky Sakovej. A navyše to ešte obe televízie „priklincovali“ tým, že k ním prizvali  (ako oponentov za vládu) dvojicu  kritikov tohto vládneho balíčka zo strany SaS.

Peter Schutz nedávno v  SME napísal: „Škoda je akurát Hegera, ktorého si určite výpomocou fantázie už vieme predstaviť ako štátnika, keby sa len zbytočne a hlboko nekompromitoval lojalitou k šéfovi OĽaNO.“ S citovaným názorom známeho a skúseného komentátora čiastočne súhlasím.

To sa však nedá povedať o iných redaktoroch, ktorí  by konečne radi videli rozkol medzi Hegerom a Matovičom. Ten  by potom rýchlo vyústil do rozvratu OĽaNO a spôsobil by bezprostredný aj predčasný pád vlády. A o to práve teraz mnohým aktérom ide. Lebo tak si to  želajú (v inflačných“ prieskumoch, ktorých je viac než pred voľbami) už aj občania. Ale predovšetkým  dva roky najviac ohrození v ziskoch a slobodou oligarchovia.

Pani prezidentka by tak nadobudla mimoriadnu ústavnú právomoc. Buď môže poveriť  predsedu Sulíka s počtom mandátov druhej  najsilnejšej vládnej strany SaS. Aby sa pokúsil s dezertérmi z OĽaNO a stranou Sme rodinu, Za ľudí  a s  nezaradenými poslancami vytvoriť   do riadnych volieb dočasnú koaličnú vládu akejsi nevyhnutnej „verejnej spásy“.

 Je však aj iná možnosť. Ak by Richard Sulík nebol úspešný, tak by pani prezidentka mohla poveriť svojho dôveryhodného favorita,  aby práve on skúsil vykúzliť dočasnú tzv. „úradnícku vládu“. Tá by iba s odretými ušami a na hrane Ústavy mohla až do roku 2024 dovládnuť (viď v Čechách Babišova vláda).

Samotná tretia možnosť,  realizovať zmenu Hegerovej vlády predčasnými voľbami  za vraj „lepšiu“, skôr len formálne protikorupčnú, je teraz podľa môjho názoru nerealizovateľná. Keďže bez rozkolu v „strane“ OĽaNO a z viacerými z neho odídencami by dočasná vláda mohla vzísť len v koalícii s Ficom alebo s fašistami. Predpokladám, že túto parlamentnú matematiku, že počty mandátov nepustia, dobre ovláda Richard Sulík.

Preto scenáre s dočasnou vládou by zrejme viedli  k destabilizácii Slovenska, že by sa už v súčasnej dlhodobej kríze mohlo stať nešťastnou  krajinou nikoho. Staré a múdre ľudové príslovie nás varuje, že: „Uprostred dravej a zradnej rieky sa kone nikdy neprepriahajú“ Môžu sa utopiť.

P.S. (1. júna 2022 o 12.31 h.): V prvý deň po zverejnení (o 12.02 h.), teda za necelých 12 hod., mal článok čítanosť 1110 - krát a bol suverénne na 2. mieste tabuľky "dnes načítanejšie blogy." Ale po polnoci z nej vypadol a dnes o tri dni bol odvtedy jeho prírastok čitateľov "fantastických" 113 - krát (súčet 2223 - krát). Pán administrátor znova ukázal svoje mocné svaly, že o počte čítania nerozhoduje autor a čitatelia, ale v mojom prípade výlučne ON.

  1. júna

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  195
  •  | 
  • Páči sa:  2 358x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu