reklama

Budem voliť Dorotu Nvotovú ...

Presvedčil ma o tom jej rozhovor a politicky dôveryhodné, múdre, vecné a úprimné odpovede v SME (9. - 11. 6.).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Taký ľudský osobitý, nielen argumentačne ale aj slovne, prekvapivo politicky presvedčivý a pravdivý rozhovor, aký čitateľom poskytla redaktorka Daniela Hajčáková s touto známou speváčkou, skladateľkou, herečkou a cestovateľkou, som  už dávno nečítal v našej neprehľadnej a farizejskej politike.

Priznám sa, že som sprvu nevenoval tomuto celostránkovému článku víkendového čísla SME väčšiu pozornosť. Ani doteraz som nezdieľal nejaký osobitý  obdiv k pani Nvotovej,  začo sa budúcej političke dodatočne ospravedlňujem. Úprimne jej  blahoželám za daný výborný vstup do mediálnej politiky, ktorý by lepšie nezvládol ani prešibaný a najskúsenejší matador našej komediálnej politickej scény Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pevne však verím, že o Dorote Nvotovej budem onedlho počuť ako výraznej aj vierohodnej političke v drese Demokratov a poslankyni už v parlamente. Verím, že ma politicky nesklame. Pretože v živote som stretol mnohých ľudí, ktorých funkcia a akákoľvek moc potom zmenila od základu na nespoznanie. Pani Dorote držím palce.  A v médiách držte smelo a odhodlane svoju presvedčivú koľaj komunikácie.

Najradšej by som prepísal a zverejnil v blogu celý dlhý rozhovor zo včerajšieho víkendového SME „Dorota Nvotová ide k Hegerovi“, ale by to bolo neprofesionálne a problematické. Preto z neho publikujem aspoň (len) štyri otázky, hoci radšej by som zverejnil všetky jej vecné a vierohodné odpovede.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázka redaktorky: „Takmer dva roky viedol krajinu Eduard Heger. Akú zodpovednosť má za dezilúziu v spoločnosti? Odpoveď D.N.:

„Myslím si, že za hádky a nedodržanie  toho celého až tak veľmi nemôže. Chcem vidieť človeka, ktorý by tých dvoch rozzúrených psov zmenežoval.

No treba k tomu ešte dodať to, že bez ich účasti vo  vláde (najmä Matovičovho OĽaNO) by  nezodpovedným prístupom premiéra  Hegera padla vláda s vážnymi dôsledkami pre Slovensko. Tak sa  napokon aj stalo. A  predčasné voľby len vyhrotili a skonkretizovali nové nebezpečenstvá pre štát. Boli spásou len pre Fica, Pellegriniho, fašistov, korupčníkov a oligarchov obchodujúcich so štátom.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A to čo sa nakoniec  stalo je výlučne v dôsledku deštrukčnej „iniciatívy“ Richarda Sulíka, ktorý položil vládu. A viniť za  chaos a nasledovné celospoločenské škody práve rozvážneho, zodpovedného a médiami kritizovaného premiéra Hegera je čírou demagógiou opozície, strán volebnej konkurencie Demokratov a neprajných médií v rukách oligarchov.    

Otázka redaktorky: „ Ako  ste sa dopracovali k Demokratom?“  Odpoveď:

„Tri mesiace po ruskej invázii sme  organizovali v Bratislave zhromaždenie Dokončime to! na podporu Ukrajiny. Pozvali sme na pódium aj Eduarda Hegera, ktorý bol vtedy premiérom. Dovtedy bol pre mňa menej výrazný. Na pódiu dal takú reč o našom postoji k Ukrajine, že mi vyleteli slzy. Bolo tam päťtisíc ľudí a mali husiu kožu. Povedala som si, bože, ako dobre, že sa naša vláda v tomto postavila na správnu stranu, a nie iba pre forma. Mala som pocit hrdosti na Eda Hegera a Jara Naďa, ale hovorila som si,  škoda, že ich človek nemôže voliť bez toho, aby volil aj OĽaNO. A zrazu vznikla strana aj s nimi, ktorú by som mohla s totálne čistým svedomím voliť, nie vybrať  si ju iba ako menšie zlo, a v ktorej by som možno mohla byť.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázka redaktorky: „Proti Igorovi Matovičovi nikdy zásadnejšie nevystúpil, odhodlal sa na to až po odchode z OĹaNO. Tesne pred zbavením poverenia jeho vláde v RTVS rečnil, že má na chaose v krajine podiel a že si hryzol celý čas do jazyka. Vy to tak nevnímate?“ Odpoveď:

Vidíme to už s odstupom a už vieme, ako sa to vyvinulo. Strihnime sa však do tamtoho času. Ako viete, že keď buchnete po stole, nezlomí sa a nebude to ešte horšie?

Otázka redaktorky: „Ostatné strany sa s ním odmietajú spájať, lebo sa pre nich stal symbolom chaosu posledných rokov. Nespôsobil si to svojím navonok pasívnym prístupom?“  Odpoveď:

„Podľa mňa hovoríme o vlastnosti byť lojálny. Všetci sme niekde vďaka niekomu – či už náhodne, alebo plánovane. Edo Heger bol v OĽaNO aj na poste premiéra vďaka Igorovi Matovičovi a ako veľmi charakterný človek cítil takú lojalitu. Viem si predstaviť, že v danom toxickom prostredí to Edo nevedel urobiť inak, práve preto, že má dobrý charakter a silný pocit lojálnosti. A myslím si, že neprítomnosť spomínanej toxickej osoby  môže spôsobiť, že svoju lojalitu ako cennú vlastnosť teraz upriami tam, kde ju treba – na Slovensko, reformy a občanov.“

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  269
  •  | 
  • Páči sa:  4 244x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu