Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?

Pani prezidentka by mala Fica totálne ignorovať! To isté by mali robiť i seriózne médiá. Bol by to potom skorý koniec patologického klamára a jeho komparzu Smeru (I. a II.).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

            Aj v prípade zaslania hlave štátu jeho dvoch otázok na „posúdenie“ referenda o voľbách šlo  výlučne o ďalšiu premyslenú provokáciu tohto dominantného rozvratníka štátu. Hodil „udičku“ a čakal ako „návnadu“ aj s navijákom „zhltnú“ novinári, odborná i laická verejnosť. Zároveň ako tým rozčerí   ešte viac hladinu polarizovaných vzťahov medzi občanmi.

Nádejne potom čakal, či touto účelovou témou zvýši chaos, strach, a neistotu občanov. Lenže súčasnú všeobecnú nespokojnosť  nemohla vyvolať ani Matovičova, ani Hegerova vláda. Ale je to dôsledok pandémie  a jeho vlád 12-ročných netrestaných zlodejstiev a totálnej korupcie od vlády až po samosprávu. Dôkazom tohto katastrofálneho stavu v štáte je dnes kritický stav školstva, zdravotníctva a celej infraštruktúry krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za čias prosperity svetového i nášho hospodárstva Slovensku narastal štátny deficit a štátne dlhy. Vznikal tiež havarijný stav nemocníc a škôl, deravých ciest a padajúcich mostov či rozpadávajúcich sa verejných budov. Keď napríklad štátna správa ciest (filiálka vlády na rozkrádanie) nedokončila za vyše desaťročie ani rozostavanú diaľnicu Bratislava - Košice. Hoci na jej výstavbu utratila z verejných zdrojov miliardy.

Stačí tiež pozrieť aj na iné veľké „rozkrádačky“. Napríklad pri výstavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce, na účelové dotácie na ťažbu hnedého uhlia a odkladané z nej úplatky do alobalovej fólie,  či iné pokútne formy rozkrádania krajiny za vlád Fica. Bol by to príliš dlhý zoznam kriminálnych činov a zločinov korupčnej rakoviny.

Skryť Vypnúť reklamu

Celá účelová populistická „maškaráda“ okolo referenda o predčasných voľbách vznikla  iba v hlavách korupciou ohrozených sprisahaneckých hláv Fica a Pellegriniho. Okrem zvýšenia rozvratu a polarizácie občianskych vzťahov mala prispieť aj k tomu, aby vyvolaným účelovým „problémom“ zamestnala vládu, na ktorú sa valí kritika a neriešené problémy sprava i zľava. Aby sa tak znížila jej akcieschopnosť (bez stresu navyše) riešiť možné východiská z pandémie, hospodárstva a chudoby.

Ako fiškál bývalý súdruh Fico správne odhadol pri nastolení otázky referenda očakávaný postoj kolegov práva a bezprávia. Veď kde sú dvaja právnici sú prinajmenšom aj štyri názory a následne právny zmätok. A práve o to tu šlo. Oklamať  verejnosť falošným populistickým prostriedkom referenda o predčasných voľbách. Aj s nádejou, že znova získa do  rúk nekontrolovanú či neobmedzenú moc pre seba a „svojich ľudí“.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale najmä chcel (úspešnou politickou „hrou“ so skrátením mandátu volieb) zneškodniť čoraz viac sa zužujúcu slučku zákona okolo seba a svojho už bezprostredného okolia (viď kauzy Žiga, Kováčik a teraz i Kažimír!). Druhým motívom rýchlo konať je zmocniť sa z EÚ už reálnych miliárd na plán obnovy.

Lebo práve on je hlavným pilierom  beztrestnosti korupčných oligarchov a pre nich aj záštitou črtajúcich sa z Bruselu stámiliónových ziskov. Preto jeho i Pellegriniho ich chlebodarcovia zachránili z hrobárovej lopaty pred očakávanou politickou smrťou. Využili svoj „atómový kufrík“ záchrany. V politike čarujúce  kúzlo -  skorumpované média v ich vlastníckych rukách. A v týchto účelových čachroch majú navyše  spoľahlivého pomocníka a svoj teraz najsilnejší tromf. Druhého muža v štáte a jeho širokú rodinu – všetko schopného Borisa Kollára. 

Skryť Vypnúť reklamu

Akosi neviem pochopiť Ústavný súd SR, že hneď nezmietol zo svojho stola a z očú verejnosti kauzu predčasných volieb možnou zmenou Ústavy a potom platným referendom  občanov. Dosiaľ som si myslel, že náš štát nie je Švajčiarskom nielen v blahobyte. Ale v tom, že sme už od založenia Československa v roku 1918 parlamentnou demokraciou. Vari chce ÚS SR náš parlamentný systém zmeniť na osobitý „švajčiarsky“?

Zatiaľ ten náš však nepozná predčasnú zmenu výsledku parlamentných volieb a tým aj zmenu vládnutia pomocou vôle ľudu (referenda). Tú občania mali možnosť plne vyjadriť v príslušných voľbách. V žiadnej krajine EÚ sa to nedeje inak. V nijakom prípade referendom a cez zmenu ústavy. Alebo sa mýlim?

O slobodných demokratických voľbách, ktoré odlišujú krajiny slobodné od diktatúr, sme len snili až štyri desaťročia. Teraz, keď ich konečne máme, ich nechceme rešpektovať a chceme ich ako jediná krajina v EÚ ignorovať?  

A z Ústavy SR si zrejme chceme  účelovo robiť trhací kalendár podľa záujmov rôznych (dokonca aj kriminálnych) skupín? Pre mňa ako demokraticky zmýšľajúceho občana (bez partajnej príslušnosti), ktorý zažil už od vojny rôzne režimy,  je však takýto právny a ústavný rébus nepochopiteľný!      

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  137
  •  | 
  • Páči sa:  838x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu