Klamali včera, klamú viac dnes a šíria chaos i strach

Markíza včera v TN odvysielala falošnú správu o možnom spáchaní trestného činu korupciu premiérom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Takto vážne ho obvinila na základe internetovej správy od neznámeho falšovateľa. Pričom až  na samý jej záver uviedla jednoznačné stanovisko Ministerstva financií, že príslušné  faktúry pre korupčnú firmu sa uhradili ešte za vlády Pellegriniho.

Tu už nejde o nekvalifikovanosť či omyl, ale o zámer lžou dezinformovať verejnosť a vážne poškodiť protikorupčnú súčasnú vládu. Tiež o snahu spochybniť objektívnosť súčasného procesu s korupčníkmi v prospech obžalovaných,  ešte neodsúdených nominantov Smeru jeden i dva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sa týkala takáto mediálne zosnovaná a nehorázna lož, napríklad mňa osobne, tak by som na mieste premiéra nezaváhal ani minútu a podal návrh na špeciálnu prokuratúru na začatie trestného konania. Veď ani média nemajú neobmedzenú moc a slobodu šíriť klamstvo.

V šírení nehorázností, dezinformácii či v podstate až klamstiev v politike sa činí rovnako a dlhodobo aj JOJ(ka). Keď napríklad i z exšéfa Penty sa snaží jej redaktorka vyčariť obraz nevinnosti a obeť bezprávia. Tá dokonca v tieto dni v hlavných správach podnecovala  potrestať príslušníkov NAKA, prokurátora a sudcu, ktorí riešili návrh obžaloby na pána Haščáka.

SkryťVypnúť reklamu

 Po desiatkach právoplatne odsúdených kriminálnikov, desiatok obžalovaných či obvinených a ešte neodsúdených tzv.  „našich ľudí“ zo Smeru či Hlasu nastala doba  ich  mediálnej obhajoby  ako obetí vládneho bezprávia.

Tento vraj  „hrozný stav“ v médiách sústavne kritizuje  Fico, Pellegrini,  Kaliňák a ďalší zástancovia „zákona“, z ktorých mnohí sú bezprostredne ohrození stratou slobody.

Pani  redaktorka JOJ(ky) sa v TN pýtala,   aké postihy  vyvodia za kauzu „penťáka" aj vraj blamáž štátu voči inkriminovaným zástupcom ruky spravodlivosti ich šéfovia? Lebo ide o „hrozné bezprávie“, spáchané na  exšéfovi Penty, namočenému až po uši v megakauze Gorila.

SkryťVypnúť reklamu

Vari ona vôbec nepočula o jeho kompromitujúcich telefonických nahrávkach a iných podozrivých kontaktoch s už odsúdeným extra kriminálnikom Mariánom Kočnerom? Azda nevie ani o  tajnej nahrávke z „Gorily“ v kancelárii  generálneho prokurátora Trnku? A predovšetkým  o  kšeftoch s ňou a jej prehrávaní Trnkom u významných činiteľov štátu? Vari neviniatko pán Haščák     vôbec nebol podľa tejto nahrávky vydieraný a jednoznačne korupčne skompromitovaný?  

Pani redaktorku zrejme nezaujalo ani to, prečo o jeho vine či nevine z korupcie oprávnene nerozhodol riadny súd v zmysle obžaloby, ale rýchly zásah pána Žilinku. Ale práve problematické využitie, skôr zneužitie, paragrafu 363 Trestného .zákona. Ak by sa tak vôbec nestalo,  potom by vyznel celkom inak výsledok tohto predčasne zrušeného trestného konania. Aj sťažnosť obvineného na zahraničný EÚ súd by bola určite bezpredmetná.

SkryťVypnúť reklamu

Netvrdím, že zo strany špeciálnych trestných zložiek nemohlo v tomto prípade dôjsť k procesným či iným nepodstatným chybám, ale  tie by sa po   pripomienkach obhajoby vyriešili a, odstránili ešte pred súdnym konaním či priamo na súde. V demokraticky fungujúcej justícii by o vine  či nevine  výlučne rozhodoval súd a nie generálny prokurátor.  

Pani redaktorku by však malo zaujímať práve to najpodstatnejšie, čo sa pred verejnosťou roky zamlčiava: Prečo dlhé roky sa Gorila nevyšetrila? Prečo jej hlavní aktéri z Vazovovej ulice aj  ich spoluvinníci už dávno nesedia v Leopoldove? Samozrejme, že je zavretá v klietke na sedem zámkov, lebo jej dôsledky by boli katastrofou  pre veľa známych politikov aj pána Haščáka. Ale oslobodenie pána Trnku to len potvrdilo.  

Požiadavka redaktorky trestať v jeho prípade samotných strojcov spravodlivosti by bola veľká hlúposť aj neprípustný precedens z hľadísk formálneho fungovania súdnictva. Veď by sa tým  znefunkčnilo  ešte  väčšmi  naše choré súdnictvo.

Lebo ktorý sudca by si potom trúfol rozhodnúť vo veci, ak by sa mu uprel jeho profesijný názor  na predmet akejkoľvek súdnej kauzy. Ak by  ho v prípade omylu  potom stihol postih. Veď každý súdny spor má mnohé úskalia, zložitosť a zauzlenia.

V blogu publikované príklady mediálnej nezodpovednosti však sú len dva príklady z dennodenných  nekvalifikovaných prípadov či účelových zámerov viacerých médií pri vstupoch do komplikovanej, dezinformáciami a klamstvami potápajúcej sa našej politiky do čoraz hlbšieho bahna. Preto tejto závažnej téme budem sa venovať v blogoch častejšiu pozornosť.

Médiá pre  ozdravenie kritických procesov v spoločnosti konajú veľmi málo. Ale naopak, sústavnou a zväčša bezdôvodnou kritikou vytvárajú v nej polaritu, beznádej a strašenie. Preto tejto téme sa mienim  ešte venovať.  A to napriek tomu, že moje blogy sa čítajú v dôsledku politickej a technickej cenzúry len výnimočne. Hoci ich čítannosť ešte pred rokom dosahovala v priemere temer sedem tisíc-krát.

Dnes je to neuveriteľne menej. Napríklad posledný blog „Putin vzkriesil pre svet opäť tzv. studenú vojnu“ si prečítalo „až“ 241 čitateľov a páčil sa 7-krát. Ale napriek tomu z blogu SME neodídem aj keby mal tento  nový blog z dôvodu cenzúry iba  100-čítaní. Nech si pán cenzor opäť poslúži. Blahoželám mu k jeho deštrukcii!

P.S.: Čas dnes 12.05 h. (krátka štatistika čítanosti článku): o 10.00 h. - 710-krát, o 10.58 h.- 850-krát a o12.05 h.- 949-krát. Páči sa: o 10.00 - 27-krát a o 12.05 - 32 -krát. Článok bol do 10.58 hod. celý čas na 1. mieste v hodnotení tabuľky "dnes najčítanejšie blogy",. Ale z dôvodu opakujúcej technickej cenzúry nebol. Napriek tomu dosiahol veľmi vysoký počet čítaní. Keďže očakávam jej odteraz nelogický úbytok, tak sa k tomuto článku vrátim v samostatnom blogu. Čitateľom v ňom objasním aj iné súvislosti a konkrétne poznatky z môjho blogovania..

.

0 h. .

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  217
  •  | 
  • Páči sa:  2 876x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu