Sú blogy selektované podľa politického obsahu a významu?(2.)

Milan Lasica ešte v roku 2012 napísal na médiá túto kritiku:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

„Novinári často vravia, že moc korumpuje, a narážajú tým na politikov. Ale mimoriadnu, ak nie najväčšiu moc majú médiá. Ako sú skorumpovaní novinári? Kto odpovie?“ (Citát z knihy „V krátkosti“, vydal Slovart 2021.)

Z pozície témy je pre mňa zaujímavý aj  citát z diskusie v prvej časti blogu, Môj neznámy čitateľ a diskutér pán Yasch opísal v nej takýto pozoruhodný postreh. Keď moju dlhodobú diskrimináciu na blogu SME obrazne prirovnal k hororovému filmu s Mel Gibsonom. Ten ako taxikár vydával vlastné noviny, ktoré mali iba desať predplatiteľov. Aj tých mu niekto neznámy začal likvidoval. Časť textu tohto diskutéra teraz odcitujem:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Aj ja si vyberám a čítam články zaujímavých ľudí nad ktorými sa premýšľam a asi patrím aj medzi tých „vašich predplatiteľov“.  Nie slepo, ako sa ma snažia niektorí diskutéri zaradiť. Takže pán Sitko, vidím to tak, že sú to ich noviny, ich pravidlá a ich smerovanie. Takže kašľať na čítanosť, Vy len píšte.“

Úprimne ďakujem pánovi Yaschovi sa jeho výstižný a objektívny postreh k situácii na blogu SME. Aj za jeho naozaj múdru radu „kašľať na čítanosť“.  Najmä však za morálne povzbudenie a podporu diskriminovanému blogerovi, ktorý  píše  proti prúdu médií dneška, proti neprávostiam, lžiam a neporiadkom.

SkryťVypnúť reklamu

Ale s pánom Yaschom nemôžem v otázke technicky „upravovanej“ čítanosti mojich blogov práve z politických a morálnych dôvodov jednoducho vykašlať. Hoci by to bolo z môjho hľadiska múdre a najlepšie riešenie. Lebo  mi už stačilo to, že ma 20 rokov za moje politické názory šikanovali a prenasledovali komunisti (vrátane ich ŠtB).

Lenže ja nepíšem  blogy pre svoju osobnú zábavu a záľubu. Veď nevyhnutnosťou písania a publikovania blogov je tiež čítanie skrytých a očividných lži i poloprávd v médiách. To znamená tiež brodiť sa v bahne nenávisti a negativizmu  súčasného politického marazmu. Čo je však ťažké čítanie pre môj žalúdok.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zbytok dožívajúceho života mám oveľa milšie zadania a radovánky. Dokonca  aj v témach písania. Ale píšem o politike preto, že sa v nej oddávna vyznám a mám čo v nej povedať. Tiež považujem ako samozrejmosť mať právo o nej slobodne hovoriť. A predovšetkým to robím  pre iný štandard života, pre menej klamstiev i korupcie a viacej v ňom optimizmu i nádejí, pre moje deti a vnúčatá. Pre mňa bolo vždy neprípustné myslenie, že po mne hoci aj potopa. Veď mňa ako starca sa to už priamo netýka.

Súčasný reparát mediálno-politických snáh opäť nastoliť beztrestnosť moci korupčných oligarchických a politických klanov aj mafií  sa realizuje osvedčenou formou publicity deštrukcie. Keď sa vnucuje a stupňuje neistota, strach i beznádej ako  dnes. Pretože: „V každej dobe je veľa zradcov, málo hrdinov a najviac divákov“ (Môj dávno publikovaný aforizmus.).

SkryťVypnúť reklamu

Takáto temná politická kampaň sa darí uplatniť vtedy, ak budúci autokrati a bývalí korupční politici (mnohí z potomkov otcov komunistického režimu) rátajú s tým, aby v spoločnosti sa zrodila hlboká apatia a obava z budúcnosti. Aby si dezinformovaní občania čo najmenej pamätali z ich rukolapného a neodpustiteľného ZLA  a  médiá o ich korupčnej minulosti už nič nezverejňovali.

A nahradili ich témami strašenia a nevyhnutnej potreby defenestrovať  súčasnú vládnu  moc. Azda sa to takto nedeje? Vari sa u nás niečo zlepší po páde Hegerovej vlády a predčasnými voľbami? Stačí len pozorne sledovať, čo sa deje v správach a diskusiách na obrazovke, kto na nich každý deň dominuje a nehorázne, cieľavedome  i presvedčivo nám klame?

Dnes potenciálni kriminálnici, obžalovaní „ctihodní otcovia“ národa, obžalúvajú vyšetrovateľov, prokurátorov aj sudcov ešte pred vynesením rozsudkov  o ich vine či nevine. Spochybňujú tak samotný základ a princíp nášho právneho štátu. Obviňujú ich, že sú služobníci a nástrojom  terajšej vlády, lebo za ich korupčných čias  sa to presne takto dvanásť rokov praktizovala  beztrestnosť zločinov „našich ľudí“.

Vzorovým  príkladom tohto mocenského bezprávia a právneho nihilizmu je odsúdený  bývalý šéf špeciálnej prokuratúry. Tento kriminálnik, ktorý mal dôsledne  chrániť zákony, však zmietol pod svoj  stôl (ak sa v drobnom nemýlim) až 66 trestných podaní obžalôb. Boli to tisíce premárnených hodín poctivých vyšetrovateľov, ktorí museli z existenčných dôvodov sklopiť uši a zavrieť ústa.

Opak a príklad veľkej odvahy poznám len jeden.  Keď prokurátor riešil pochybné kšefty ministrov Kaliňáka a Počiatka, a bol potom falošne obvinený. Takže skoro sám skončil v base za „zneužitie“ právomoci verejného činiteľa.

V týchto kriminálnych súvislostiach proti SAMOTNEJ očiste štátu od korupcie uvediem posledný príklad opozičnej demontáže právneho štátu a priameho útoku naň. Keď teraz NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela z vyše miliónového úplatku pre kajúcnika exprezidenta finančnej správy Františka Imreczeho:

„O chvíľu neskôr sa už vyhrážali tým, že ak sa po voľbách dostanú k moci , budú vyvodzovať zodpovednosť voči policajtom z NAKA aj  prokurátorom špeciálnej prokuratúry, ktorí na ich prípade pracovali.“ (Citát z článku vo víkendovej SME piatok – nedeľa 3. a 5. februára 2023 od redaktorov Romana Cupríka a Petra Kováča.)

V tomto prípade nejde len o útok na trestné orgány štátu, ktorí si v zmysle Ústavy SR len plnia svoju služobnú  povinnosť, ale priame ich konkrétne zastrašovanie a hatenie konať v potenciálnej trestnej veci. Chýba mi však na takýto v politike bezprecedentný, pre uplatnenie práva a spravodlivosti i možný  trestný  čin,  bezprostredná a príslušná kritika médií.

O tom, že táto absurdná reakcia nemá obdobu v demokratickom štáte niet nijakých polemík a pochýb. Otvorenou otázkou  však je, či naozaj nejde aj o trestný čin? Občania a médiá by sa preto mali vážne zamyslieť, čo ich môže  po predčasných voľbách čakať? Čo bude potom, ak by vznikla koalícia Róbert Fico – Peter Pellegrini - Boris Kollár, prípadne aj s fašistami.

 Práve v  týchto možných súvislostiach ma upútal motív a dôvod blogera publikovať článok „Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel!“. Ten bol od 17.1. do 18.1. 2023 na prvom mieste v tabuľke „Dnes najčítanejšie“. Zaoberal sa detailne nepotrestanou dopravnou nehodou, starou už sedem rokov. Autor o nej písal opakovane už v štyroch blogoch okrem toho posledného takto:

„Tento prípad ukázal rozvrátenosť polície a prokuratúry, že na Slovensku sa dá vybaviť všetko – dokonca s vedomím, teda krytím na najvyšších miestach polície a prokuratúry“ „S vedomím ministra vnútra a generálneho prokurátora – zametená pod koberec.“ Autor blogu tiež konkrétne menuje jej aktérov. Medzi časom povýšených do vyšších hodností.

Podľa neho „Celý prípad skúmal aj prokurátor GP - JUDr. Jaroslav Kozelka, ktorý nevidel žiadne bezprostredné pochybenie a aj podľa neho bolo zákonné a správne.“   

Autor blogu ďalej píše, že 10.3.2021 (už po voľbách) informoval o nevyšetrenej a nepotrestanej dopravnej nehode aj generálneho prokurátora, ktorý to postúpil  znova na vybavenie JUDr Kozelkovi:

„Ten ma písomne informoval, že vo veci koná Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten ma neskôr (na moju žiadosť) informoval, že v danej veci nikdy nekonal.“ Sťažovateľ sa opäť obrátil na generálneho prokurátora, „aby preveril postup svojho podriadeného, čo zostalo zo strany Generálnej prokuratúry rovnako odignorované.“     

V blogu sa nedalo zistiť. či v tejto beztrestnosti trestného činu majú svoj podiel aj dnešné protikorupčné orgány po marci  2020. Lenže veľmi konkrétne zdokumentovaný článok bol však v tomto (podľa mňa) zámerne  neprehľadný a  zahmlený v príliš hustej hmle.

Keď som si v počítači „klikol“ na meno pisateľa blogu, tak som zistil, že zatiaľ zverejnil na SME len  štyri blogy s historicky ich nevídaným a obdivuhodným počtom čitateľov:

Prvý z nich (zverejnený dva roky po nehode 28.6.2018) mal čítanosť:  78 626– krát, páčil sa:14- krát, druhý (zverejnený 13.10.2020 už po voľbách ): 46 575-krát, páčil sa: 6-krát, tretí (zverejnený 21.10.2020): 82 029-krát, páčil sa 13-krát a štvrtý (zverejnený 16.1.2023 po vyše dvoch rokoch zopakovaný opäť):  30 452-krát, páčil sa: 50-krát.

Na tejto výnimočnej bilancii blogu neznámeho fenoména v ich písaní visí však veľká záhada, hodná aj pre Scherlocka Holmesa. Keď najúspešnejší autor všetkých čias vo všetkých štyroch blogoch zakaždým opisoval a zopakoval tú istú tému – roky starú dopravnú nehodu za éry Fica. 

Nevyslovenou záhadou je pre mňa skutočnosť, že štyri blogy o tej istej trestne neriešenej dopravnej nehode s jednou zranenou chodkyňou  má v priemere na článok počet čitateľov temer 60-tisíc krát (spolu úžasných 237 682-krát čítaní). Pričom sa v súhrne páčili 83-krát.

Moje štyri posledné aktuálne blogy  majú však spolu najmizivejšiu čítanosť počas môjho už vyše dvojročného blogovania. Keď ich   priemer mal iba chudobných  okolo 850 (súhrnne 3412-krát). Pričom prvá časť tohto blogu mala podvečer 266-krát čítaní, ale potom dodnes len o 45-krát viacej (v súhrne 311-krát).

S takýmto minimom čitateľov nemôžu moje články mať na občana žiaden pozitívny politický vplyv. O čo mi skutočne ide a nie o počty čítania  zverejnených blogov. Presne naopak a inak to však vyzerá pri  troch blogoch  blogera fenoména, zverejnených už za terajšej vlády, o sedem rokov starej dopravnej nehode.

Ale sľubujem pánovi Yashovi, že ho nesklamem a vytrvám písať politické blogy. Neuhnem ani vtedy,  ak by mi čitateľov spolu  s ním zostalo len desať (ako vo filme s Mel Gibsonom). Ani tak neprestanem písať  a brániť sa voči diskriminácii na blogu SME ako do kúta zahnaný lev.

P.S.: Konkrétnu odpoveď na otázku „Sú blogy selektované podľa politického obsahu a významu?“ je už v prvej časti tohto blogu, ktorá mala za dva dni od zverejnenia (žiaľ) len 313-krát čítaní. Inú, teda oveľa lepšiu bilanciu vplyvu a úspešnosť  druhej časti článku tiež nemôžem čakať. Preto prosím tých čitateľov, ktorým sa táto jeho druhá časť páčila, aby ju zdieľali  ďalším čitateľom. Ďakujem.      

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  242
  •  | 
  • Páči sa:  3 450x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu