Ako neskončiť na politickej patológií?

V roku 2014 čakajú Slovensko voľby prezidentské, ktoré budú mať vážny vplyv na voľby parlamentné (2016). Nový prezident bude pre slovenských voličov kompasom pre voľbu poslancov NR SR. Vzhľadom na slovenské pomery je pravdepodobné, že sa dočkáme nacionálne - socialistického prezidenta a následne aj "nového" vládnuceho subjektu podobného charakteru. Je však možný obrat. Otázky súčasnej politickej "opozície" by preto mali znieť: "Ako nespáchať politickú samovraždu v čase predvolebnom a volebnom? Ako neskončiť na politickej patológií?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvom rade by si súčasná "opozícia" (úvodzovky sú opodstatnené) mala uvedomovať (a to každodenne), že už dlhodobo nie je opozíciou štandardnou. Minimálne od roku 1992 sa jedná o zoskupenia strán a hnutí, ktoré sa vzájomne grupovali viacmenej na základe pudu sebazáchovy. Za Mečiara im išlo o holé prežitie a za Fica o udržanie akej takej dôstojnosti (tú sa však udržať nepodarilo). Dnes je v "opozícií" prítomný kočko - pes Igor Matovič. Otcom Matoviča je z hľadiska politického ďalšia zvláštna postava slovenskej politiky Richard Sulík (SaS). Nech je ako chce, o štandardnosti sa hovoriť nedá a to ešte nebola spomenutá Strana demokratickej ľavice (SDĽ), ktorá od roku 1998 až do roku 2002 brzdila, čo sa v rámci vtedajšej vládnej koalície politicky brzdiť dalo."Opozícia" by mala brať v úvahu aj myslenie priemerného slovenského voliča, ktorý sa často správa ako dieťa, ktorému mama a tata nechce kúpiť sľúbenú čokoládu. Emocionálna nevypočítateľnosť násobená dávkou povahového porazenectva neveští nič dobré. Každopádne by "opozícia" nemala oslovovať toho najviac emocionálne a inteligenčne nedozretého voliča. Vrieskajúce a plačúce dieťa je "dobré" akurát tak na zlé rozhodnutia. V žiadnom prípade teda neorganizovať podujatia typu: "Nech ide voliť všetko, čo má ruky a nohy". Voliči Smeru, SNS, HZDS a čiastočne aj voliči Igora Matoviča nech v deň volieb v prípade zlého počasia zostanú doma a pozerajú reality šou. V prípade počasia slnečného nech polievajú záhradky. Predstavitelia "opozície" nech nevedú neproduktívne predvolebné "pestrofarebné" mediálne spory o spoločného prezidentského kandidáta. Radšej nech sa na kandidátovi nedohodnú, akoby potom mali "spoločného kandidáta" verejne zhadzovať. Zásadnou sa po roku 2014 a 2016 stane otázka dalšieho smerovania Slovenska v takmer už rozpadnutej Európskej únií. Nový prezident by mal byť človekom statočným a rozvážnym. Namiesto krpcov by mal nosiť obuté topánky a na fujare by mal hrať iba v čase "osobného voľna". Po roku 2016 to nebude mať ľahké ani vládnuca strana, či strany a hnutia. V konečnom aj začiatočnom dôsledku pôjde zase len o peniaze. Veľa ich nebude. A nebude ani veľa dobrej nálady. Pokus o vytvorenie európskeho (centralizovaného) superštátu jednoducho nevyšiel.Ak súčasná "opozícia" v roku 2014 prehrá, tak zjavne prehrá aj v roku 2016. Má poslednú šancu. Prehra bude znamenať jej dlhodobé "vegetovanie" na politickej patologií.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu