Najsamkrajší Ančiak

Ančiak = resucitačná Anča mužského pohlavia. Na väčšine kurzov sa stretnete s umelou figurínou, v skautských podmienkach sa skôr používajú živí figuranti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Bol krásny. Šarmantný vysoký dlhonohý blonďák. Taký ideál možno... no dobre, tipujem, že aj viac ako polovice dievčenského skautského oddielu. Mala som vtedy pätnásť a bola som veľmi, veľmi zaľúbená malá žena.

Na kurze prvej pomoci, ktorý na tábore tradične usporiadava zdravotník, bol živý model jedinou možnosťou. Ponúkol sa onen krásny skaut. Zdravotník nám v rámci možností živého modelu (teda pod heslom hlavne neublížiť) ukázal a vysvetlil všetko potrebné - aj kardioplumonálnu resuscitáciu, aj stabilizovanú polohu. To by bolo bývalo fajn, nebyť istého zádrhelu. Totiž že by som bola bývala musela onehdá dávať pozor na výklad a nie na krásneho polonahého modela na jedálenskom stole. Ale aspoň, že zdravotník pokusy ostatných báb prinútiť ma predviesť ňom umelé dýchanie, rázne zatrhol. Ináč neviem, neviem, koho by bývali museli resuscitovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý deň bola skúška na odborku prvej pomoci. Keďže bola čisto teoretická, podarilo sa mi ju bez problémov zložiť. Na základe toho som si potom mohla kúpiť nášivku - červený kríž v krúžku s červeným lemom - a našiť si ju na rukáv skautskej košele.

Rok sa s rokom zišiel, nášivku už som mala síce kúpenú, ale ešte nie našitú. Na veľkej hre bolo jedno zo stanovísk prvá pomoc. Omdletého figuranta sme mali dať do stabilizovanej polohy. Ja som tak akurát tušila, že niečo také existuje. Že by mal byť tak nejak na boku a mať zaklonenú hlavu. Ostatní mladší členovia družstva ani zaťať. A tak sme začali.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď prvý bod nám strhli za brutalitu. Už vtedy mi dochádzalo, že keby mal figurant skutočne niečo s chrbticou, asi sa mi poďakuje. Druhé kmásanie si užil, keď sme sa mu pokúsili dať ruku za chrbát. Však podvihnúť zadok, podsunúť a bude. Ibaže to tak akosi nefungovalo a takmer som mu ešte do všetkého oťapala intímne miesta. Nakoniec nám korektný postup (v zúfalste) ukázali a s minimom bodov nás poslali ďalej.

Hanba jak vráta - zhodnotila som, že si nášivku nezaslúžim. Nechala v krabičke. Kým sa to nenaučím.

V nasledujúcich rokoch som vychodila niekoľko kurzov, trochu samovzdelávania a tak nejak. V rámci toho naučiť sa to čo najlepšie som skončila na Jesseniovej lekárskej fakulte. Mám svoju školu rada a baví ma.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je stále čo sa učiť, tú nášivku na košeli už našitú mám. Je to moja najváženejšia odborka.

Mimochodom, z oného Ančiaka z tábora je dnes záchranár. A z figuranta v hre lekár ARO.

Alena Škutchanová

Alena Škutchanová

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekárka - anestéziologička skautkapoviedkárkaa ešte všeličo možné Zoznam autorových rubrík:  AnestéziologickéIntenzívneMedickéSkautskéZo životaPostrehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu