Referendum: Ak Albánsko, tak i Uruguay?

Písmo: A- | A+

Keď som sa svojej francúzskej kamarátky pýtal na názor, či by naše referendum podporila, alebo nie, odpovedala : Samozrejme, veď som z pravicovo orientovanej rodiny, podporovali sme Sarkozyho. Odpoveď ma zmiatla, keďže diskusia na Slovensku sa vedie v úplne inom svetle. V západných krajinách s nižším stupňom religiozity sa diskusia o zavedení LGBTIQ práv vedie na inej úrovni a stále vyvoláva otázky.

V dnešnej diskusií ohľadom referenda o rodine je možné i na veľmi serióznych spravodajských weboch nájsť názory, komentáre a diskusie, ktoré podsúvajú názor o tom, že akceptácia manželstiev rovnakého pohlavia korešponduje so stupňom vývoja spoločnosti, demokracie, vzdelanosti, či dokonca ekonomiky krajín. Častá je argumentácia osvietenstvom, či zaostávaním za civilizovaným Západom, dokonca za Európskou úniou. Keď sa na to pozrieme bližšie, nie je to tak jednoznačné. 

Treba pripomenúť, že z 28 krajín EÚ prijalo manželstvá rovnakého pohlavia 8 štátov. Chronologicky to bolo: Holandsko, Belgicko, Španielsko, Švédsko, Portugalsko, Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia, Luxembursko. Naopak: Nemecko, Írsko, či Taliansko v tomto balíku nie sú. Byť objektívny, tak i v krajinách, ktoré prijali liberálne názory sa neustále vedie rôznorodá diskusia (skupina francúzskych gayov má výhrady voči manželstvám rovnakého pohlavia), nezriedkavé sú i početné pro family demonštrácie, založené z občianskej a nie náboženskej iniciatívy. Pri akýchkoľvek záveroch nad jednoznačným názorom "Západu" alebo sociálnej skupiny treba mať nadhľad.

Ku zamiešaniu kariet len dodám, že "vzorom" by nám v tomto prípade mohla byť tiež Argentína (prijatie 2010) alebo Uruguay (prijatie 2013), ktorý dokonca zaviedol práva (2009) aj trans orientovaným jednotlivcom. Tí môžu popri svojom mene uvádzať pohlavie, s ktorým sa stotožňujú. Vzhľadom na stupeň ekonomického rozvoja týchto krajín sa nedá argumentovať v zmysle vyššie uvedených tvrdení. Preto pri ďalšom posudzovaní treba byť opatrný.

Argumentácia, že sa na nás vyspelá Únia už teraz pozerá kriticky, nie je preto adekvátna, názor nie je jednotný. Presnejšie by bolo tvrdenie, že kriticky sa na nás pozerajú ľavicové strany, resp. členovia Sociálno-demokratickej frakcie (PES) Európskeho parlamentu, ktorí sú v posledných rokoch úspešnými účastníkmi volieb vo svojich štátoch a ktorých politka je orientovaná v prospech LGBTIQ lobby a Potratovej lobby.

Ako prílohu dodávam zoznam krajín Európskej únie, ktoré legalizovali manželstvá rovnakého pohlavia. Systém: názov krajiny : dátum prijatia manželstiev rovnakého pohlavia : strany, ktoré boli členmi vlády (dávam do pozornosti ľavicové strany, nedokazujem tým žiaden záver).

Holandsko:  01-04-2001 : Purpurová koalícia medzi stranami PvdA, D66, and VV (purpurová znamená zmiešanie farieb socialistov a liberálov )

Belgicko: 01-06-2003 : koalícia v zložení VLD/PRL - SP/PS - Green (Liberálni demokrati, Socialisti a Zelení )

Španielsko : 03-06-2005 : PSOE (Strana socialistov a pracujúcich )

Švédsko: 01-05-2009 : M - C -FP - KD - (Liberalni konzervatívci, Socialno-liberalna strana, Liberali, Krestanskí demokrati )

Portugalsko : 05-06-2010 : Socialisti

Dánsko: 15-06-2012 : strana Venstre, Danmarks Liberale Parti - Lavicová, Liberálna strana Dánska (sama sa však definuje ako ľudovo-pravicová strana)

Francúzsko: 18-05-2013 : Sociálni demokrati 

Veľká Británia: 13-03-2014 : Koalícia (Koalícia konzervatívcov a sociálnych liberálov)

Luxemburgsko: 01-01-2015 : DP, LSAP, DG (Demokrati, Sociálni pracujúci, Zelení )

(privítam opravy)

Skryť Zatvoriť reklamu