Trinásťročný otec, štrnásťročná matka!

Veľa vecí ma na tom našom milom, ale divnom Slovensku hnevá. Jedným z najpálčivejších problémov je cigánska otázka. Samozrejme, to, čo sa pritrafilo tínedžerom z Gemera, sa môže stať (a aj sa stalo) hocikomu v ich veku, teda nielen v cigánskej rodine. Veď len nedávno obletela svetom správa, že vo Veľkej Británii sa stal otcom 13-ročný chlapec, pričom mamička má iba o dva roky viac. A ak by sme si trochu „zagooglovali“, tých príkladov, keď deti rodia deti, by sme našli podstatne viac. Ale myslím si, že je to problém, ktorý by mal zaujímať nielen bulvárne médiá. Aby sme sa, čo sa týka rozmnožovania ľudskej populácie, nevrátili kamsi do doby kamennej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Z televízneho spravodajstva som sa dozvedel, že v Krásnohorskom Podhradí bude rodiť štrnásťročné dievča. Otec má 13 rokov! Podľa záberov kamery sú z cigánskej osady. Deti rodia deti, pritom evidentne potrebujú rodičovskú starostlivosť samotní „rodičia“. Možno by pri výchove pomohla liesková masť. A čo bábätko? Vraj sa oň postarajú. Ha-ha-ha... Pravda, bude to vítané obohatenie rodinného rozpočtu. Ale predpokladám, že dieťa splodené deťmi rozšíri spoločnosť v niektorom detskom domove. Toto nie je jediný prípad a nechcem byť zlým prorokom, ale myslím si, že ich bude pribúdať. Ak sa neprijmú výchovné a sociálne opatrenia (aj razantné, nielen tľapkanie po pleci a poučovanie) v cigánskej a inej tzv. neprispôsobivej komunite.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na celej veci ma hnevá najviac práve tento fakt: Každá vláda, každá strana (a najmä teraz pred voľbami) a mnohé neziskovky, ktoré sa tvária ako spasitelia, hovoria, čo všetko urobili, robia a urobia v prospech Cigánov. A výsledok? Mizerný! Kde v prdeli končia tie milióny?

Zaujímavé informácie sa môžeme dozvedieť aj na stránke Krásnohorského Podhradia. Napríklad je tam správa agentúry SITA z 29. septembra 2009. Okrem iného sa v nej uvádza:

„Na účely posilnenia zamestnanosti a sociálneho začlenenia v marginalizovaných rómskych komunitách Európska únia vyčlenila na roky 2007 až 2013 dvesto miliónov eur. Okrem toho Európsky parlament schválil päť miliónov eur pre Európsku komisiu na pilotný projekt zameraný na oblasti predškolského vzdelávania, samostatne zárobkovej činnosti a mikroúverov, zvyšovania povedomia a šírenia informácií a zberu a vyhodnocovania údajov. V budúcom roku bude projekt zameraný predovšetkým na rómske komunity v strednej a východnej Európe.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako som sa dozvedel z inej správy, samosprávy a mikroregióny sa mohli o tie milióny uchádzať do konca januára.

Podľa ešte staršej správy, ktorú som našiel na spomínanej stránke, a to zo 14. novembra 2008, existuje v Krásnohorskom Podhradí Rómska komisia, ktorá je poradným orgánom obecného úradu. „Za roky pôsobenia tejto komisie sa v obci podarilo vyriešiť nejeden pálčivý problém súvisiaci s Rómami. Jej členovia podávajú samospráve podnetné návrhy na zlepšenie situácie tejto časti obyvateľstva a s jej prácou je samospráva spokojná. Samotní Rómovia si jej fungovanie pochvaľujú,“ citujem zo správy, v ktorej sa ďalej hovorí, že samospráva chce za vyše 33 000 € (milión korún) vybudovať v rómskej osade, kde žije okolo 800 ľudí, centrum voľného času. Podarilo sa im tento plán zrealizovať? Pre mňa je to do Krásnohorského Podhradia priďaleko, aby som sa o tom mohol presvedčiť na vlastné oči, hoci - ako som sa dočítal inde - vraj chytrí Poliaci organizujú do slovenských cigánskych osád tematické zájazdy.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, toto nie je iba problém tejto dediny. Budem rád, ak sa aj na blogu objavia nielen negatívne reakcie, ale i pozitívne príklady. Aby sme vedeli, ako na to. A aby to neskončilo len pri prázdnych slovách politikov, pri ich predvolebných vyhláseniach. Aby sme mali všetci jasno aspoň v tom, kde skončia tie spomínané milióny.

V súvislosti s touto náročnou témou mi akosi divne znie výročná správa nášho postsovietskeho vzoru: USA. Podľa nej sú na Slovensku potlačované občianske práva Rómov. Keby to nebolo také vážne, bolo by to na smiech.

Čo k tomu dodať? Radšej nič, lebo sprosté slová na blog nepatria. Ale neviem si dať celkom jednoznačnú odpoveď na otázku, či žijem v Európe alebo niekde v africkom alebo amazonskom pralese.

SkryťVypnúť reklamu

„Vygoogloval“ som si aj správu Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Navi Pollayovej, ktorá kritizovala diskrimináciu rómskej menšiny na Slovensku a v Českej republike.

„Zatiaľ čo sa Európska únia a niektoré európske vlády snažia zlepšiť situáciu Rómov, v mnohých krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky to vyzerá, že sa ich situácia zhoršuje,“ citujem z agentúrnej správy zo 4. marca. Rómovia sú podľa nej vystavení rasizmu a čelia rasistickým útokom.

Na ilustráciu si ešte dovolím pripojiť správu TASR z 25. februára:

Základná škola Krásnohorské Podhradie: Ako trávia čas tínedžeri v našej obci

Krásnohorské Podhradie 25. februára (TASR) - Tínedžeri trávia voľný čas najčastejšie podľa poslednej módy – opíjaním sa, fajčením, zasedení pri počítačoch a drahých telkách. Pýtam sa, prečo je to takto? Kto za to môže? Nezodpovedný rodič večne unavený z ťažkej práce, moderná doba, ktorá núti človeka rýchlo dospieť, alebo len nedostatok zábavných aktivít, ktoré obec ponúka? Z každého rožka troška, ale východisko vidím hlavne v aktivitách, ktoré by ponúkla deťom obec... Naše vedenie obce by mohlo vložiť peniaze do vecí, aktivít, miestností, ktoré by spríjemňovali deň aj nám, deťom a tínedžerom, veď aj my sme obyvatelia obce. A nie až tak zanedbateľní, menšinoví... Činností, ako zamestnať deti v našej obci by bolo, stačí len porozmýšľať.

Napríklad obnoviť činnosť starej klubovne. Zapojiť deti do čistenia lesov od odpadkov, separovanie odpadu, výsadby stromčekov. Lesníci by nás mohli zaúčať, ako sa starať o svoj les, ako ho neničiť. Možno mnohí by sa radi zapojili do činnosti dobrovoľného hasičského zboru. Určite sa v dedine nájdu deti, ktoré by si zašportovali na ihrisku, viem, že veľa z nás by privítalo akcie miestnej knižnice. Je veľmi veľa nápadov, ako by vedenie obce mohlo využiť peniaze a voľný čas, veď ide aj o vaše deti, či vnúčence... Alebo ide len o to, že sa máme iba učiť a vzdelávať a zabávať nás je nad rámec vašich pracovných povinností... Nezabúdajte, aj z nás raz budú voliči!

Anna Paliderová, 12 rokov, ZŠ Krásnohorské Podhradie

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  1x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu