(Pseudo)celebrity a celebrity alebo Moja sestra je celebrita...

Písmo: A- | A+

Nielen na Slovensku sa za celebrity vydávajú ľudia, ktorých hodnoty sú prinajmenšom pochybné a prospešnosť ich odkazu pre spoločnosť prinajlepšom otázna.

Slová sa pre mňa v živote stali zaujímavou témou. Nie som žiadny jazykovedec, ale od istej doby intenzívne vnímam, ako pochopenie či nepochopenie slov formuje charakter a (ne)schopnosti jednotlivca, firmy ale aj celej spoločnosti. Vezmem si na mušku jednu oblasť, ktorá sa teší toľkej pozornosti takého neuveriteľného množstva ľudí - celebrity.

Slovo celebrita je prevzaté z anglického „celebrate“ a to pochádza z latinského celeber, celebr, čo znamená zhromaždiť sa s cieľom poctiť“, ale našla som aj výklad pôvodu ako „rešpektovať, ceniť si“ alebo „zachovávať dôstojnosť“ dokonca „často navštevovať“ atď.

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale stačí si pozrieť videoklipy a vyjadrenie zopár súčasných „top celebrít“ a nedá mi nezamyslieť sa nad tým, čo mám na nich alebo ich tvorbe vlastne ctiť, obdivovať alebo prečo by som sa mala okolo nich zhromažďovať.

Znova sa vrátim k pôvodu slova – rozumiem tomu tak, že celebritou by mal byť niekto, kto v nás vyvoláva rešpekt, koho si ceníme alebo kvôli nemu niekam zájdeme, aby sme mu prejavili obdiv alebo úctu. Ale prečo? Pretože nás inšpiruje, dodáva odvahu, pozdvihuje... zhrnula by som to: „pretože prináša do života človeka a spoločnosti hodnotu, ktorá ho skvalitňuje“.

A tak nepovažujem za celebritu niekoho, kto natočí účelový klip plný polonahých až nahých zadkov a poprsí a má milióny pozretí na youtube len preto, že správne vykalkuloval úroveň vedomia väčšej časti online populácie určitej vekovej kategórie. Chápem, že oddaný fanúšik dostal hodnotu, po ktorej túžil... a ďalej?

Napríklad Suvereno, jeden z predstaviteľov slovenského „uvedomelého rappu“, urobil pieseň Osprostená mládež, kde tento fenomén spracoval po svojom. Nemôžem s ním nesúhlasiť.

Rolu umelca v spoločnosti dobre vystihol L. Ron Hubbard v knihe Veda o prežití, kde okrem iného napísal: „Vzhľadom na to, že umelec sa zaoberá budúcimi realitami, vždy sa snaží o vylepšenia a zmeny v existujúcej realite. Toto z neho nevyhnutne robí rebela voči status quo. Tým, že umelec predkladá nové reality budúcnosti, dosahuje každým dňom nenásilnú revolúciu.“ A krásne to povedal aj Oscar Wilde: „Umenie sa snaží narušiť jednotvárnosť, otroctvo návykov, tyraniu zvyku a degradovanie človeka na úroveň stroja.“

Vzhľadom na to, že hudba a film sú formy, ktorým venujeme pomerne dosť pozornosti, majú speváci a herci ako celebrity zrejme veľký vplyv na vytváraní kultúry a myslím, že práve preto majú voči spoločnosti zodpovednosť, ktorá presahuje rámec osobných výhod šikovného podnikateľa.

Celebritou sa podľa prapodstaty tohto slova zdá byť ten, kto je „oslavovaný“ a osobne to vnímam tak, že „oslavovať“ by som chcela niekoho, kto pozdvihuje človeka a spoločnosť a posúva ich vpred.

Keď Roger Federer povie: „Užíval som si pozíciu, v ktorej som bol ako tenista, pretože, keď som prehral, mohol som za to ja; keď som vyhral, mohol som za to ja. A skutočne som to mal rád, pretože som veľa hral aj futbal a nedokázal som vystáť, keď som mal vinu zvaliť na brankára,“ prezentuje postoj k životu, ktorý môže mnohých fanúšikov inšpirovať dokonca viac ako jeho 17 grand-slamových titulov. A status celebrity či niekoho, koho budem rada oslavovať potvrdil aj svojím výrokom: „Byť manželom je pre mňa rovnako veľká priorita ako byť otcom.“

Víťazka Pulitzerovej ceny, Alice Walker, raz povedala: „Ak nás umenie nemá urobiť lepšími, tak na čo preboha je?“ V tomto duchu som sa v roku 2007 spolu-atorsky podieľala na projekte Majáky (www.kniha-majaky.cz) s autormi, ktorí síce nie sú „top celebrity“ z titulných stránok, ale sú to obdivuhodní ľudia, ktorí inšpirujú a menia svoje okolie k lepšiemu.

Úžasných a inšpiratívnych ľudí, skutočných celebrít, je okolo nás mnoho. Pre mňa je to aj moja sestra. Som vďaka nej lepšia rovnako, ako vďaka Richardovi Bachovi a jeho knihe Ilúzie.

Myslím, že staré dobré latinské jadro slova nám hovorí, že každý môžeme byť tak trochu „celebritou“ – nie pre to, koľko ľudí sa na nás pozerá, ale aké hodnoty reprezentujeme.

Zdroje citátov:

http://www.goodreads.com/quotes/tag/art

http://www.brainyquote.com/quotes/authors/r/roger_federer.html

Skryť Zatvoriť reklamu