Napätie v krajine sa zvyšuje...

Písmo: A- | A+

Nepodpisaná asociačná zmluva Ukrajiny s Európskou Úniou viedla k masovým demonštráciám v Kyjeve. Vláda úplne ignoruje ukrajinský národ a nevidí zmysel v komunikácii a rokovaniach s lídrami opozície, ktorí sa snažia podporiť ľudí.

Takto dnes vyzerá ulica Hruševskoho v Kijeve, na ktorej už tretí deň su konflikty medzi policajtami a národomTakto dnes vyzerá ulica Hruševskoho v Kijeve, na ktorej už tretí deň su konflikty medzi policajtami a národomAutor fotografie: Reuters

V piatok ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podpísal zákony, ktoré sú v rozpore s demokratickými hodnotami . Zákony boli schválené poslancami Janukovyčovej politickej strany v parlamente a zmeny v Ukrajinskej Konštitúcii boli realizované bez občianskeho referenda. Samotné zákony sa týkajú zákazu akýchkoľvek miernych demonštracií a občianskych hnutí, jednoducho bránia sebavyjadreniu národa. Ak by sme mali stručne popísať nové zákony, bude to vyzerať asi takto: zverejnenia na internete musia získať štátnu registráciu, sudcovia a členovia ich rodín (až vnúčatá) môžu nosiť a používať zbraň; za urážku sudcu je teraz možné získať dva roky väzenia . Konvoj z piatich vozidiel na cestách – zločin; šál pokrývajúci tvár počas protestov - trestný čin; stan v meste – trestný čin , poskytovanie dopravy alebo zariadenia demonštrantom – zločin. Štát môže zakázať prístup k internetu každému občanovi; ukrajinský internet sa teraz kontroluje štátnymi úradmi. A veľa iných nedemokratických zákonov, ktoré su jednoducho nepochopiteľné, ale zabezpečujú imunitu a bezpečnosť prezidenta. Toto už nie je šokujúce. Vláda sa aj predtým bránila pred národom. Plotmi, "tituškami" (ľudia, ktorým platili za to, aby provokovali policajtov, s cieľom aby tí zbili mierny národ, ktorý stojí na demonštráciách s nádejou v srdci a demokraciou v hlave), policajtmi a sbs-kármi, licenčnými dokumentmi, revíziami, kontrolami. A teraz guľky a pištole. V súlade so zákonom.

Napätie v krajine sa zvyšuje...

Skryť Zatvoriť reklamu