Pekne od začiatku - pred pôrodom alebo čo treba do pôrodnice

Tak vezmime si to pekne po poriadku. Poďme od začiatku. Ste ešte len v očakávaní prírastku do rodiny? Neviete čo bude potrebné pre Vaše dieťatko a čo nie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ja som sa do pôrodnice vopred priveľmi nechystala. Nebalila som si tašku 3 mesiace dopredu, ale zato v deň odchodu som si do nej dala asi všetko čo som mohla :D Mala som pre malinkého zbalené dupačky, krémik, olejček, kefu na vlasy pre babatka, rukavičky, dudlík, plienky, vlhčené utierky, proste všetko. ALE...keď to dieťatko príde na svet, tak zistíte, že všetko sú to iba maličkosti a ono prežije aj bez toho. Potrebuje iba Vás, Vaše mliečko, Vašu lásku a teplé oblečenie.

Samozrejme... výdobytky dnešnej doby nám uľahčujú život napríklad vlhčenými utierkami či jednorázovými plienkami. Čo by za to dali naše mami kedysi...Tieto dve veci budete v nemocnici neodkladne potrebovať. No, taký krémik alebo olejček nie. Zo začiatku vám povedia, že nič nedávať. Následne až keď pôjdete k pediatrovi, ten vám konkrétny krémik na pokožku predpíše. Kupovať rôžne krémy v drogériách je zbytočné. Taktiež by sa bábätká nemali vôbec umývať s nejakými mydlami, šampónmi pre deti a pod. Len čistou vodou, takže ani doma Vám to nebude treba. Taktiež vám pri prvej prehliadke pediater poradí a po prípade predpíše. Môjmu synovy dali olejcek do kupela a krém na premastenie po kúpeli. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V pôrodnici kde som bola nechceli aby som malému dala rukavičky, ale novorodencom tie nechtíky odstávajú a môžu si poraniť tváričku. Lekárka mi povedala, že oni sa sami seba potrebujú dotýkať...nuž každá mama sa musí podľa seba rozhodnúť. Ja som mu tie rukavičky dala. Nechtíky sa novorodencom strihať nesmú približne prvý jeden mesiac.

Zoberte bábätku do nemocnice aj jemnú bavlnenú čiapočku, pretože keď budete chodiť do jedálne, bábätko si beriete so sebou a môže tam byť na chodbe prievan. Taktiež teplú dečku, ktorou ho ešte zakryjete. V nemocnici Vám ho dajú do perinky, ale kľudne ho môžete aj zakryť dečkou. Čo sa týka oblečenia – majte hlavne to, čo mu oblečiete, keď pôjdete z pôrodnice. Mne malého obliekli do interného oblečenia automaticky, ale mala som pre neho aj svoje. Môžete si bábätko keď tak prezliecť.

SkryťVypnúť reklamu

Majte bábätko pokiaľ sa dá v izbe tak, aby na neho svietilo trošku slniečko. Novorodenci slnko potrebujú kôli vitamínu D a aby nemali žltačku. Niekedy sa to ovplyvniť nedá a bábätko sa s novorodeneckou žltačkou už narodí, no pomáha keď je bábo na slnku. Taktiež je fajn, keď sa v izbe poriadne vyvetrá. Samozrejme záleží od ročného obdobia. Ja mám dieťa narodené na prelome jeseň/zima a vonku už bolo chladno. Vždy so spoluležiacou sme išli s deťmi von z izby a nechali sme tam otvorený balkón aby sa poriadne vyvetralo. Vtedy bábo dobre zabaliť, keď vojdete dnu do izby späť, bude tam zima.

Čo sa týka cikania a kakania. Novorodenec kaká čiernu smolku. Naozaj to vyzerá a má konzistenciu smoly. Je to čierne, strašne mazlavé, zle sa to utiera, no po 2-3 dňoch by bábätko malo začať kakať takú tú typickú riedku žlto-zelenú stolicu. Cikať by bábätko malo každý deň, v pôrodnici si to budete aj zaznačovať na hárok, ktorý vám dajú na posteľ.

SkryťVypnúť reklamu

No...samozrejme nesmieme zabudnúť na papanie. Novorodenca vám dajú buď hneď po pôrode alebo keď idete cisárskym rezom, tak hneď po príchode na izbu. Novorodenec má sací reflex, takže hneď bude hľadať prsník aby sa mohol prisať. Je to pud, ktorý ma každý živý tvor. Podľa toho ako vám pôjde mliečko novorodenec začne sať. Zo začiatku veľa mamičiek mlieko nemá, no nemusíte sa obávať do 3 dní by sa malo spustiť. Ja som sa tiež obávala, ale na 3-4 deň sa mi mlieko spustilo. Dovtedy deti majú ešte v črievkach to, čo ste im dávali ešte keď boli v brušku. Samozrejme by som hladom dieťa netrápila a keď máte pociť, že je dieťatko nekludné, prípadne plače neustále, radšej vypýtať od sestričky umelé mlieko. Ja som to tak urobila. No, následne som potom normálne kojila, dieťa mlieko chcelo, takže nič sa tým neovplyvnilo. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka ,,mamičkovských" potrieb.. Do pôrodnice Vám stačí nočná košľa – najlepšie vpredu na gombíky, gelik na prsníky proti bolesti, vložky do podprsenky, podprsenka na kojenie, veľké vložky do nohavičiek, veľké nohavičky po pás, vreckovky, toaletný papier, papuče, voda a niečo na jedenie, ale nič čo nafukuje aby aj bábätko nemalo z toho problémy. Samozrejme, v nemocnici vám jedlo dajú, ale je fajn vziať si aj niečo vlastné, ak to dovoľuje váš zdravotný stav. Vždy treba myslieť na to, čo jete keď kojíte a piť veľa, veľa vody neperlivej, najlepšie dojčenskej. A je veľmi fajn zobrať si niečo na čítanie, keďže v nemocnici neni televízia a bábätko celý deň asi aj tak prespí. Budete sa nudiť, hlavou vám budú vŕtať rôzne myšlienky, možno aj obavy a je dobré zabaviť niečim myseľ.

Dúfam, že som nastávajúcim mamičkám trochu poradila, veľa šťastia! 

Zuzana Smutna

Zuzana Smutna

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK v BA. Momentálne pracujem ako samostatný pedagóg v materskej škole.Moje skúsenosti a prax sú obohatené aj mojim 3 ročným synčekom :D Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu