Na švajčiarskej hore Mont Fort servírujú syrové fondue vo výške 3300 metrov nad morom

Na Mont Fort sa môžete vyviesť lanovkami z Verbier, na trase Val de Bagnes-La Chaux-Col des Gentianes-Mont Fort.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Na úvod niekoľko prívlastkov pre toto očarujúce miesto vo švajčiarskom kantóne Valais. Mont Fort je najvyššia hora dostupná lanovkou v regióne 4 Vallées. V jedinečnom iglu postavenom na platforme tejto stanice si môžete pochutnať trebárs aj na fondue. Údajne je najvyšším miestom v Európe, kde sa podáva táto švajčiarska pochúťka.

Mont Fort
Mont Fort (zdroj: Christian Humbert)
Obrázok blogu
(zdroj: https://www.nendaz.ch)

Horskú osadu Verbier som už spomínala v predchádzajúcom blogu: https://blog.sme.sk/sonafrohlichova/cestovanie/verbier-svajciarske-lyziarske-stredisko-nielen-pre-kralovske-rodiny-a-svetove-celebrity. Vychýrené zimné i letné turistické stredisko je pastvou pre oči a balzamom na dušu. Tento víkend som ho opäť navštívila, za účelom oddychu a rekreačnej turistiky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Načasovanie asi nebolo najvhodnejšie, pri Ženevskom jazere nám doslova pred nosom prebiehala jedna z etáp Tour de France. Pobyt vo vysokohorskej prírode dostal prednosť, aj keď tá zmeškaná príležitosť vidieť cyklistický pelotón v akcii trochu mrzí. Na druhej strane sme mali možnosť stretávať po kopcoch účastníkov úvodného trailového behu X-Plore zaradeného do UTMB World series Verbier-St Bernard a pohľad na týchto vytrvalostných horských bežcov bol tiež výnimočným zážitkom.

Obrázok blogu
(zdroj: https://allevents.in/events/trail-verbier-st-bernard)

Hory milujem od detstva. Moja generácia trávila v lese a v prírode väčšinu voľných chvíľ. Ako učiteľka som mala príležitosť chodievať s deťmi do Vysokých Tatier, ktoré nám niekoľko rokov poskytovali nezabudnuteľné a neopakovateľné chvíle v lone tatranskej prírody.

SkryťVypnúť reklamu

V horách sa cítim dobre a šťastne a inak tomu nebolo ani tento víkend. S priateľom sme sa nechali rozmaznávať v peknom miestnom hoteli, ktorý je ozajstnou pýchou tohto svetoznámeho lyžiarskeho strediska.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: Christian Humbert)

Pobyt sme si dali ako darček k Vianociam a čakali na vhodnú príležitosť ho uskutočniť. Počasie nám prialo, ako stvorené na turistiku. Okolitú prírodu sme vnímali všetkými zmyslami a užívali silu okamžiku. V takýchto chvíľach vypínam hlavu: nezamýšľam sa nad minulosťou, nerozmýšľam nad budúcnosťou, iba kráčam a pozorujem krásy vytvorené prírodou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pri výstupe a zostupe sme si vypomáhali lanovkami. Výhľady, ktoré sa nám naskytovali boli zážitkom vyrážajúcim dych. Na hore Mont Fort sme sa zabávali rozpoznávaním horských štítov, ľadovcov a plies. Z vrcholu sa vám naskytne panoramatický výhľad na desiatky horských štítov, vrátane Matterhornu, Dent Blanche, Grand Combin, Weisshorn či Mont Blanc.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Spomínané fondue sme si na vrchole hory síce nedopriali, ale chutný aperitív vo forme lokálneho vína Fendant bol povinný:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po aperitíve sme vybehli po kameňoch ešte vyššie, ku krížu na vrchole.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mali sme možnosť pozorovať roztápajúci sa ľadovec, situácia podľa miestnych ľudí je alarmujúca. Horskí nadšenci si ho chránia v lete aj takýmito pokrývkami.

Obrázok blogu

Neuveriteľná je skutočnosť, že na týchto miestach sa v lete roku 2009 lyžovalo.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Radosť nám urobilo stádo kozorožcov, ktoré sú pre túto oblasť rovnako typické ako kamzíky v Tatrách:-)

Obrázok blogu

Ešte v zime pri lyžovaní môjmu pozornému oku neunikla magická chata Cabane du Mont Fort. Vtedy sme ju síce prefrčali ale ja som vedela, že sa k tomuto miestu najbližšie vrátim:-) Na terase chaty, ktorá pôsobí ako reklamná upútavka na švajčiarske hory, som navrhla slovenský aperitív čaj s rumom...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Verbier ponúka možnosti na rôzne športové aktivity. V lete je rajom pre nadšencov horských bicyklov a paraglidingu. Dokonca som tu zachytila aktivity pre ľudí so zdravotným postihnutím. K dispozícii sú špeciálne vozíky, ktoré umožňujú ľuďom so zdravotným handicapom účasť na rôznych športoch.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Spomínaný paragliding som si tu už vyskúšala a vďaka sympatickému inštruktorovi to celkom dobre dopadlo:-), viď blog https://blog.sme.sk/sonafrohlichova/cestovanie/nie-som-fanusik-adrenalinovych-sportov-paragliding-som-vsak-uspesne-zvladla

Obrázok blogu

Pri návšteve Švajčiarska určite neobíďte toto podmanivé miesto. Vo Verbier nudu nezažijete, program je celoročne nabitý zaujímavými možnosťami športového či kultúrneho vyžitia. V piatok 15. júla začína dvojtýždňový festival klasickej hudby, svetoznámy medzinárodný Verbier Festival.

Obrázok blogu
(zdroj: medium.com)

Prípadne vám urobím sprievodkyňu a potešenie bude aj na mojej strane:-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Soňa Fröhlichová

Soňa Fröhlichová

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  268x

Mám 55 rokov. Pred 10 rokmi som si začala klásť otázky typu: Vyhovuje mi rutina a stereotyp v ktorom žijem? Skúsim sa posunúť niekam inam? Budem ešte v 45-tich rokoch schopná poznávať novú krajinu, nájsť si prácu, priateľov, koníčky, nové výzvy a hlavne naučiť sa ďalší jazyk? Nebola to vždy prechádzka ružovou záhradou, ale podarilo sa. Voľba padla úplne náhodne na Švajčiarsko, ktoré by som Vám v mojich článkoch rada predstavila. Chcem v nich zúročiť poznatky a skúsenosti z môjho pôsobenia a neúnavného cestovania po celom Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu