Líšky

Líšky
Písmo: A- | A+

Tí, čo jazdíte Slovenskom, ste si to tento rok možno tiež všimli. V letných mesiacoch bolo na našich cestách oveľa viac zrazených líšok ako po iné roky.

Niekde to boli celé líščie rodiny, vyvraždené na niekoľkých metroch asfaltky. Ešte aj teraz v októbri, pri ceste do Bratislavy z Tatier som aj videla nielen staré líščie kožušiny na okrajoch ciest, ale opäť ďalšie, čerstvo zrazené líšky. Bolo mi z toho smutno a aj stále je, čomu nasvedčuje tento blog.

Obrázok blogu

Najviac týchto bolestne ukončených líščích životov bolo na Horehroní, čomu praje okolitá príroda, absencia diaľnice (a teda aj plotov a občasných koridorov pre zver). Nasvedčuje tomu však aj agresívny spôsob jazdy slovenských (nechcem povedať horehronských, keďže tadiaľ jazdí celé Slovensko) vodičov.

Obrázok blogu

Navyše, zvieratá (a líšky určite) sú aktívne hlavne vo večerných resp. nočných a skorých ranných hodinách. Preťali sme ich migračné cesty a neľútostne z nich robíme kašu na našich cestách. Ak by to bolo tak, že ich zrazíme a sú okamžite mŕtve, bolelo by ma to, ale nie až tak veľmi ako keď si uvedomujem, ako tam popri jazdiacich autách (mnohé z nich ich prejdú opätovne), pomaly, v bolestiach a strese dohasína ich biedny zvierací život.

Obrázok blogu

Nebudem sem dávať fotografie zrazených líšok. Určite ste ich už sami mnoho na cestách videli ak ste ich sami nezrazili (a jediné, čo vás zaujímalo, bolo, či vám nepoškodili karosériu resp. nárazník). Namiesto toho sa zadívajte na tohto krásneho tvora, ktorého príroda obdarila dokonalými tvarmi, ladnými pohybmi aj luxusnou kožušinou.

Obrázok blogu

Na internete som v súvislosti so zrazenými líškami našla iba jednu radu a to, aby sa im vodič, ani nikto iný, nepokúšal pomôcť. Iste, zranená líška môže pohrýzť. Navyše, líška nie je chránený druh a tu by nielen poľovníci (všetci, nielen tí, čo vyvražďujú celé líščie vrhy v nore ešte kým líščatá stihnú prvý raz otvoriť oči), ale pravdepodobne aj veľká väčšina populácie urobila cynické, typické antropocentrické vyhlásenie: „sú premnožené“. K tomu mám len 2 poznámky. 1. Predátor sa premnožiť nemôže. Stav jeho populácie je závislý od zdrojov obživy (ak už nič iné, hrabošov či iných hlodavcov je stále dosť vďaka človeku) 2. Jediný, kto je preukázateľne dlhodobo celosvetovo premnožený, je človek (viď video a čísla). Vlastne 3 poznámky. Tá tretia je odporúčanie. Prečítajte si Ústavu Zeme.

Možno, ak nabudúce budete meškať 5 minút, zachránite jednu líščiu rodinu.

Skryť Zatvoriť reklamu