Mikolaj opäť boduje – alebo, čo nám dáva (berie)„vlastenecký" zákon

Niečo nové z dielne SNS, rovno z pracovného stola súdruha ministra Mikolaja...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ešte sme sa poniektorí ani poriadne nespamätali z jazykového zákona, ktorý nám má niečo prikazovať alebo nariaďovať a už tu máme opäť niečo zaujímavé z dielne „silno-národne“ cítiacej Slovenskej národnej strany. Mám na mysli ten dlho omieľaný a milión krát diskutovaný „vlastenecky zákon“. V prvom rade si treba najprv ale vysvetliť, čo znamená pojem „vlastenectvo“, pretože nie každý mu musí rozumieť a každý si ho môže vysvetľovať trošku ináč. Takže, čo to je vlastne to vlastenectvo, anglicky patriotism. Na internetovej stránke ii.fmph.uniba.sk je vlastenectvo zhrnuté do pár slov ktoré vysvetľujú termín vlastenectvo ako – „láska a oddanosť k vlasti, hrdosť na jej minulosť a prítomnosť, úsilie chrániť záujmy vlasti“ . Z iného zdroja, konkrétne z wikipédie - „Vlastenectvo je láska a oddanosť k vlasti.. Vlastenectvo - patriotizmus pochádza z gréckeho patris, čo znamená vlasť. Avšak, vlastenectvo má rôzne významy v priebehu času, a jeho význam je veľmi závislý na kontexte, geografie a filozofie.“

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže, už vieme z odborných zdrojov, čo vlastne znamená to vlastenectvo. Vráťme sa teraz k nášmu „podľa mňa a veľkej väčšiny občanov tohto štátu nezmyselnému zákonu“. Zákon ešte nestihol ani podpísať náš „národne a sociálne“ cítiaci pán prezident a už sa voči nemu zdvihla obrovská vlna kritiky a protestov. Za povšimnutie určite stojí, že najväčšími kritikmi a odporcami zákona, sú samotný riaditelia škôl, primátori miest, župani, učitelia, ostatný pedagogický pracovníci a potom rodičia, študenti, žiaci a keby tomu rozumeli aj škôlkári, tak by sa k nim istotne tiež pridali. Oni však našťastie ešte nevedia ani poriadne čítať a nieto ešte rozumieť tomuto vtipnému politickému kolotoču.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavé je, že odborník na vlastenectvo, náš pán minister školstva Mikolaj navrhol zákon, ktorý absolútne nič nerieši a skôr sa snaží akýmsi príkazom násilne vnucovať ľuďom niečo, čo by mal každý dobrovoľne nosiť vo svojom srdci. Z predbežných informácii o konkrétnom znení zákona je jasné zatiaľ iba to, že zákon bude nariaďovať, aby na začiatku každého týždňa pred prvou alebo počas prvej hodiny zaznela zo školského rozhlasu (sú školy, ktoré majú rozhlas nefunkčný už niekoľko rokov) naša štátna hymna. Upozornenie: týkať sa to má vraj iba štátnych škôl!! Čo to má znamenať? Na súkromných základných, stredných a vysokých školách to nie je povinne? Alebo ako tomu správne rozumieť, aby sme nedajbože neporušili zákon? Kontroverznosťou je tiež vyhlásenie p. Mikolaja, že ak sa to aj poruší , postihovať sa to nebude. Pri tejto vete som sa musel naozaj schuti zasmiať. Načo potom zákon, ktorý niečo nariaďuje , ale pri zistení porušenia nebude vyvodzovať žiadne dôsledky?

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou „perličkou“ je, že ministerstvo školstva zatiaľ presne nevie, či štát prispeje alebo neprispeje nejakou tou korunkou na nákup štátnych zástav, vlajok, štátnych symbolov. Takže zatiaľ to vyzerá tak, že si všetko budú musieť školy zaobstarať a zaplatiť sami. Podľa mňa sa ale určite nájde nejaká tá dobrá dušička, ktorá sponzorsky prispeje ( samozrejme nie zadarmo, ale za nejakú tú protislužbu – veď možno raz práve deti tohto „vlastenecky cítiaceho“ štedrého sponzora budú niekedy potrebovať zlepšiť známku zo slovenského jazyka).

Odborníci už vypočítali predbežné náklady na tento nie práve najlacnejší„vlastenecký špás“, ktorého výška zatiaľ predbežných nákladov sa už teraz začína šplhať až do výšky milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázky na záver. Je nám takéto niečo vôbec potrebné? Komu to pomôže? Čo tým vlastne získame? Smutnou skutočnosťou je tiež to, že už aj naši dlhodobo kapitalistický a oveľa viac „národne a vlastenecky cítiaci“ susedia sa o nás vyjadrujú nie priveľmi lichotivo.

Ale vládnych predstaviteľov predsa nezaujímajú názory médií a tých zahraničných už vôbec nie, tak prečo by sa tým mali vlastne vôbec zaoberať. Dôležité je, že bude v každej triede zavesená naša štátna zástava, štátny znak a k tomu pribudne ešte preambula a text našej hymny, ktorý žiaľ ale nepoznajú ani poniektorý samotný zákonodarcovia. Týmto sa asi opäť vraciame do doby, ktorá, ako sa vyjadril uznávaný historik M. Zemko, akoby na začiatok 20. storočia ( v ktorom sa asi nachádza zmýšľanie väčšej časti Slovenskej národnej strany).

Po dopísaní tohto blogu si asi idem pustiť našu štátnu hymnu a budem čakať, kým sa objaví alebo možno neobjaví (keď prezidenta osvieti a nepodpíše ho) kompletné znenie zákona, aby som sa ním mohol ihneď začať riadiť a aby som ho náhodou nejako nevedomky neporušil. A keby aj, veď aj tak sa mi nič nemôže stať..!

Pavol Spiššák

Pavol Spiššák

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktívne sa zaujímam predovšetkým o politiku a verejné dianie. Zoznam autorových rubrík:  KultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu