SPW: Kradne sa v našich obchodoch najviac?

Naše krádeže v obchodoch: „Najviac z celej únie sa kradne v našich a českých obchodoch,“ hlási správa SME na prvej strane, podobne ako v HN (ide o pôvodnú správu ČTK).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

V obchodoch na Slovensku a v Česku sa v porovnaní s ostatnými krajinami únie najviac kradne. Priemer vlaňajších strát spôsobených krádežami je v celej únii 1,25 percenta obratu obchodníkov, v Česku a na Slovensku je to 1,4 %.
Druhé miesto v rebríčku maloobchodnej kriminality patrí Veľkej Británii (1,38 percenta) a tretie Maďarsku a Portugalsku (1,36 percenta). Naopak najpoctivejší sú zákazníci v Rakúsku, kde škody obchodníkov tvoria 0,95 percenta obratu.
...V celej únii vlani ľudia v obchodoch ukradli tovar v celkovej hodnote 1,2 bilióna korún. Na jedného obyvateľa únie tak pripadli krádeže asi za 2600 korún.

V článkoch chýba pár údajov z prieskumu kvalifikujúcich tie výsledky. Report autorov prieskumu ich poskytuje:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • ide o dotazníkový prieskum náhodným výberom, reprezentujúci niečo cez 18% maloobchodného obratu v skúmaných krajinách. Z toho vyplýva, že treba byť opatrným pre nejaké silné závery o poradí krajín, keď tie rozdiely sú také maličké

  • ako ma upozornil Emanuel Beška, prieskum nepokryl tri krajiny EÚ, Slovinsko, Cyprus a Maltu, a Baltické štáty ako aj Belgicko a Luxembursko zhrnul do jedného čísla (predpokladám, že kvôli malej reprezentatívnosti). Teda povedať, že sme v EÚ „najlepší“ sa jednoducho nedá.

  • tie percentá nevyjadrujú len krádeže (zákazníkmi, zamestnancami, dodávateľmi), ale aj stratu tovaru vlastnými chybami obchodu pri evidencii a oceňovaní, tie robia v priemere 14% na celkových stratách pre predajcov

  • sumy 1,2 bilióna či 2600Sk na hlavu nie sú len hodnotou krádeží, ale ide o straty z nich PLUS náklady na ochranu a prevenciu pred krádežami, tie tvoria 24% nákladov – teda priamo krádeže na hlavu vychádzajú na 1990 Sk, nie 2600Sk

Škoda, že suché čísla prieskumu neboli v článkoch doplnené konkrétnymi skúsenosťami slovenských predajcov, či potvrdzujú z prieskumu vyplývajúci nárast strát či fakt, že slovenskí maloobchodní zamestnanci kradnú relatívne viac ako zákazníci či dodávatelia vo väčšine európskych krajín.


SDKÚ ohrozená akoukoľvek účasťou svojich voličov vo voľbách:

18.4.05 Nízka účasť ohrozí favoritov, Pravda , Vladimír Jancura (oslovení analytici Baránek, Haulík a Szabo)

Účasť v júnových voľbách by nemusela dosiahnuť ani 60 percent. Potvrdzujú to prvé odborné odhady a prieskumy. Výrazne nižší záujem o parlamentné voľby by podľa analytikov nevyhovoval Smeru, ale ani SDKÚ.... Nízka účasť môže postihnúť najmä Smer a SDKÚ , lebo obe strany majú podľa niektorých zistení len okolo 55 percent pevne rozhodnutých voličov. Ostatných možno ešte stále zaradiť medzi viac či menej váhajúcich.

Dnes, Výsledky volieb a prieskumy sa vždy líšia, teraz to nebude inak, SME , Igor Stupňan (oslovení analytici Haulík, Dianiška)

Smer má okolo 30 percent preferencií, ale Haulík pripúšťa pri nízkej účasti pokles vo voľbách až na 20 percent, kým SDKÚ so svojimi preferenciami pod 10 percent môže pri nízkej účasti voličov získať napokon aj 15 percent. Ak by bola účasť vysoká, volebný výsledok pre obe strany bude podľa Haulíka bližší súčasným preferenciám. Aj šéf agentúry Focus Ivan Dianiška považuje odlišný výsledok Smeru a SDKÚ oproti prieskumom za možný. "Zdá sa, že sympatizanti Smeru nemusia byť až tak pevne rozhodnutí ísť voliť," povedal Dianiška. V prípade SDKÚ by si mohlo zasa podľa neho mnoho ľudí napriek nechuti voči tejto strane povedať, že niet koho iného voliť.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu