SPW: Markíza démonizuje EÚ posteľovými matracami pre kravy

Markíza predvčerom uviedla príspevok Matrace pre kravy o istej EÚ direktíve obrázkom pohodlnej dvojmiestnej matracovej postele so siluetami kráv nad ňou. V príspevku Ján Tribula necháva ľudí z fariem krútiť hlavami nad údajnou nezmyselnosťou direktívy vtipkovaním o vankúšoch a tepovaní.. Až ku koncu sa vysvetlí, že ide o gumené rohože s hrúbkou 2cm... Práve takýto typ príspevkov dobre zapadá do démonizovania EÚ, známeho skôr z britskej tlače. Hoci diskusia o opodstatnenosti normy a jej dopadoch je samozrejme namieste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ak si Markíza v správach dovolí takto zveličovať, prečo mám veriť, že v príspevkoch o politike či spoločnosti sa naozaj drží faktov? Inak príspevok oslovil 5 ľudí, ani jeden z nich nebol titulkom označený menom a funkciou, ako jediný sa predstavil len reportér - Ján Tribula.


Ako sme na tom so zahraničnými investíciami?: Po utorňajšom článku v HN " Česi získali 17krát viac investícií" o poklese priamych zahraničných investícií (PZI) do SR v minulom roku vyšla včera v HN oprava. Tá citovala názor ministerstva financií, že údaje HN, ktoré boli tiež z národnej banky, boli nekompletné, a že PZI minulý rok jasne stúpli a rozdiel voči Česku je ďaleko menší, niečo viac ako 6násobok.
Medzitým včera ale už Pravda prebrala pôvodné údaje a nechala analytika kritizovať prístup štátu. Dnes na základe pôvodných čísel analyzuje úlohu a nedostatky SARIO Pavol Remiaš v SME. Remiaš spomína, že

Objem zahraničných investícií, na ktorých má podiel aj Sario, bol vlani s približne 0,7 miliardy eur (asi 20 miliárd korún) najnižší za posledné štyri roky .
Do Česka sa však dostalo až sedemnásťkrát viac peňazí, teda 346,5 miliardy korún. Analytici z podstatne horších výsledkov Slovenska spolu s príspevkovou organizáciou Sario vinia aj jej materský rezort hospodárstva.

Zároveň ale na tej istej strane SME publikuje správu agentúry SITA s inými číslami a trendom PZI:

Za jedenásť mesiacov minulého roka zaznamenalo Slovensko prílev priamych zahraničných investícií 55,1 miliardy korún. Zhruba polovicu z toho sprostredkovala agentúra Sario. Ako ďalej informovalo ministerstvo financií na svojej internetovej stránke, v roku 2004 prišli na Slovensko priame zahraničné investície za 26,3 miliardy korún a v roku 2003 to bolo 30,9 miliardy. Ministerstvo zdôraznilo, že tieto údaje pochádzajú z dát Národnej banky Slovenska.

Možno by bolo načase spýtať sa konečne na názor aj v NBS, prípadne ČNB, na ktoré sa všetci odvolávajú a dať tie čísla dokopy na porovnateľnú bázu, respektíve vysvetliť rozdiely v metodológiách a neporovnávať zbytočne. Nájde sa taký novinár? A vrátia sa Pravda a SME k vlastným článkom s lepším vysvetlením?

Upozornenie: Hlavným partnerom SPW je spoločnosť TIPOS, ktorej vlastníkom je ministerstvo financií.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu