SPW: Pravda dusí štatistiky, tie nie a nie zmäknúť

Zobrať absolútne čísla, porovnať s relatívnymi číslami rôznych druhov, zamiešať, prihodiť netradičný graf kaziaci chuť predchádzajúcich čísel, a príprava hlavného článku Pravdy je hotová. Snáď to prehltnú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

" Ľudí dlhodobo bez práce pribúda," hlási najväčší titulok dňa v Pravde . Patricia Ďurišková píše:

Hoci nezamestnanosť podľa úradných štatistík klesá, ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako rok, vôbec neubúda. Slovensko má druhý najvyšší počet dlhodobo nezamestnaných z krajín EÚ, keď bez práce dlhšie ako 12 mesiacov je 170-tisíc ľudí, čo je viac ako polovica všetkých nezamestnaných.
Pribúda aj tých, ktorí sú na úrade práce vyše štyroch rokov. Kým v novembri 2004 ich bolo 44-tisíc, dnes už takmer 60-tisíc. Podľa odborníkov sa situácia tak skoro nezlepší.

Ako autorka správne píše, štandardná definícia dlhodobo nezamestnaných je počet ľudí bez práce viac ako rok.

Malým problémom článku je, že počet takýchto osôb u nás jasne ubúda minimálne tri roky... Všimnite si najprv, že autorka svoje tvrdenie o trende v úvode ani nepodopiera číslami, ani nemá ako, a v hneď druhej vete skáče na celkom iné tvrdenie, porovnanie v EÚ. Podobne ako pri celkovo nezamestnaných, ubúda tých dlhodobých v absolútnom počte aj v miere (dlhodobej) nezamestnanosti.

Čísla Ústredia práce o dlhodobej nezamestnanosti (všetky sa dajú prácne posťahovať z jeho webstránky po jednotlivých mesiacoch), s ktorými autorka sama narába a dokonca ukazuje aj v stĺpcovom grafe na strane 3 - online pod článkom dole je bohužiaľ skomolený - hovoria:
november 2004 - 187 tisíc
júl 2005 - 174 tisíc
november 2005 (posledné zverejnené čísla) - v článku zmienených 170 tisíc

...kým v novembri 2002 ich bolo ešte 237tisíc. Rovnaký graf potom potvrdzuje zmienený nárast citovaný na konci - ide o kategóriu nezamestnaných aspoň 4 roky. Keď už, autorka mohla postaviť článok na tejto skupine, čo už nepracuje minimálne od novembra 2001, no je ich 60 tisíc, nie 170t.

Ďurišková však nejaký nárast u dlhodobo nezamestnaných v infografike pod článkom predsa len identifikovala:

dlhodobo nezamestnaní dnes tvoria 52,73 percenta všetkých evidovaných nezamestnaných, pred rokom ich bolo len 50,22 percenta

Teda, ako sa počet nezamestnaných postupne znižuje, stále väčšia časť z nich sú dlhodobo nezamestnaní, hoci aj ich celkový počet aj miera nezamestnanosti klesajú. Inak povedané celková nezamestnanosť klesá rýchlejšie ako tá dlhodobá. Čo je zaujímavé ale - bežné v celom svete (viď napr. staršiu publikáciu OECD v pdf, strana 89). V časoch keď klesá nezamestnanosť si logicky najrýchlejšie nachádzajú prácu tí, čo ako poslední ju stratili.

Samozrejme je na mieste diskutovať o zmene štátnej politiky zamestnanosti pri inej skladbe nezamestnaných. Čo diskusii nepomôže je zmiešavanie čísel z rozdielnym základom a významom, zhodou okolností negatívnych.

PS Všimnite si ešte raz ten graf, teda ak máte po ruke tlačovú verziu Pravdy . Uvádza absolútne čísla o nezamestnanosti, pričom každý stĺpec indikujúci celkový počet v danom mesiaci je delený na časti s dlhodobo nezamestnanými a z toho ľuďmi bez práce aspoň 4 roky. Stĺpce sú tri, za november 2004, júl 2005 a november 2005. Nie celkom šťastný výber, lebo nezamestnanosť je sezónna, júlové údaje sa ťažko dajú porovnávať s novembrovými. Príklad: v tom júli je podiel dlhodobo nezamestnaných na počte všetkých nezamestnaných 53,9%, a teraz v poslednom novembri autorkou uvedených 52,7% - teda aj podiel dlhodobých na všetkých nezamestnaných klesá!!! No len prechodne, pri niekoľkoročnom porovnávaní rovnakých mesiacov pomaly stúpa. Ak už chceme údaje za tri obdobia, lepšie bolo dať novembre 2003-05.

PPS Graf má ďalší háčik: prečo za posledných 12 mesiacov pred novembrom 2005, za ktorý sú posledné údaje, vybrať akurát júl 2005 a november 2004?? Keď už pozerať na dáta po pol roku, tak potom to padá na máj 2005 a november 2004. Inak medzi májom a júlom minulého roka je z pohľadu toho grafu jediný rozdiel. Ak by bol uvedený máj, celková nezamestnanosť v grafe kontinuálne, vizuálne jasne klesá. Takto vďaka júlu to vyzerá na jej mierny nárast :)

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu