SPW: Slovenská chudoba podľa Eurostatu robí novinárom problémy

Na správach o slovenskej chudobe podľa Eurostatu sú zaujímavé dve veci - prečo je o nich debata práve teraz, keď už boli uverejnené od roku 2004 aj v našich médiách párkrát, a ako kvalitne vedeli tieto vcelku komplikované čísla odreferovať novinári.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Prečo teraz?
Médiá o Eurostatom narátanej pätine Slovákov na hranici chudoby, hlavnom výsledku prieskumov z rokov 2001-03, informovali už od leta 2004. Rovnakú správu sme si mohli prečítať ešte aj v septembri 2005 na SME Online vďaka agentúre SITA. A teraz tá správa opäť ako hlavný odkaz - hoci vo viacerých článkoch okorenená o prirovnania, hlavne s Českom. Teraz preto, lebo koncom decembra 2005 vydal Eurostat, štatistická agentúra EÚ, ďalšiu zo svojich analýz, ktorá skúma ako najlepšie vyjadriť chudobu a porovnávať ju medzi krajinami. Táto akademická správa má vzadu štatistickú prílohu pre všetky EÚ i kandidátske krajiny (str.9)- s číslami, ktoré už týždeň obiehajú naše médiá. A keďže zo všetkých údajov vyniká v miere rizika chudoby Slovensko najviac , médiá sa na toto, hoci staré a už diskutované číslo chytajú opäť.
Inak povedané, recyklácia na trhu s informáciami, príznak nesystémovej novinárskej práce.

Ako boli tie čísla odprezentované?
Základný problém s číslom ľudí v riziku chudoby na Slovensku je, ako som o tom písal v auguste 2004, že je to najspornejšie číslo zo všetkých uvedených krajín. Podobne ako tie predošlé, ešte aj správa Eurostatu z mája 2005 má pod tabuľkou (str.7) o zdrojoch čísel o chudobe za celú EÚ jediné upozornenie:

Please note that discussions are ongoing with the Slovak Institute of Statistics concerning the quality of the data used. Indicators for Slovakia have therefore to be considered as provisional.

Ak to číslo predsa len zoberieme ako pre SR smerodajné s tým, že lepšie nemáme, ostáva stále problém jeho interpretácie. Včerajší príspevok Alexandry Gogovej z Markízy to pekne dokumentuje:

Slovensko je najchudobnejšou krajinou v rámci EÚ. Vyplýva to z prieskumov Eurostatu, podľa ktorých až pätina slovenských domácností žije na hranici biedy. Paradoxom je, že Česko... je na opačnom konci rebríčka a chudobných je tam len 8% ľudí, čo najmenej v celej Únii. Ministerstvo práce sa ale bráni a tvrdí, že výsledky sú skreslené, pretože Eurostat použil staré údaje.
...
[M.Danko, hovorca ministerstva práce] dodáva, že situácia nie je až taká zlá, pretože Eurostat použil vo svojej analýze údaje o Slovensku z roku 2002.

Už len údaj z úvodu, že Česko má chudobných najmenej, by mal novinára zastaviť. Majú teda menej chudobných ako Fínsko, Rakúsko či Luxembursko. To vážne?? Treba to divákovi vysvetliť, lebo inak stráca príspevok na kredibilite. Podobne zobrať od ministerstva a hodiť na diváka argument, že čísla sú staré je tiež nevierohodné. Veď všetky čísla Eurostatu sú "staré," pre väčšinu krajín ide o roky 2002. Teda táto konkrétna výhrada nemôže slúžiť ako protiargument porovnávaniu. Druhá vec je, že podľa tlačovej správy ministerstvo práce hovorí vlastne o iných výčitkách: čísla sú staré z toho pohľadu, že nič nehovoria o súčasnej situácii, a tiež nevypovedajú o výsledkoch sociálnej reformy súčasnej vlády.

Naviac Gogová dezinterpretovala otázky správy: nešlo o to, koľko ľudí/domácností si nemôže dovoliť dovolenku v zahraničí, ale koľko si nemôže dovoliť týždennú dovolenku mimo svojho domu, nešlo o to, koľko ľudí si nemôže dovoliť kúpiť kuracie mäso či ryby, ale koľko si nemôže dovoliť mäso či ryby každý druhý deň (zlú interpretáciu uverejnil aj SME z ČTK).

Problém s presnosťou a interpretáciou mal aj článok Vladimíra Jancuru z Pravdy v piatok. Začal zlými číslami:

Na hranici chudoby žije na Slovensku takmer 21 percent obyvateľov. Je to jeden z najvyšších podielov v Európskej únii. Horšie sú na tom už len Poľsko, Lotyšsko a Litva, uvádza sa v správe európskeho štatistického úradu.

No v tej chudobe ale podľa kontroverzných čísel Eurostatu sme spolu s Grékmi a Írmi najhorší. Tam, kde sú za nami Poliaci atď, to sú čísla o HDP na hlavu, nie o chudobe. Potom sa Jancura spýtal sociologičky na tú pätinu na hranici chudoby, tá mu to odobruje vlastnými údajmi. To je celkom vítané overovanie, ale Jancura sa už opäť nesnažil vyriešiť širšiu dilemu čísel Eurostatu (vraj viac chudoby v SR ako v Rumunsku, viac chudoby vo Švédsku ako v ČR, atď).

Škoda takýchto príspevkov, lebo práve tieto nejednoznačné čísla Eurostatu sú dobrou príležitosťou na väčšiu debatu o chudobe - ako ju vôbec definovať, merať, a čo s ňou robiť.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu