SPW: Čo je za ospravedlnením SME P.Pittnerovi

V sekcii SME Ľudia a spoločnosť je dnes uverejnené súdom nariadené Ospravedlnenie, ktoré sa týka syna SIS Petra Pittnera:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Na základe súdneho rozhodnutia je spoločnosť Petit Press, a.s., Nám. SNP 30, Bratislava povinná uverejniť nasledovný text:

Spoločnosť Petit Press, a.s. neoprávnene zasiahla do práva na ochranu osobnosti Ing. Petra Pittnera tým, že:
- na svojej internetovej doméne www.sme.sk uverejnila text "Peter Pittner má zaplatiť 30 miliónov",
- dňa 06.04.2003 vo vysielaní STV a televízie JOJ a dňa 07.04.2003 vo vysielaní rádia TWIST a EXPRES použila reklamné avízo v súvislosti s podpálením auta Ing. Petra Pittnera o tom, že "Príčinou môže byť i nezaplatená pohľadávka vo výške 30 miliónov Sk,

pretože neexistujú žiadne skutočnosti, ktoré by odôvodňovali tvrdenie, že Ing. Peter Pittner má nesplnený záväzok vo výške 30 miliónov Sk.

Už dlhšiu dobu mám pochybnosti o účelnosti takto publikovaných opráv či ospravedlnení. Možno súd a dotknuté strany sú spokojné, ale pre čitateľov to veľká pomoc nie je. Ospravedlnenie vyšlo takmer tri roky po publikácii, kto si už pamätá predmetný článok a jeho kontext? Privítal by som, keby médiá v rámci služby čitateľom vysvetľovali pozadia súdnych výrokov, už len preto, aby sme mali šancu posúdiť konanie média ale aj súdu. Skúsim to dnes sám.

V ospravedlnení bol zmienený článok, podobne ako reklamné avíza, len upútavkou na článok Moniky Žemlovej zo 7.4.2003, ktoré však predmetom ospravedlnenia nie sú. Aký je teda rozdiel medzi upútavkami a samotným článkom? Kým Žemlová písala (spoplatnený článok) o Pittnerovej firme

Syn nového riaditeľa SIS Ladislava Pittnera Peter má obchodné problémy. Jeho firma EIB dlhuje inej obchodnej spoločnosti tridsať miliónov korún. Túto pohľadávku potvrdili pre denník SME zástupcovia jednej aj druhej firmy.

upútavka " Peter Pittner má zaplatiť 30 miliónov " či tie reklamné avíza záväzok vztiahli priamo na Pittnera

...Denník SME však zistil, že syn nového riaditeľa SIS má nevyrovnanú pohľadávku vo výške 30 miliónov korún s jednou slovenskou stavebnou firmou. Peter Pittner to potvrdil, má však na termín splatenia iný názor ako táto spoločnosť.

(zámenu pojmov záväzok a pohľadávka teraz nechajme bokom). Aspoň ja teda iný podstatný rozdiel nevidím. Vo firme EIB s.r.o. je Pittner podľa vkladu uvedenom v obchodnom registri (147 tisíc Sk) menšinovým spoločníkom, v každom prípade je ručenie firmy obmedzené jej majetkom a u spoločníkov výškou ich nesplateného vkladu. Teda samotný Pittner tvrdením o jeho vlastnom záväzku za 30 miliónov mohol byť dosť poškodený.

Prípadné súdne odškodnenie Pittnerovi mi nie je známe, od vydavateľa SME som odpoveď nezískal. V prvostupňovom rozhodnutí ešte na jeseň 2003 vymeral súd podľa TASR okrem ospravedlnenia aj sankciu pol milióna korún.


Titulok dňa: " Vojnový zločinec sa asi dočká súdu," hlási Pravda .

Niekdajší ustašovský policajt Milivoj Ašner (92), obviňovaný zo zločinov na civilnom obyvateľstve židovského a srbského pôvodu v druhej svetovej vojne, sa možno čoskoro ocitne pred súdom. Podľa rakúskych novín Der Standard Ašnerovi korutánsky krajinský parlament odňal rakúske občianstvo a jeho vydaniu pred chorvátsky tribunál tak nič nestojí v ceste.

Načo už tam nejaký súd, veď už aj v Pravde dopredu vedia, že je to vojnový zločinec...

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu