SPW: Keď novinári kašlú na logiku

Nie je mi celkom jasné, prečo je také ťažké zoradiť informácie do logickej súvislosti, že ak A dokazuje či podporuje B, tak potrebujem ukázať existenciu A. Tri príklady posledných dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Pred týždňom TA3 uviedla príspevok Petra Petrusa "Jednodňové voľby by nemali spôsobiť nižšiu účasť":

Tohtoročné parlamentné voľby budú prvý krát od pádu komunizmu jednodňové a to v sobotu 17. júna. Aj keď sa už objavili názory, že to môže spôsobiť nižšiu volebnú účasť, odborníci si to nemyslia. Jednodňové voľby sú totiž aj vo vyspelých krajinách rovnako bežné a rešpektované ako dvojdňové.
Dôležitejšie totiž zrejme bude, aký význam týmto voľbám ľudia pripíšu či aké témy budú dominovať v kampani.
Sociologička: "To, či sú voľby jednodňové alebo dvojdňové je len jeden... z faktorov...to rozhodne nie je faktor ťažiskový."
...
Právnik: "[voľba poštou zo zahraničia] by mohla vykryť tú nevýhodu jedného dňa."

Teda prvá odborníčka nič nehovorí o smere pôsobenia faktoru jednodňových volieb, len o jeho relatívnej veľkosti oproti ostatným, kým druhý človek hovorí jasne o nevýhode pre účasť. Ako sa z toho dá odvodiť, že prvok jednodňové voľby neprispeje k nižšej účasti?

Podobne minulý týždeň v pondelok príspevok Dariny Mikolášovej a Martina Krupu v STV. Po úvode moderátora

Hoci zima ešte nie je na konci, mnohé školy už nemajú za čo kúriť. Nevystačili im peniaze na doplatky za teplo.

prišli výroky 4 zástupcov škol, z ktorých 0 (slovom nula) riaditeľov potvrdila vyššie uvedené tvrdenia:

Dolný Kubín: Sú to veľmi vysoké náklady, hlavne teraz, január, kedy boli veľké mrazy na Orave. Keď som počítala oproti minulému roku, napríklad decembrová faktúra, ktorá prišla, tak je to takmer o 50% [viac].
Krivá: No patríme pod obecný úrad, čiže keď máme takú situáciu, že financie nie sú, tak obecný úrad sa už musí postarať o ďalšie financie.
Košice: My máme splátkový kalendár na teplo, čo je vlastne u nás najväčšia položka, platíme vyše milión korún za teplo.
Bratislava: V rozpočte sme dostali 6 mil 6 tisíc na bežné výdavky, z toho na teplo sme v minulom roku minuli 4 mil 200 tisíc.

Tá dvojka bola blízko, ale - je práve teraz taká situácia?? Reportéri potom museli zachraňovať celý príspevok vlastnými tvrdeniami, že vraj školám tie peniaze nevystačia. Načo teda toľko námahy s oslovovaním škôl, keď nevedia nahrať dôkazy o probléme?

Do tretice, včera SME z prvej strany uviedol článok o vlastnom prieskume o dôvere k nemocniciam:

Ľudia na Slovensku s najväčšími výhradami prijímajú reformu zdravotníctva. Tieto zistenia Inštitútu pre verejné otázky potvrdil aj najnovší prieskum, ktorý pre denník SME robila v januári agentúra MVK.
Reprezentatívny prieskum ukázal, že slovenským nemocniciam nedôveruje až 45,2 percenta ľudí. Počet tých, čo im dôverujú, je síce vyšší - je to 51,9 percenta, ale podľa sociológa Pavla Haulíka je percentuálny rozdiel medzi dôverou a nedôverou veľmi nízky.

Nový prieskum ale žiadne výhrady k reforme nepotvrdil. To by sa ešte snáď dalo tvrdiť, ak by sme mali aj čísla o dôvere v nemocnice aj pred reformou, a tá by bola vyššia či rovnaká ako teraz. Ale nemáme, článok robí nelogický úsudok. Nepáči sa mi ani spoliehanie sa na Haulíkov citát - tak aký má byť ten rozdiel, a na základe čoho tak súdi, ako to bolo v minulosti?


Tip na článok: Prečo nie je viac článkov o olympiáde aj na nešportových stranách? Taká ekonomika zimných športov by nebola zaujímavá? Ak som niečo zachytil, tak to bolo o olympijskom biznise médií, a tipovaní.
Ako vlastne fungujú tí naši úspešní a neúspešní športovci, aká a na základe čoho je podpora štátu, súkromných sponzorov, čo sa zmenilo od poslednej olympiády, aké je porovnanie financovania s neolympijskými rokmi? TREND a HN by ma mohli potešiť, či? Inšpiroval ma Radovan Kazda, ktorý na SMEblogu napísal peknú story o Mesíkovi, len keby tam boli potvrdené informácie o štátnych dotáciách.


Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu