SPW: Reláciu TA3 Zdravie moderuje predstaviteľ farmaceutickej firmy

Moderátorom novej relácie TA3 Zdravie je MUDr. Andrej Reiner, predstaviteľ farmaceutickej firmy Novartis. Reiner je zároveň prezidentom Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, združenia výrobcov, distributérov a majiteľov lekární so zhruba 150 členmi. Na konflikt záujmov medzi rolou novinára a rolou zástupcu farmaceutickej firmy ma upozornil čitateľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

TA3 uviedla novú reláciu Zdravie v nedeľu:

Televízia TA3 sa chce starať aj o vaše zdravie. Ako inak ako informáciami o najnovších prostriedkoch a trendoch v starostlivosti o to najcennejšie, čo človek má. Vo vysielaní sa o nich dozviete v špeciálnej relácii Zdravie. Zdravie na TA3 - to budú informácie o objavoch a novinkách v medicíne v jazyku, ktorému nerozumejú len lekári.

Televízia Reinerovo pôsobenie vo farmafirme uvádza v jeho životopise na svojej webstránke. Divák TA3 sa to však pri pozeraní relácie nijako nedozvie, pokiaľ sám na web TA3 nezablúdi. Nemá tak veľkú šancu rozlíšiť, či Reiner vystupuje viac v úlohe novinára alebo predavača liekov.

TA3 mi na otázky neodpovedala.

PS Systémovo je ten konflikt záujmov podobný ako v tomto blogu, ale čitatelia blogu pri každom čítaní vidia sponzorov projektu hneď vedľa textu. Navyše v TA3 ide o silnejší, zamestnanecký vzťah, nie o grant.


Hodnotenie ministrov KDH: Prečo sa novinári pri hodnoteniach Palka, Lipšica a Fronca spoliehajú len na názory oslovených politikov či odborníkov (často zmenami dotknutých osôb) z rezortu a nie aspoň na nejaké dáta merajúce výsledky, ako vývoj kriminality, rýchlosť súdneho konania či názory verejnosti na prácu súdov a kvalitu škôl? Jasné, nie je to také jednoduché, ale neurobiť to vôbec? Tiež neviem, prečo Monika Žemlová zo SME na rozdiel od svojich kolegov písala čisto o problémoch v Palkovom rezorte, že by sa tam ani jedna dobrá vec nepodarila?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu