SPW: Prečo taký dôraz na pohlavie pri volebných kandidátkach?

Prečo sa médiá natoľko zaoberajú pohlavím členov volebných kandidátok? Podobne ako prvá veľká mediálna téma - nové vs staré tváre - sa mi rátanie počtu žien na kandidátkach zdá neadekvátne významu pohlavia či skúsenosti pri riadení štátu. Zdá sa mi, že to médiá robia hlavne preto, lebo sa to ľahko zmeria - na vypočítanie podielu žien na kandidátke či vymenúvanie nových mien veľa práce netreba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Jasné, aj počet žien či obnova kádrov niečo o strane hovorí, a ako samostatné témy sú namieste. Ale prečo nezačať tým hlavným - kvalitou? Prečo sa v prvom rade nepozrieť, čo kandidáti dokázali v parlamente či mimo neho, za čo hlasovali, aké úspechy dosiahli, aké chyby spravili. Prípadne aké predpoklady majú na to, aby boli dobrými poslancami? Je prvoradé to, že je to žena, a že je to nová tvár?

Samozrejme takéto rebríčky sa robia oveľa ťažšie, ale ja by som skôr aspoň zisťoval názory pozorovateľov na kvalitu kandidátky ako sa hneď vrhol na menej podstatné faktory typu pohlavie.

PS Kolega z INEKO Dušan Zachar napríklad takéto hodnotenie podľa vzťahu poslancov k ekonomickým opatreniam robí, výsledky za celé volebné obdobie bude mať ešte pred voľbami. Partnerská Podnikateľská Aliancia Slovenska zase robí ranking poslancov podľa ich hlasovania pre zlepšovanie podnikateľského prostredia. Ak poznáte aj iné rebríčky podľa ďalších kritérií, dajte vedieť.


Zlomenina Dzurindu, Bush a voľby: Veľmi sa mi páči práca štvorky SME Kern, Kostolný, Filipko a Stupňan na analýze okolností a dopadov Dzurindovej návštevy v USA, ale aj jeho zlomeniny na kampaň a volebný výsledok. Presne takéto posúvanie tém vie jasne odlíšiť prácu novín od TV. Super.


Definujte dvestoročnú literatúru: Redakčný článok SME na prvej strane " Dvestoročná literatúra láka" informuje o projekte SME :

Zdá sa, že aj dnes je takmer 200 rokov stará literatúra stále v móde a že Slováci vedia doceniť jej nadčasovú kvalitu. Potvrdzujú to aj predbežné výsledky predaja kníh edície denníka SME zameranej na autorov 19. storočia.
Prvý titul - román Anna Kareninová od Leva Nikolajeviča Tolstého, ktorý vyšiel v náklade viac ako 100-tisíc kusov, bol dostupný čitateľom len za cenu denníka SME a vypredal sa v priebehu jedného dňa. Ďalší titul, pokračovanie rovnomenného románu, prekročil hranicu 30-tisíc predaných výtlačkov. Od počiatku edície zatiaľ vyšlo spolu pätnásť kníh, pričom priemerný predaj kníh je takmer 11 000 kusov.

Ako ma upozornila čitateľka, žiadna dvestoročná kniha v súčasnej edícii SME nie je. Doteraz vydané knihy:

A.Karenina I.,II. ( 1870s)
Chrám matky Božej ( 1831 )
Vianočná koleda ( 1843 ), Oliver Twist ( 1837-8 )
Traja Mušketieri ( 1844 )
Búrlivé výšiny ( 1847 )
Ostrov Pokladov ( 1883 ), Jekyll-Hyde ( 1886 )
Zločin a trest ( 1866 )
Babička ( 1855 )
Poviedky a básne ( 1840s )
Biela veľryba ( 1851 )
Volanie divočiny, Biely tesák, Morský vlk ( 1903,1906, 1904 )
Mŕtve duše ( 1842 )
Miláčik a iné poviedky ( 1880s )
Kniha džunglí ( 1894 )

Pri prepočítaní je priemer prvých 15 kníh, na ktoré sa dnešný článok odvoláva, rok 1866. Teda v priemere 140ročná literatúra, a to najpredávanejšie-najlákavejšie, Karenina, má 130 rokov.

Ad Bielorusko: Do diskusie pod sobotňajší príspevok pribudla reakcia Balázsa Jarábika z Nadácie Pontis, ktorá sa venuje dlhodobo Bielorusku, málokto sa u nás vyzná v Bielorusku ako on, tak odporúčam pozrieť si jeho reakciu pre background udalostí..

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu