SPW: „Reformy rozhodnú tieto voľby“ je mýtus, hlásia HN

„Mýtus padá. Reformy voľby nerozhodnú,“ znie titulok článku Tatiany Novotnej a Slávky Habrmanovej v Hospodárskych novinách. Je to naozaj tak? Autorky píšu:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

 Reformy nebudú kľúčové pre výsledok volieb. Aj keď väčšina občanov s reformami nesúhlasí, neželá si ich radikálnu opravu. Navyše, odporcovia reforiem sú pasívnejší a k volebným urnám prídu skôr podporovatelia rozbehnutých zmien - tvrdí politológ Peter Marchevský.

... Takmer tri štvrtiny občanov nepodporujú reformy a takmer dve tretiny si myslia, že pomohli iba bohatým. Napriek tomu viac ako polovica ľudí si neželá po voľbách ich zásadnú zmenu. Taký je výsledok prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky.

Netuším, ako sa dá z takéhoto prieskumu urobiť záver, že reformy pre voľby rozhodujúce nebudú.

Prieskum nezisťuje, čo je pre voličov pri voľbe rozhodujúce, len sa pýta na reformy bez určenia, či ide o kľúčovú vec alebo nie. Samotný postoj, že veľká väčšina nechce radikálnu opravu neznamená, že istá oprava nebude kľúčová otázka volieb.

Samotné odpovede v otázke, aký postoj k reformám by mala zaujať nová vláda, sa ťažko dajú jednoznačne vysvetliť. Hoci po zásadných zmenách v reformách volá 39% respondentov, odpoveď, že nová vláda by mala pokračovať bez podstatnejších zmien zase označilo len 5%. Teda keď vynecháme možnosť neviem, tak 89% chce podstatnejšie zmeny.... Najväčšou skupinou (50%) je veľmi vágna odpoveď o zlepšení reforiem ohľadom sociálnej únosnosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho pre výsledok volieb a tvorbu koalícií nie je dôležité, čo si myslí väčšina, ale ide o názor tej odhadovanej polovice, ktorá na voľby pôjde.


SME sťahuje svoje strašenie Ruskom: Bez opravy, skryto, v článku o Mochovciach od Daniela Cvečka.

 Streda

Taliansky Enel síce dostavia 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, ale energetická závislosť Slovenska od Ruska sa nezníži. Mochovce totiž podľa hovorcu elektrární Rastislava Petrecha poháňa obohatený urán z Ruska.

Dnes

Hoci obe slovenské jadrové elektrárne fungujú na palivo z Ruska, nie sú závislé od ruského uránu. "Vymeniť dodávateľa nie je problém," povedal hovorca Slovenských elektrární Rastislav Petrech. Obrazne povedané, je to ako vymeniť baterky."

Ktorý Jokinen?: SME v prílohe predstavuje aj štyri hviezdy MS v hokeji, jedným má podľa prílohy byť Olli Jokinen za Fínov. Profil pekný, ale ako ma upozornil kolega Dušan Zachar, hrá iný Jokinen – Jussi.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu