O (ne)ovládaní angličtiny úradníkmi Kancelárie prezidenta SR

Aj keď by sa mohlo zdať, že po štyroch rokoch pobytu na Slovensku si už ako cudzinec zvyknem na neprofesionalitu niektorých štátnych úradníkov tu na Slovensku, predsa zostávam týmto faktom aj dnes zaskočený, obzvlášť ak sa objaví na najvyšších úrovniach štátnej správy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Nedávno som pri hľadaní informácií na internete náhodou otvoril stránku Kancelárie prezidenta SR, kde som v istej sekcii (tu) narazil na zjavný nezmysel, ktorý sa týka mena veľvyslankyne Holandského kráľovstva na Slovensku. V texte je meno uvedené ako „pani Married to Daphne Bergsma“, pričom „Married“ je zjavne pochopené ako krstné meno. Jej meno bolo okopírované zrejme z anglického textu ale bez pochopenia kontextu, kde samozrejme „married to“ znamená „vydatá/ženatý“. Na stránke sa objavujú aj iné preklepy, ktoré by tam nemali byť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo k tomu dodať? Snáď len toľko, že pri čítaní anglických verzií webstránok ministerstiev SR, ale nielen tých (aj webstránky niektorých veľvyslanectiev SR - napr. v Londýne - sú zaujímavé), sa človek pousmeje a asi aj pozastaví nad tým, či naozaj na Slovensku nie sú ľudia, ktorí majú na to, aby svoju prácu odviedli bezchybne. Mám podozrenie, že schopných ľudí je na Slovensku dosť, problém sa javí byť v tých kompetentných, ktorí by ich mali nájsť a zamestnať.

Zatiaľ to totiž pri pohľade zvonku vyzerá tak, že je skôr výnimkou, ak sa na posty v štátnej správe - týkajúce sa aj prezentácie Slovenska v zahraničí - dostanú dostatočne schopní a vzdelaní ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu

English version:

Ignorance of English at the President's Office

Although one might think that after having lived for four years in Slovakia, one is slowly getting used to the unprofessionalism of some Slovak civil servants, this fact until today still shocks me, especially as it occurs even at the highest level of government.

Recently, while gathering some information, I landed by mere chance on the pages of the Office of the President of the Slovak Republic, where in a certain section I noticed an overt nonsense, concerning the name of the Ambassador of the Royal Netherlands Embassy in Slovakia. The text quotes her name to be “Mrs Married to Daphne Bergsma”, where apparently “Married to” has been erroneously interpreted as being a part of her first name. Probably it was a hasty cut-and-paste job, unfortunately without understanding the meaning of the expression being “married to”, that has lead to this silly mistake.

Skryť Vypnúť reklamu

What can one say? Only perhaps, that when reading web-pages of the Slovak ministries – though not exclusively; even some of the Slovak Embassies, e.g. in London are interesting – one cannot help but chuckle and be amazed, that one cannot find people, capable enough to perform his or her task without a quality deficiency. My feeling tells me, however, that Slovakia has more than enough capable people, the problem seems to occur in the capability of those, who have to hire them first.

From the outside it appears, that for the meantime it shall be only an exception, when a fully able person is to enter a post within the ranks of government – especially if to deal with (re)presenting Slovakia abroad.

Michael Srba

Michael Srba

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kritický človek, ktorý s údivom sleduje spoločenské dianie na Slovensku... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu