Rastliny - Vplyv svetla na zdravie (2. časť)

O tom, ako veľmi kľúčové je slnko pre zdravie a ako veľmi môže umelé svetlo zdravie poškodiť.

Rastliny - Vplyv svetla na zdravie (2. časť)
vplyv svetla na zdravie (Zdroj: pexels.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento článok je pokračovaním článku Vplyv svetla na zdravie (1. časť).

Cieľom série článkov je oboznámiť čitateľov s tým, ako veľmi kľúčové je slnko pre zdravie a ako veľmi môže umelé svetlo zdravie poškodiť. Nič z tohoto sa neudeje síce za pár dní, ale pokiaľ nie sme v správnom svetelnom prostredí dlhšie, negatívne efekty na zdravie sa dostavia.

V prvej časti článku (TU) ste sa dozvedeli o rozdieloch medzi slnečným svetlom a svetlom, ktoré vysiela umelé osvetlenie (žiarovky, LED…) a o výsledkoch experimentov Johna Otta: zmenou osvetlenia je možné manipulovať s kvitnutím a plodením rastlín, tiež zmeniť pohlavie rastlín a že absencia správne vyváženého svetla môže u ľudí viesť k zdravotným poruchám. Tento článok bude o niektorých Johnových pokusoch na rastlinách a na konci nájdete zhrnutie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to celé začalo – pokus s kukuricou

Johnove experimenty začali nevinne a to tak, že sa mu prisnil sen o tom, že zmenou vlhkosti a svetla ovplyvní to, ako rastliny hýbu listami, či otvárajú alebo zatvárajú kvety – ukážka v tomto videu od 3:25. Aby dosiahol tento efekt tancujúcich rastlín, musel ich fotiť pravidlene niekoľko krát počas dňa (približne každých 5 minút) v rovnakých podmienkach. Nedalo sa to robiť vonku, nakoľko tam by vplyvom vetra došlo k pohybom rastlín. Používal preto sklenník. Čo John vtedy nevedel je fakt, že sklo neprepúšťa žiadne UVA svetlo a veľmi málo infračerveného svetla. O vlnových dĺžkach svetla bolo písané v tomto článku.

Skryť Vypnúť reklamu

kukurica
kukurica (zdroj: pexels.com)

Pri časozbernom fotení kukurice v sklenníku nastali problémy. Aj keď boli obrázky dobré, kukurica bola príliš dlhá a pretiahnutá. Śúľky kukurice sa nevyvinuli do normálnej veľkosti a listy boli dlhé a úzke. Kôli vetru a počasiu nebolo možné robiť časozberné snímky kukurice rastúcej vonku. Listy by boli na každej fotke v inej polohe. Nakoniec skúsil pestovanie kukurice vonku s tým, že rastlinám vyrobil plastový kryt. Pri výrobe krytu použil nový typ plastu, ktorý práve prišiel na trh. Kukurica pod ním rástla oveľa normálnejšie ako pod sklom, a tak začal experimentovať s pestovaním kukurice a inými rastlinami pod rôznymi druhmi plastov.

Skryť Vypnúť reklamu

Obyčajné sklo, to aké máme bežne na oknách, zastaví viac ako 99 percent ultrafialového žiarenia (UV), zatiaľ čo niektoré plasty umožňujú prejsť približne 95 percentám prípadne aj viac. Johna tiež zaujala prax niektorých skúsených pestovateľov, ktorí z rámov sklenníkov počas dňa sadeniciam odstraňovali sklenené tabule a na noc ich opäť dávali na svoje miesto, ak by bolo v noci chladno. Výsledky používania plastu namiesto skla boli oveľa lepšie, preto sa John rozhodol postaviť nový skleník úplne bez skla – z plastu.

Pokusy s „Rannou slávou“ (morning glory)

Raz dostal John zákazku časozberne nafotiť Morning glories (po slovensky podvojníky). Zdalo sa, že to bude ľahká úloha. Zasadil semená a čakal. Všetko sa vyvíjalo dobre až do doby, keď púčiky boli práve pripravené na otvorenie. Potom púčik po púčiku odpadol. Pokúšal sa vyriešiť problém niekoľko mesiacov, ale nebol úspešný a podvojníky mu nezakvitli.

Skryť Vypnúť reklamu
pokus s podvojníkmi
pokus s podvojníkmi (zdroj: pexels.com)

V tom čase bol John popolárny a vystupoval v televízii. Počas vystupovania v televízií v programe o chryzantémach sa dozvedel, že tieto kvety nasadzujú púčiky počas neskorého leta vtedy, ako sa začnú dni skracovať. Je dokázané, že niektoré rastliny, ako napríklad pšenica, vyžadujú určitý počet hodín slnečného svitu, kým zakvitnú, ale u chryzantém je to naopak. Chryzantémy samozrejme potrebujú na rast slnečné svetlo, ale je to predlžovanie tmy resp. dĺžka noci, ktorá riadi nasadenie ich kvetných pukov. Keď dĺžka tmy trvá približne desať a pol hodiny alebo viac, púčiky sa začnú vyvíjať. V súčasnosti je bežnou praxou komerčných pestovateľov zakrývať svoje rastliny chryzantém s čiernou látkou. Počas dlhého denného svetla niektorých mesiacov sú zakryté okolo pol štvrtej poobede, a odkrujú sa až o pol ôsmej nasledujúceho rána. Výsledkom je umelé predĺženie tmy a chryzantémy nasadia púčiky a začnú kvitnúť pred normálnym obdobím kvitnutia. Takto ovplyvňovaním dlžky svetla a tmy vedia pestovatelia predávať chryzantémy počas dlhšieho obdobia.

Znelo to ako možné riešenie problému s kvitnutím podvojníkov. Možno boli problémom práve svetlá. ktoré svietili každých pár minút na päť sekúnd celú noc počas celej noci a takto prerušovali celonočnú tmu.

Podobný problém bol pri vianočných ružiach. Vianočné ruže sú totiž ďalší kvet, ktorý nasadzuje púčiky a kvitne, keď sa noc predlžuje počas jesenného a zimného obdobia. V prirodzených podmienkach kvitnú vianočné ruže v severnejších krajinách skôr.

Pestovateli vianočných ruží bežne zapínajú svetlá v skleníkoch približne na dve hodiny o polnoci na desaťdňové obdobie začínajúce 29. septembra. Vtedy vianočné ruže zvyčajne začínajú nasadzovať puky v zemepisnej šírke Chicaga. Prerušením nočného obdobia sa proces zakladania púčikov oneskorí a pestovatelia vedia takto zabezpečiť, aby sa vrchol obdobia kvitnutia dosiahol práve na Štedrý deň. Týmto spôsobom sú rastliny na Vianoce čerstvejšie a vydržia dlhšie.

Uvedomenie si vplyvu svetla na kvitnutie chyzantém a vianočných ruží vnuklo Johnovi myšlienku, že so svetlom môže súvisieť aj jeho problém – prečo nekvitnú podvojníky. Raz ráno sa prechádzal na záhrade, keď ešte bola tma a všimol si, že podvojníky, ktoré pestoval mimo sklenníka sú rozkvitnuté. Vtedy si uvedomil, že podvojníky otvoria svoje kvety v noci. Vtedy sa rozhodol, že zastaví fotografovanie kvetov v noci a na druhý deň ráno našiel podvojníky rozkvitnuté.

Urobil ešte jeden pokus – do záhona s podvojníkmi, koré rástli na záhrade mimo sklenníka nainštaloval na noc žiarovku. Na druhý deň ráno všetky kvety v perfektnom kruhu okolo svetla boli opadané. Týmto definitívne potvrdil, že príčinou nekvitnutia podvojníkov bolo svetlo, ktoré kôli zhotovovaniu fotografií v noci svietilo na kvety.

Pri podvojníkoch natrafil John na ďalší zaujímavý problém. Z dôvodu financíí nemal v jednom momente správny film do fotoaparátu a tak použil ten čo mal. Aby mali fotografie vyvážené farby, použil na nasvecovanie podvojníkov modré svetlo namiesto bežného svetla, ktoré dovtedy používal. A čo sa stalo nasledovné ráno? Približne polovica podvojníkov bola rozkvitnutá iba napoly. Toto sa mu stalo po prvý krát. Keď tento problém s modrým svetlom odstránil, podvojníky kvitli bez problémov.

Čo si vziať z článku? Zhrnutie

Aby rastliny rástli tak, ako to „vymyslela“ príroda, je potrebné, aby mali zachovaný čas dňa a noci t.j. svetla a tmy a aby mali prístup k všetkým vlnovým dĺžkam, ktoré slnko vysiela, čo v interéri alebo za sklom nie je možné.

Či má nedostatok svetla zo slnka a umelé svetlo zo svietidiel a technológií podobný vplyv na zvieratá a ľudí sa dozviete v pokračovaní článku. Aby vám pokračovanie neuniklo, môžete sa prihlásiť na odber.

Aj v tejto skupine na Facebooku diskutujeme o dôležitosti správneho svetla: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.

Na mojom Patreone TU získate tipy, ako si vylepšiť svetelné podmienky, aj keď trávite čas v interéri. Zoznam článkov na Patreone TU.

Mohlo by Vás zaujímať:

Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín

Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu?

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA

Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?

Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny

AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE VYLIEČIŤ CHRÍPKU?

Zuzana Srncová Gajdošova

Zuzana Srncová Gajdošova

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Všetci musia vedieť, že prostredie má zásadný vplyv na zdravie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu