Vplyv svetla na zdravie (1. časť)

V článku sa dozviete o vplyve svetla na zdravie, či sú žiarovky a umelé odvetlenie dostatočná náhrada a ine zaujímavosti

Vplyv svetla na zdravie (1. časť)
vplyv slnka na zdravie (Zdroj: pexels.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Ľudia (alebo ich predchodcovia) žili na tejto planéte po dobu najmenej 100 000 generácií a boli takmer kompletne závislí od svetla zo slnka približne až do konca 19. teho storočia, keď Edison vynašiel žiarovku. Výskum ukázal, že plné spektrum denného svetla je dôležité pre riadne stimulovanie (nielen) ľudského hormonálneho systému a že ľudia majú ťažkosti, keď sú nútení tráviť veľa času pod zdrojmi umelého svetla, ktoré nahrádza iba časť denného slnečného spektra.

Inak povedané, ako sa človek začal industrializovať, žiť pod umelým svetlom, tráviť čas za oknami, pozerať televíziu, používať slnečné a dioptrické okuliare či šošovky, pracovať v budovách bez okien, vlnová dĺžka svetla vchádzajúca do oka (a dopadajúca na pokožku) bola zrazu iná ako tá, ktorá na zem dopadá zo slnka.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svetlo v minulosti

Naša Zem vznikla pred približne 5,5 miliardami rokov. Samotný vznik života sa pravdepodobne neodohral skôr ako pred 3,8 miliardami rokov, pričom najstaršie známe skameneliny živých organizmov sa našli vo vrstvách starých 3,5 miliardy rokov. V skratke: živé organizmy sa vyvíjali od jednoduchších po zložitejšie a trvalo to miliardy rokov.

vplyv slnka na zdravie
vplyv slnka na zdravie (zdroj: pexels.com)

Približne v období pred 8 miliónmi rokov do doby pred 5 miliónmi rokov sa v Afrike vyvinuli predkovia človeka z opice a stali sa podobnejšími ľudskej bytosti. Vo vývojovej línii nasledovali Homo habilis (človek zručný), Homo erectus (človek vzpriamený – používal oheň) a potom Homo sapiens (človek rozumný).

Skryť Vypnúť reklamu

Celé toto obdobie (milióny rokov) plus ďaľšie milióny a miliardy rokov od vzniku života žili organizmy, neskôr živočíchy, vrátane človeka v súlade s prírodou. Trávili deň vonku na love a zbere potravy, vstávali keď vyšlo slnko a šli spať po západe slnka. Boli vystavení celé dni celému spektru slnečného svetla. Počas tohoto vývoja sa adaptovali na podmienky na zemi – striedanie svetla a tmy – a slnečné spektrum využívali (a my dodnes využívame) pre mnohé procesy v tele.

A teraz zásadná otázka - koľko času trávia dnešní ľuďia vonku? Ten čas sa radikálne skrátil.

Aké spektrum vysiela slnko v porovnaní so žiarovkami?

Zo slnka na Zem dopadá svetlo s vlnovou dĺžkou od 290nm - 3100 nm, ale okom vidíme iba niektoré - od 400nm po 700nm (viditeľné spektrum). Časť vlnových dĺžok, kotré zo slnka dopadajú na Zem okom nevidíme. Tieto majú kratšie vlnové dĺžky ako viditeľné spektrum (UVA, UVB), alebo dlhšie vlnové dĺžky ako viditeľné spektrum (infračervená = teplo).

Skryť Vypnúť reklamu

slnečné spektrum
slnečné spektrum (zdroj: Zuzana Srncová)

Väčšina umelých svetiel (rôzne typy osvetlenia - žiarovky, LED svietidlá...) vysiela svetlo s vlnovou dĺžkou iba v rozmedzí od 400nm - 700nm. Tieto vlnové dĺžky predstavujú viditeľnú časť spektra. Oproti slnku však nie sú vyvážené a neobsahujú UV a infračervené spektrum.

Sem patrí obrázok, ktorý mi nejde na Blog Sme nahrať, netuším prečo.

Pozrieť si ho môžete tu: Vplyv svetla na zdravie (1. časť)

Svetlo a rastliny

Jedným z prvých vedcov, ktorý skúmal vplyv svetla na život bol Dr. John N. Ott. Zaoberal sa tým, ako môže plné spektrum svetla prospieť zdraviu rastlín, zvierat a ľudí.

John Ott začal svoju kariéru ako bankár v Chicagu. Vo svojom voľnom čase sa venoval časozbernej fotografii, konkrétne fotografovaniu rastlín, ako klíčili od semena až po dospelú rastlinu. Fotografoval otváranie kvetov a dozrievanie ovocia. Fotobiológia bola v tom čase relatívne nová oblasť, ale doktor Ott si rýchlo osvojil prax premeny časozberných fotografií na film. Jeho rané diela boli publikované v chicagskej televízii a zaujali Walta Disneyho.

Skryť Vypnúť reklamu

V 50-tych rokoch ho Disney poveril nakrútiť niekoľko dokumentárnych filmov s časozbernou fotografiou. Klasické dokumentárne filmy, ako napríklad Tajomstvo života (1956), boli priekopníkom v používaní časozbernej fotografie vo filmoch o prírode, čo je prax, ktorá sa používa dodnes.

Plné svetelné spektrum a rastliny

Dr. Ott zistil, že zmenou osvetlenia môže manipulovať s kvitnutím a plodením rastlín. Dokonca našiel spôsob, ako zmeniť pohlavie rastlín manipuláciou farebného spektra z osvetlenia. Jeho skleníkové experimenty o možnom spojení medzi celospektrálnym svetlom a rastovými vzormi rastlín boli také pôsobivé, že mu Loyola University udelila čestný doktorát vied.

Nakoniec Dr. Ott opustil bankovníctvo a založil Environmental Health and Light Research Institute, aby pokračoval v štúdiu spôsobov, akými môže svetlo pri správnej spektrálnej rovnováhe zlepšiť zdravie rastlín, zvierat a ľudí. Zistil tiež, že absencia správne vyváženého svetla môže u ľudí viesť k zdravotným poruchám. Zistil, že plnospektrálne svetlo je pre ľudí rovnako dôležité ako pre rastliny.

Plné svetelné spektrum a zdravie

Doktor Ott publikoval svoje štúdie v prelomovej knihe Health and light (1973). Predstavil v nej svoju teóriu „maliluminácie“ - stavu, ktorý prirovnáva k podvýžive (mallillumination vs. mallnutrition). Malilluminácia, je podľa neho spôsobená naším neúmyselným obmedzením nášho príjmu plného spektra denného svetla tým, že sa chránime pred prirodzeným svetlom oknami, slnečnými okuliarmi (vrátane dioptrických a šošoviek), opaľovacími krémami atď. a tým, že trávime viac času v prostrediach s umelým osvetlením. Umelé svetlo jednoducho neposkytuje celé spektrum svetla.

V rozhovore z roku 1980 povedal:

Moje štúdie ukázali, že svetlo je živina, podobná všetkým ostatným živinám, ktoré prijímame potravou, a že potrebujeme celé spektrum prirodzeného denného svetla. Toto je fakt, ktorý už dávno dokázala veda. V roku 1967 sa v dokumente, ktorý predložili traja ruskí vedci Medzinárodnému výboru pre osvetlenie, uvádzalo: „Ak ľudská pokožka nie je vystavená slnečnému žiareniu (priamemu alebo rozptýlenému) po dlhú dobu, dôjde k poruchám vo fyziologickej rovnováhe ľudského systému. Výsledkom budú funkčné poruchy nervového systému a nedostatok vitamínu D, oslabenie obranyschopnosti organizmu a zhoršenie chronických ochorení.

Pokračoval v práci a založil vlastnú úspešnú osvetľovaciu spoločnosť na výrobu žiaroviek s plným spektrom. Jeho rodinná firma funguje dodnes. Po tom, čo sa utiahol na Floridu kôli slnku (ktorému sa vystavoval minimálne jednu hodinu denne), Dr. Ott vo veku 90 rokov v roku 2000 zomrel.

Toto je jedno veľmi zaujímavé video o jeho práci výskume Exploring The Spectrum -Dr. John Ott documentary on the health effects of light.

Niektorí lekári - priekopníci už v dnešnej dobe otvorene hovoria o nevyhnutnosti dostatočného pobytu na slnku pre zdravie - napr. Dr. Jack Kruse.

Ako sa vystavujem slnku ja - očami aj pokožkou (ako sa to dá zabezpečiť aj pri kancelárskej práci) uvádzam na Patreone TU: patreon.com/ZuzanaSG. V tipoch sa napríklad dozviete, aké povolania sú na tom najhoršie, ako a kedy je najlepšie ísť na slnko, keď máte prácu v interéri, ako si umiestniť pracovný stôl a pod.

Viac zaujímavých článkov na TU na mojom instagrame.

Aj v tejto skupine na Facebooku môžeme diskutovať o dôležitosti svetla: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.

Článok bude poračovať. Dozviete sa detaily o experimentoch Dr. Johna Otta a vplyve svetla na rastliny, živočíchy a ľudí. Môžete sa prihlásiť na odber, aby Vám pokračovanie neuniklo TU na spodku stránky.

Mohlo by Vás zaujímať:

Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín

Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu?

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA

Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?

Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny

AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE VYLIEČIŤ CHRÍPKU?

Zuzana Srncová Gajdošova

Zuzana Srncová Gajdošova

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Všetci musia vedieť, že prostredie má zásadný vplyv na zdravie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu