Vplyv svetla na zdravie – Vplyv UVA na zdravie, pohodu a produktivitu práce. Riziká ružovej farby.

Vplyv UVA zložky svetla na zdravie, pohodu a produktivitu práce. Riziká ružovej farby.

Vplyv svetla na zdravie  – Vplyv UVA na zdravie, pohodu a produktivitu práce. Riziká ružovej farby.
vplyv svetla na zdravie (Zdroj: pexels.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento článok je pokračovaním článku Vplyv svetla na zdravie (3. časť).

Cieľom série článkov je oboznámiť čitateľov s tým, ako veľmi kľúčové je slnko pre zdravie a ako veľmi môže umelé svetlo zdravie poškodiť. Nič z tohoto sa neudeje síce za pár dní, ale pokiaľ sme v nesprávnom svetelnom prostredí dlhodobo, negatívne efekty na zdravie sa dostavia.

Predstavujem výskum Johna Otta, ktorý sa zaoberal vplyvom svetla na zdravie.

Správanie potkanov k potomstvu

V tomto pokuse John Ott, umiestnil potkany do klietok, pričom do niektorých svietilo denné svetlo buď bez akejkoľvek zábrany, t.j. všetky vlnové dĺžky, alebo použil plastové sklo, cez ktoré prechádzala do klietok aj ultrafialová časť spektra. Veľmi zaujímavo dopadlo pozorovanie potkaních samčekov. Je bežná prax, že pred narodením potomstva sa samčekovia z klietok vyberajú, aby nedošlo ku kanibalizmu. Avšak samčekovia, ktorí žili v klietkach na plnom slnečnom svetle vykazovali iné správanie – starali sa o mláďatá, najmä keď bola samička vybratá z klietky. Okrem toho sa dospelí potkaní samci javili ako rozhodne učenlivejší a priateľskejší, zatiaľ čo tí držaní pod fluorescenčným svetlom sa zdali dráždivejší a vyvinula sa u nich tendencia hrýzť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vplyv svetla na dĺžku života myší

John choval skupinu 536 myší v klietke s pístupom k dennému svetlu. Z tejto skupiny sa dospelosti dožili všetky myši okrem pätnástich, čo je 97 percent. Pod fluoresčenčným svetlom svetlom sa z 679 myší dožilo dospelosti iba 88 percent myší a v skupine, čo mala k dispozícii žiarovky so studeným bielym a teplým bielym svetlom sa dospelosti dožilo 94% myší. Najmenej myší sa dospelosti dožilo v klietkach pod ružovým svetlom – iba 61 percent.

Keď John vystavoval zdravé myši ružovému svetlu po dobu 3 mesiacov 12 hodín denne, vyvinuli sa im na chvostoch rany. Keď ich po 3 mesiacoch premiestnil do klietok s prístupom denného svetla, rany sa do 30 dní zahojili. Ak ich však nechal pod ružovým svetlom ďalšie 3 mesiace, objavila sa na nich gangréna a následné nekróza – odumretie tkaniva.

Skryť Vypnúť reklamu

vplyv svetla na zdravie
vplyv svetla na zdravie (zdroj: pexels.com)

Z ďalších experimentov s myšami zistil, že myši chované pod fialovým svetlom prichádzali o srsť a po šiestich mesiach boli takmer úpne bez srsti.

Pitva myší spod ružového svetla preukázala kalcifikovanú myokarditídu (zápal srdca).

Myši, ktoré žili pod modrým svetlom, preukázali vyššie hladiny cholesterolu a mnohé boli obézne.

Pri experimentoch s tumormi u myší zistil, že myši s tumormi, čo žili pod ružovým svetlom sa dožili 7 a pol mesiaca, zatiaľ čo myši, čo mali k dispozícii široké svetelné spektrum, sa dožili viac ako 16 mesiacov.

Ružové osvetenie v rádiu WILZ

Po jednej Johnovej prednáške o svetle mu manažér rádia Wilz (pri St. Petersburgu) povedal o podobnej skúsenosti: Niektorí zamastnanci si chceli presvetliť a skrášliť prostredie a vymenili biele osvetlenie za ružové. O dva mesiace začali mať ťažkosti: hlásateľom sa zhoršil výkon, všetci boli podráždení, pravidelne začali rozporovať manažérske rozhodnutia a vo všeobecnosti sa s nimi horšie pracovalo a komunikovalo. Dvaja sa rozhodli bez udania dôvdu skončiť pracovný pomer. Jedného dňa jeden zamestnanec povedal, že sa zblázni, ak sa neostráni ružové osvetlenie. Tak sa aj stalo, dali naspäť biele osvetlenie. Do týždňa, akoby zázrakom, nálada v prostredí sa zlepšila, sympatie a duch spolupráce sa začali znovu rozvíjať a výpovede boli stiahnuté. Vysielanie sa zlepšilo, s minimom chýb.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitosť UVA zložky slnečného svetla

Zo slnka na Zem dopadá svetlo s vlnovou dĺžkou od 290nm – 3100 nm, ale okom vidíme iba niektoré – od 400nm po 700nm (viditeľné spektrum). Časť vlnových dĺžok, kotré zo slnka dopadajú na Zem okom nevidíme. Tieto majú kratšie vlnové dĺžky ako viditeľné spektrum (UVA, UVB), alebo dlhšie vlnové dĺžky ako viditeľné spektrum (infračervená = teplo).

slnečné spektrum
slnečné spektrum (zdroj: Zuzana Srncová)

šníkov, keď sa pohybovali v priestore. Od vedúceho prevádzky zisťoval rôzne informácie, napríklad ako dlho sú svetlá v reštaurácii nainštalované, ako často sa menia zamestnanci v reštaurácii, či majú zamestnanci nejaké ťažkosti s očami, rakovinou kože, alebo ďalšie tažkosti ako neplodnosť, ktoré by mohli súvisieť s dlhodobým vystavením UVA svetlu. Odpveď vedúceho prvázdky bola zarážajúca: za 18 rokov, kedy reštauraciu otvorili (vrátane inštalácie UVA osvetlenia), tu pracuje stále tá istá skupina čašníkov, pričom ani počas epidémií nebývali chorí. Manažér hotela mu povedal, že táto skupina čašníkov je veľmi milá, spokojná, nadpriemerne zdravá a konzistentná a dobre spolu vychádzajú. Nemal pre to vysvetlenie. Žiadny čašník nenosil okuliare (teda nič neprekážalo vstupu UVA svetla do oka) a tiež nemali žiadne problémy s očami. Preto merania z tejto reštaurácie John využil pre svoje pokusy – už vedel, ako nastaviť intenzitu UVA svetla.

Skryť Vypnúť reklamu

Hong Kongská chrípka

V rokoch 1968 – 1969 zúrila v USA Hongkongská chrípka, pričom došlo aj k zatváraniu supermarketov, reštaurácií a klubov, v jednom časej aj Sarasota Memorial Hospital (nemocnica) kôli chorým sestričkám.

Napriek tejto epidémi v Laboratorách Obrig, kde približne 100 zamestnancov vyrábalo kontaktné šošovky, nedošlo ani k jednej nákaze. Budova Obrig Laboratórií bola totiž prvou, pri výstavbe ktorej sa použilo plnospektrálne interérové osvetlenie a plastové sklá, ktoré prepúšťali plné slnečné spektrum. Predseda predstavenstva, Philip Salvatori, sa tiež vyjadril. že po inštalácií nového osvetlenia sa zamestnanci jednoznačne zdajú šťastnejší, majú lepšiu náladu a že produktivita práce sa zvýšila minimálne o 25 percent.

Na záver citácia zo štúdie ruských vedcov Dantsiga, Lazareva a Sokolova, prezentovanej v r. 1967 na stretnutí International Committee on Illumination vo Washingtone:

Ak ľudská pokožka nie je dlhodobo vystavená slnečnému žiareniu, časom dôjde k poruchám vo fyziologickej rovnováhe ľudského systému. Výsledkom budú funkčné poruchy nervového systému, nedostatok vitamínu D, oslabenie obranyschopnosti organizmu a zhoršenie chronických ochorení.

Čo si vziať z článku? Zhrnutie

Dnešný spôsob života, pri ktorom väčšina ľudí trávi vňäčšínu času v interéri, zdraviu neprospieva. V interéri máme prebytok modrého svetla z technológií, a nedostatok niektorých vlnových dĺžok (najmä UV a infračervenej zložky). Používaním okuliarov so zafarbenými sklami (napríklad slnečné) odfiltrujeme okrem UVA a infračervenej zložky aj niektoré viditeľné zložky svetla, čo v dlhodobom horizonte môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Vedeli ste, že hormón spánku sa tvorí zo slnečného svetla v oku? Ak nie, dočítate sa v tomto článku.

Na mojom Patreone TU získate tipy, ako si vylepšiť svetelné podmienky, aj keď trávite čas v interéri. Zoznam článkov na Patreone TU. Dozviete sa tam, ako sa dá zabezpečiť UVA svetlo doma napríklad pri kancelárskej práci, keďže UVA cez bežné sklo neprejde.

Aj v tejto skupine na Facebooku diskutujeme o dôležitosti správneho svetla: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.

Mohlo by Vás zaujímať:

Užívate Euthyrox, L-thyroxin a stále máte HYPO ťažkosti? Lepšia liečba zníženej funkcie štítnej žľazy

Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín

Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu?

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA

Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?

Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny

AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE VYLIEČIŤ CHRÍPKU?

Zdroj: John Ott, Health and light

Zuzana Srncová Gajdošova

Zuzana Srncová Gajdošova

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Všetci musia vedieť, že prostredie má zásadný vplyv na zdravie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu