Zrak, artritída, peľové alergie - Vplyv svetla na zdravie (3. časť)

Čanok oboznámi čitateľov s tým, ako kľúčové je slnko pre zdravie a ako veľmi môže umelé svetlo zdravie poškodiť.

Zrak, artritída, peľové alergie - Vplyv svetla na zdravie (3. časť)
ako vyliečiť artritídu (Zdroj: pexels.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tento článok je pokračovaním článku Vplyv svetla na zdravie (1. časť) a Vplyv svetla na zdravie (2. časť).

Akváriové rybičky

Pri tomto pokuse sa John Ott spojil s učiteľom biológie, ktorý mal záujem o časozberné fotografie vajíčok rýb. Nad tri akváriá umiestnili 40 wattové fluorescentné svetlá a naprogramovali ich, aby cez deň svietili a na noc sa vypli.

Boli použité tri druhy žiaroviek – studená modrá, teplá denná a ružová. Akváriá neboli umiestnené pri oknách a teda rybičky boli odkázané iba na svetlo zo žiariviek. Prvá vec, čo sa stala – ryby prestali klásť vajíčka. Učiteľ biológie nebol z toho šťastný, lebo pre svoju prácu potreboval rybie vajíčka. Na druhej strane to indikovalo, že svetlo má vplyv na ryby. Najprv znížili intenzitu osvetlenia na polovicu, avšak ani po dvoch týždňoch ryby vajíčka nekládli. Následne začali postupne skracovať čas, počas ktorého svetlá svietili. Keď sa čas skrátil na osem hodín, rybky začali klásť vajíčka.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
vplyv svetla na pohlavie rýb
vplyv svetla na pohlavie rýb (zdroj: pexels.com)

Pohlavie niektorých rýb sa dá určiť podľa sfarbenia v podstate rovnakým spôsobom ako u vtákov – krásne sfarbené perie je nápadnejšie u väčšiny samcov, rovnako sú samčekovia rýb sfarbení viac ako samičky. Po niekoľkých týždňoch pozorovania si učiteľ biológie všimol, že všetky ryby vyzerajú byť samičky, ale ešte bolo treba počkať. Po niekoľkých týždňoch to nakoniec dopadlo tak, že 80% z rýb boli samičky a zvýšných 20% bolo otáznych. Vyzeralo, že sú to samčekovia, ale vonkajšie sfarbenie tomu nezodpovedalo – bolo výrazne slabšie.

Skúsenosť s činčilami

Po publikovaní článku s rybičkami sa Johnovi listom ozvala chovateľka činčíl. Uviedla, že väčšina potomstva činčíl su samčekovia a že by potrebovala viac samičiek. Činčily chovala v suteréne domu v klietkach, kde svietila 75 wattovými klasickými žiarovkami, pričom v miestnosti bolo iba 1 malé okno na konci. Tiež uviedla, že jediná samička sa jej narodila v klietke, ktorá bola najbližšie k oknu.

Skryť Vypnúť reklamu

John jej poslal dve 100-wattové denné žiarovky. Toto bol druh žiarovky s čírym modrastým sklom, cez ktoré je vidieť svietiace vlákna oproti matným typom, kde vlákna nemožno vidieť.

Po pár týždňoch John dostal list, kde mu chovateľka napísala, že sa jej narodili tri samičky, čo považovala za úspech, nakoľko nové svetlá inštalovala už počas prebiehajúceho tehotenstva činčíl. Po niekoľkých mesiacoch prišiel ďalší list so správou, že všetky mláďatká boli samičky. Johnov záver bol, že svetlom sa dá ovplyvniť pohlavie.

Zlomené okuliare – artritída a zrak

Zaujímavé výsledky pokusov zabezpečili Johnovi viac práce, avšak pri prenášaní a inštalácii techniky mal čoraz väčšie problémy s postupujúcou artritídou v bedrovom kĺbe. Zvažoval presťahovanie sa do domu bez schodov.

Skryť Vypnúť reklamu
ako vyliečiť artritídu
ako vyliečiť artritídu (zdroj: pexels.com)

Medzitým kôli prednáškam trávil dve zimy na Floride a snažil sa tráviť čo najviac času na pláži. Chcel zisťiť, či by mu slnko mohlo pomôcť s artritídou, nakoľko bolo známe, že počasie má na uvedený stav vplyv. Na pláži vždy nosil slnečné okuliare, aby si nenamáhal oči, nakoľko ich mával veľmi citlivé na jasné a silné svetlo.

Jedného dňa sa mu okuliare zlomili, takže čas vonku trávil bez nich. V tom čase mal dosť práce vonku, takže trávil čas na slnku bez okuliarov. Jedného dňa si uvedomil, že nepotrebuje pri chôdzi palicu napriek tomu, že neužil lieky. Napadlo ho, že to môže súvisieť so svetlom. Preto sa so ženou narýchlo dohodol, že vianočné sviatky strávia na Floride.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas toho týždňa bolo veľmi chladné počasie. Napriek tomu bolo možné byť celý deň vonku na prirodzenom slnku bez akýchkoľvek okuliarov. Možno to bola dobrá vec, pretože intenzita svetla bola slabšia a nebolo treba mať slnečné okuliare. John si dával pozor, aby si nenamáhal oči priveľkým svetlom a nikdy sa nepozeral priamo do slnka, pokiaľ nebola dostatočná hmla alebo oblačnosť. Dával si pozor aj na to, aby sa chránil pred úpalom. Veľa času trávil sedením pod palmou, kde si mohol čítať alebo pozorovať okolie a stále využívať výhody prirodzeného slnečného žiarenia na rozdiel od umelého svetla alebo slnečného svetla filtrovaného svetla cez sklo.

Johnov úmysel bol byť čo naviac vystavený slnečnému svetlu, nakoľko sklo z neho odfiltruje krátke vlnové dĺžky (UV svetlo) a aj veľkú časť dlhých vlových dĺžok (infračervené svetlo). Okuliare so sfarbenými sklami naviac odfiltrujú ešte aj niektoré časti viditeľného sveta. O tom, aké vlnové dĺžky vysiela slnečné svetlo, je uvedené v tomto článku.

Efekt na artritídu bol taký priaznivý ako injekcia do bedrového kĺbu, ktorými bol liečený. O tom nebolo pochýb. Artritída bola určite oveľa lepšia a John bol spokojný, nebola to fantázia ani zbožné želanie. Navyše po niekoľkých dňoch počas ktorých John vôbec nenosil okuliare, jeho oči už neboli také extra citlivé na slnečné svetlo ani na pláži. Odohral tiež niekoľko kôl golfu na krátke deväťjamkové ihrisko a išiel sa prejsť po pláži bez palice. Cítil sa ako nový čovek.

Johnova teória bola, že svetlo, ktoré preniká do očí musí stimulovať hypofýzu alebo nejakú inú endokrinnú žľazu napr. epifýzu. Dnes už naozaj vieme, že UVA svetlo prenikajúce do očí je dôležité pre tvorbu hormónov – napríklad melatonínu, o ktorom bolo písané v tomto článku.

Po šiestich mesiach cieleného sa vystavovania slnku John zistil, že jeho krátkozrakosť (mal predpísané okuliare do diaľky) sa zmenila. Išiel k očnému lekárovi a ten mu potvrdil, že sa mu zrak zlepšil a okuliare nepotrebuje.

Na kontrole u ortopéda röntgenové snímky ukázali jednoznačné spevnenie a zlepšenie v oblasti bedrového kĺbu, čo mu predtým spôsobovalo tak veľa problémov. Fyzikálne vyšetrenie odhalilo úplné vymiznutie 30 percentného obmedzenia pohybu a rotácie bedrového kĺbu. Lekár sa vyjadril, že je to úžasné, ale celkom prekvapivé a nanajvýš nezvyčajné.

Senná nádcha a zlepšenie zraku

John o tejto skúsenosti (odloženie okuliarov a trávenie času vonku) porozprával priateľovi, ktorý začal robiť veci ako John a výsledkom bolo, že mu ustúpila senná nádcha (peľová alergia).

Jedného dňa stretol známeho, s ktorým v minulosti pracoval. Jeho práca bola interiérová s množstvom umelého svetla. Bol diabetik a kôli tejto diagnóze mu popraskali cievky v očiach, v dôsledku čoho bol takmer slepý, rozlišoval iba deň a noc. Stále pracoval, avšak na pozícii, kde jeho hendikep nebol prekážkou.

John mu porozprával o jeho experimentoch so slnečným svetlom. Po dohode so šéfom nasledovala úprava jeho pracovného miesta – premiestnili mu pracovný stôl von. Snažil sa tráviť čo najviac času vonku aj vo svojom voľnom čase. Po približne šiestich mesiacoch mu nepraskla žiadna ďalšia cievka v oku, začal rozlišovať farby a počas chôdze už vedel rozlišovať líniu chodníka počas cesty do práce. A mimochodom, tento človek pred tým, ako oslepol, nosil dlhodobo hrubé okuliare…

Čo si vziať z článku? Zhrnutie

Nedostatok slnečného svetla, či nadbytok umelého svetla môže spôsobiť zdravotné problémy. Zmena svetelného prostredia má pozitívny vplyv na zlepšenie zraku, artritídy a sennej nádchy.

Viac zaujímavých článkov na TU mojom instagrame.

Na mojom Patreone TU získate tipy, ako si vylepšiť svetelné podmienky, aj keď trávite čas v interéri. Zoznam článkov na Patreone TU.

Aj v tejto skupine na Facebooku diskutujeme o dôležitosti správneho svetla: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.

Mohlo by Vás zaujímať:

Užívate Euthyrox, L-thyroxin a stále máte HYPO ťažkosti? Lepšia liečba zníženej funkcie štítnej žľazy

Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín

Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu?

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA

Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?

Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny

AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE VYLIEČIŤ CHRÍPKU?

Zuzana Srncová Gajdošova

Zuzana Srncová Gajdošova

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Všetci musia vedieť, že prostredie má zásadný vplyv na zdravie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu