Svet privoláva nového Gavrila Principa?

Písmo: A- | A+

Presne sto rokov späť sa začala Prvá svetová vojna. Dňa 28.06.1914, atentátnik Gavrilo Princip, člen teroristickej organizacie „Mlada Bosna“, zavraždil rakúského princa Františka Ferdinanda d'Este. To bol spúšťač Prvej svetovej vojny, aspoň nás tak učia v škole. Súčasne sme svedkovia rozpadu Ukrajiny a skoro každý môže vedieť že tam neide iba o „europskú demokraciu“ alebo „pro-ruskú“ orientovanosť. Dalo by sa povedať že na Ukrajine už teraz vôbec neide o Ukrajincov.

 belami.rs

 

Presne sto rokov späť sa začala Prvá svetová vojna. Dňa 28.06.1914, atentátnik Gavrilo Princip, člen teroristickej organizacie „Mlada Bosna", zavraždil rakúského princa Františka Ferdinanda d'Este. To bol spúšťač Prvej svetovej vojny, aspoň nás tak učia v škole. O mesiac neskôr sa začiala vojna, vojna ktora si vziala viac ako 10 milionov ľudi. Akokoľvek, toto nebol hlavný dôvod ale bol hlavný vinný za situáciu ktora potom nastála. Ukázalo sa že svet sa lekciu nenaučil a v roku 1939 Hitlerova armáda zautočila na Poľsko čo bol dôvod pre Druhú svetovu vojnu. Tato „hra" si tiež odniesla viac ako 10 milion životov. Potom nastál mier. Aspoň u nás v Europe. Aj s veľkými politickými rozdielmi a nasuhlásmi sme dokázali zostať mierový. Hocijako deveťdesiatých rokov sa Európa zas zatresla, ale tentokrát iba na Balkáne. Súčasne sme svedkovia rozpadu Ukrajiny a skoro každý môže vedieť že tam neide iba o „europskú demokraciu" alebo „pro-ruskú" orientovanosť. Dalo by sa povedať že na Ukrajine už teraz vôbec neide o Ukrajincov.

 

Ukrajinská avantúra si už odniesla viac ako 100 životov. Všetko začalo ako mierný protest proti súčasnej vláde a politike ktorú štát vodil. Časom to prerastlo do veľkých organizovaných protestov opozičných strán proti súčasnej vláde. Opakovál som sa? Nie. Prečitajte to ešte jednou a pochopite že to už to nebol národ, ale politici proti politikov, len že tentokrát opozicia prerušila pravidla hry. Namiesto na voľbách, opozicia sa rozhodla bojovať na ulici. Najednou sa celý Kiev stál opoziciou a bojovál proti tie isté vláde ktorú si zvolil. Hocijako, ona dokázala že je neschopna odpovedať a ako to nalážú pravidla hrý musela odísť. Kvôli svojej neschopnosti aj jej prezident, Janukovič musel opustiť Ukrajinu čím vlastné Ukrajina zostála bez hlavného tela štátneho aparatu. Týmto Ukrajina prestala existovať v hraniciach vo ktorých predtým bola a zákoný ktorý doteraz plátili už neplatia. V medzičase Julia Tymošenková, bývala prezidentka obvýnena za korupciu, bola vypustená z väzby a Ukrajina si zvolila provizornú vládu.

 

S novými pravidlami nesuhlásili úplné všetci a práve tu nastál problem. Týmto sa Ukrajina podelila na dva diely, jeden pro-európsky a druhý pro-ruský. V Kieve a Ľvove sa všade mohle a poriad môžu vidieť vlajky Európskej Únie. Zo začiatku tovyzerálo ako keby sa všetci v Ukrajine vstáli protiv vlády ale nové fotky z Charkova a Odesy neukazuju že sa všetci složia a že všetci chcú „Európu". Oproti Kievu, v Odese sa čáka ešte väčši chaos, pretože tam, isté tako ako v Charkove žiju aj Rusi aj Ukrajincy a nikto nemá absolutnú väčšinu ktorá je potrebná aby sa problém nesuhlásu nerozšíril. Práve teraz, Kiev a Odesa sú iné štáty s inými pravidlámi. Celý svet čáka ďalšie kroky, len že teraz už neide o kroky Ukrajincov a ruskej menšiný v Ukrajine, ale o kroky veľkých svetových síl, resp. Spojených Štátov a Ruska. Putin už provokuje cvičeniam armády na samej hranici s Ukrajinou a Obama spolu s Európou zautočuje v mediach na pro-ruské demonstranty. Naozaj ide o starú taktiku, ide o pokračovanie studenej vojny a všetko vyzerá ako na začiatku desiatých rokov 20. storočia.

 

Čákaju svetové síly na novho Gavrila Principa, na novho spušťača apokalipsy, apokalipsy ktorá by tentokrát znamenála koniec? Ukrajinci citia zabrzdenie k jejich európskej ceste z ruskej strany, zatiaľ čo Rusi citia zabrzdenie z ukrajinskej k väčšiej autonomii alebo aj nezávislosti, tj pripojenia ruských dielov Rusku. Práve pred našými očami sa utkávaju svetove interésy a na nami zostava nedívať sa na to iba z jednoho hľadiska. Na Ukrajincov a ukrajinských Rusov zostáva najsť si tu zlatú strednú cestu, najst kompromís ktorí by konečné zastaviľ umierania ľudi z oboch stran. Na ich (svetových politikov) zostava to hlavné, konečné naučit lekciu z mínulých časov. Úkoly opravdu nie su ťažške, potrebná je len dobra vôľa. Keby sa aspoň jeden z úkolov splníl bolo by to skvelé, ale pokiaľ nie, pravdepodobne budeme opäť horieť.

 

 

P.S: Ospravedlňujem sa za eventuálne gramatické chyby. Som cudzinec a slovenčinu som začal učit takmer pred rokom. Ďakujem za pochopenie.

 

Skryť Zatvoriť reklamu