Stratená rukavica I.

Je noc a vonku mrzne. Svetlo pouličných lámp sa odráža v snehu, akoby bol stále deň a ja netuším, koľko môže byť hodín. Dnes ich nerátam. Stojím pri okne v pyžame, s nosom a dlaňami nalepenými na sklo, pričom každý môj výdych ho na chvíľu zarosí. V snehu hľadám známe stopy. Ale ulica je prázdna. Som veľmi unavený, ale nemôžem zaspať. Potrebujem si živo vybaviť každú spomienku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: Koláž: Adriana Bogdanová)

Keď zavriem oči, som o päť rokov mladší a sú Vianoce. So Sárou, mojou mladšou sestrou, sa hádžeme do snehu, zababušení mávame rukami a studenými nohami a vyrábame svojich anjelikov. Na Štedrý večer som dostal frajerskú futbalovú loptu, ktorú mám dodnes, stavebnicu a nákladiak na vozenie piesku, ale tie sa už stratili. Hrozne som sa tešil hlavne z elektrického vláčika, ktorý zakaždým, keď po koľajniciach vchádzal do tunela, zapískal. Ešte dlho potom som sa snažil naučiť pískať s prstami v ústach ako on, ale asi mám medzi prednými zubami príliš veľkú medzierku, nejde to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ten večer snežilo a vločky padali veľké ako mince. Sára mala síce len dva roky, ale vždy tvrdila, že si na ten večer aj ona spomína. Sára si vždy rada vymýšľala. Niekedy mi tým liezla na nervy, ale väčšinou to bolo dosť zábavné. Dokázala oklamať každého. Raz susedke rozprávala, ako sa o mňa starala, keď som bol ešte v perinke. Tá visela na každom jej slove a ani si neuvedomila, že som od Sáry o štyri roky starší. Alebo si vymyslela dvojča, Ernestu. Ernesta sa rozplakala zakaždým, keď nedostala to, čo rodičia práve kúpili mne alebo Sáre. Keď spustila plač Ernesta, začala plakať aj Sára. Ernesta nežila s nami, ale v obchode s potravinami, na polici s čokoládou. Ernesta sa najčastejšie zobudila, keď mamina odmietla Sáre kúpiť viac obľúbených čokolád naraz.

SkryťVypnúť reklamu

Sára bola vždy pozoruhodné dieťa. Aj v to ráno bola nezvládnuteľná. Umelým vianočným stromčekom ostala fascinovaná od prvej chvíle, ako ho ocko vybral z police a vybalil z igelitu. Prvý raz za vianočnú ozdobu potiahla ešte pri jeho zdobení, to ho ale stihol ocko včas zachytiť a nezrútil sa na zem. Poobede sa však už namiesto vianočného stromčeka na zemi zúfalo trepalo plačúce umelé ihličie. Ocko nadvihol stromček a spod neho na nás gúlila oči sestra. Ležala na boku a ani sa nepohla. V náruči zvierala veľkú červenú vianočnú guľu, s ktorou hneď hlava-nehlava utekala do izby a skryla ju pod posteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Mamina chvíľu zvažovala, či predsa len nebudú kvôli bezpečnosti celej rodiny Vianoce bez stromčeka.

- Čo ak si vypichne oko?

Ocko však rozhodol, že pri stromčeku budeme držať stráž. Veď aký by to bol Štedrý večer bez vianočného stromčeka?

Po večeri, keď už boli všetky darčeky rozbalené, sme s ockom postavili koľajnice pre vláčik a pokiaľ som sa práve nesnažil Sáru všetkými možnými spôsobmi odtiahnuť od vianočných ozdôb, hral som sa s ním. Sárine hračky ležali na zemi nepovšimnuté, v hlave mala plán, ako ozdobu po ozdobe poodnáša do detskej izby a nakoniec odvlečie aj stromček a uloží ho do postele vedľa seba.

SkryťVypnúť reklamu

Nové hračky a Sára ma natoľko zamestnali, že som si nevšimol, kedy sa rodičia vytratili z izby. Ich smerom som sa otočil, keď si vo dverách mamina začala pospevovať jej obľúbenú pesničku. Tiež som ju mal veľmi rád. Mamina stála vedľa ocka, ktorý za chrbtom, veľmi nápadným spôsobom, čosi skrýval.

Fíha, žeby ďalší darček? Rozbehol som sa k nim a zakopol o vláčik, práve vychádzajúci z tunela. Hm, zišlo by sa aj depo pre vláčik, rozmýšľal som. Radosť rástla priamoúmerne s mojimi predstavami. A možno je to vysnívaná baseballová rukavica!

- Sára, poď sem. Ešte pre vás dvoch máme jedno prekvapenie, - žmurkol na sestru ocko a na stôl položil balík previazaný velikánskou červenou stuhou.

Pre nás? Ako pre nás? Takže žiadne depo, žiaden baseball? Nechcem nič, čo je aj pre bábätká. Prial som si v tom momente nemať päť rokov. Chcel som byť dospelý. To by som sa mohol so vztýčenou hlavou otočiť a odkráčať preč. Zavrieť sa do izby a tajne plakať.

Kým sa sestra vynorila spoza jedličky, smutne som stál nad hrobom svojich tajných prianí. Stál som nad tou škaredou škatuľou a s nesmiernym záujmom pozoroval svoje prsty na nohách hýbajúce sa v ponožkách na hrubom koberci. Sára s rukami za chrbtom podišla ku mne a po mojom vzore začala skúmať svoje oranžové pančušky. Ďakujem ponožkám, že som v tú chvíľu nevidel zarazené tváre našich rodičov.

Kto vie, dokedy by sme v tom trápnom tichu stáli, keby ho odrazu nepreťalo zakňučanie. Sára zmizla z môjho zorného uhla, keď v šoku odskočila o krok dozadu. Všetky zraky v miestnosti sa upriamili na mňa. Byť starším súrodencom nemá veľa výhod, keď sa hľadá statočný hrdina na otváranie neznámych škatúľ. Nedalo sa ináč, musel som opustiť bezpečný svet teplých ponožiek a stále som ešte tajne dúfal, že pokým znova zdvihnem hlavu, balíček po vlastných zo stola odíde. Ale on nie, stál tam. Ani sa nehol.

Načiahol som ruku za stuhou, keď balíček zakňučal znova. Rozväzoval som pomaly, aby som oddialil moment pohľadu dovnútra. Preboha, čo tam len môže byť?

Na škáročku som nadvihol veko, keď z pološera škatule na mňa z bieleho klbka žmurkli dve veľké čierne oči. Na plyšového medveďa by to bolo zbytočné haló. Tak snáď morské prasiatko? Alebo mača?

Keď som ho vybral von zo škatule a nadvihol vysoko nad hlavu, neveril som vlastným očiam. V tom momente sa za Sárinym chrbtom o seba rozbilo niekoľko vianočných ozdôb, ktoré jej od údivu vypadli z rúk. Mamina s ockom prevrátili oči stĺpikom a vybuchli v smiech. A pri pohľade na Sáru, naťahujúcej ruky k stropu, mi bolo jasné, že tento nádherný psík, ktorého som ešte stále držal v náručí, zachránil v najvyšší čas umelý život nášmu úbohému stromčeku.

(pokračovanie...)


Koláž: Adriana Bogdanová

Stanislava Longauerová

Stanislava Longauerová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada periem. V práčke. Zoznam autorových rubrík:  CestyNestalo sa, mohloStratená rukavica

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu