Vláda kope do Detvancov

Rozhodovací proces okolo ťažby zlata v Detve začína byť čím ďalej, tým podozrivejší. Bez akýchkoľvek ekonomických a ekologických analýz sa naši štátni úradníci totiž rozhodli, že preorientujú celý región zo strojárstva a poľnohospodárstva na banskú oblasť. Jednoducho len tak, lebo sa im to tak vraj zdá lepšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Nedávne rozhodnutie, ktorým obvodný banský úrad určil ťažobnej firme dobývací priestor, predstavuje významný krok na dosiahnutie tohto cieľa. Odkiaľ sú si však páni úradníci takí istí, že to bude pre život v regióne takto lepšie? Ich rozhodnutie totiž v budúcnosti spôsobí nasledovné veci:

  • Štát nechá celú oblasť rozkopať nejakej cyperskej firme, ktorá za svoju históriu nezarobila doteraz ani jedno euro ("revenues at 0.00" zdroj tu alebo tu)

  • Vzniknutá baňa priamo ohrozí viac ako tisíc pracovných miest v PPS, ktorá sa nachádza hneď vedľa daného areálu. Takéto riziká jednoznačne deklarovali odborári aj vedenie firmy

  • Vytvorí sa obrovská zaťaž na prírodné prostredie ako aj na okolitú ekonomiku na veľa desaťročí do budúcnosti. To môže spôsobiť veľké straty pracovných miest v iných odvetviach v širšom okolí

  • Štát bude hazardovať so zásobami pitnej vody - najvzácnejšej komodity v 21. storočí

Je až zarážajúce ako naše štátne inštitúcie pritom obchádzajú štandardné analytické a rozhodovacie procesy, ktoré sa používajú všade vo svete. Podrobnejšie som túto problematiku opísal už vo svojom predchádzajúcom blogu (Podivné rozhodovanie o ťažbe zlata na Slovensku). Každý zodpovedný odborník totiž preskúma najprv danú situáciu zo všetkých možných uhlov a až potom spraví nejaké rozhodnutie. Naše úrady neskúmali zatiaľ nič, no rozhodnutie už vydali. Jediné na čo sa zodpovedné ministerstvá zatiaľ zmohli sú nasledovné vyjadrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Minister hospodárstva: "Banské odvetvie je veľmi citlivé, dáva prácu veľa ľudom, treba brať do úvahy sociálny rozmer," (zdroj tu)

  • Minister životného prostredia: "Vo svete bolo za posledných 20 rokov 90 percent zlata spracovaného kyanidovou metódou," a "Treba vnímať skutočnosti, ktoré nám svet prináša,"

O akom sociálnom rozmere to pán minister hospodárstva rozpráva? Kde sú konkrétne čísla, konkrétne analýzy? Prečo si myslí, že banské odvetvie poskytne ľuďom viac práce ako súčasné strojárske a poľnohospodárske odvetvie? Samotná ťažobná firma deklarovala vznik iba do dvesto pracovných miest. To je podľa neho viac ako stovky až tisíce už existujúcich pracovných miest v bezprostrednom okolí? Podľa akej ekonomickej teórie k tomu dospel?

Ako je vidieť otázok je veľa. Ako daňový poplatník by som preto očakával, že naše ministerstvo sa najprv pokúsi zodpovedať všetky tieto otázky. Štandardne by sa najprv mala vypracovať stratégia rozvoja celého regiónu a mali by sa zapracovať poznatky z oblasti ekonómie negatívnych externalít ako aj z input-output modelov. Plus mali by sa rozanalyzovať všetky body, ktoré som už spomenul vo svojom predchádzajúcom blogu.

SkryťVypnúť reklamu

Načo je potom vlastne ministerstvo, ktoré nerobí ani základné veci, na ktoré je určené? Pritom dané ministerstvo má rozpočet na ročné výdavky okolo dvesto miliónov eur (zdroj tu). Ako krajina by sme tieto výdavky mohli míňať aj efektívnejšie ako na chod takého ministerstva hospodárstva, ktoré neovláda ani základy ekonómie a analytiky. Hlavne, že nikde nieto peniaze, že?

A čo sa týka ministerstva životného prostredia, odkiaľ konkrétne zo sveta prináša pán minister nápad otvoriť povrchovú baňu uprostred regiónu s desiatkami tisíc obyvateľov, s chránenou krajinnou oblasťou a hneď za bránami veľkej strojárskej fabriky? Naopak, štandardom vo svete býva, že vplyvy na životné prostredie sa skúmajú ešte pred rozhodnutiami a nie až po nich. Počul pán minister niekedy slovo "proaktivita"? Pri ročnom rozpočte okolo 380 miliónov eur by som totiž očakával, že ministerstvo nájde pár tisíc eur na analýzy s výsledkami a s konkrétnymi vedeckými postupmi, o ktorých sa dá potom odborne polemizovať. A až potom by malo dávať nejaké stanoviská. Aj tento pán minister sa nás snaží presvedčiť o tom, že jeho ministerstvo je tiež zbytočné.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavne, že jednotlivé štátne orgány sa popritom oháňajú ešte aj výrokmi o tom, akí sú oni odborníci a aká je verejnosť nevzdelaná a nechápavá. V akých konkrétnych výpočtoch a modeloch však tá odbornosť spočíva, to už neukážu. Len dúfam, že všetky tie ekonomické a ekologické dopady neveštia páni ministri iba z kávy. Za polmiliardový rozpočet by to bolo trošku málo.

Ďalšou absolútnou neodbornosťou sú vyjadrenia typu "určenie banského priestoru ešte neznamená, že sa tam aj bude ťažiť". To fakt chcú naši úradníci robiť z ľudí hlupákov? Takýto krok predsa jednoznačne naznačuje aké záujmy má štát s týmto územím. Vymedzenie banského priestoru totiž automaticky blokuje potenciálne investície zo všetkých ostatných oblastí. Žiadny investor predsa nebude otvárať novú prevádzku v oblasti, ktorá sa má rozkopať.

SkryťVypnúť reklamu

A čo robí pán premiér? To si na Podpoľanie spomenie zase až pred voľbami? Vzhľadom na význam a medializáciu, aké táto kauza má, by o tom predsa už dávno mal vedieť.

Naše štátne orgány sa proste rozhodli, že to zlato vykopú, aj keby to malo byť pre krajinu stratové. A hlavne odkopnú z cesty všetkých ľudí, obce a firmy, ktoré s tým nesúhlasia.

Keby raz potom nastali prípadné ekonomické a ekologické straty, zodpovedného by ako vždy zase nebolo. Preto ľuďom odporúčam, aby si dobre zapamätali terajších pánov ministrov a pána premiéra. Oni momentálne o danej veci rozhodujú a preto za prípadné následky aj budú zodpovední. Možno spôsobia mierne zlepšenie, možno regionálnu katastrofu. Vzhľadom na ignoráciu štandardnej odbornosti sa totiž rozhodli hrať s regiónom čistý vabank.

Stanislav Sekereš

Stanislav Sekereš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný analytik, manažér.Snažím sa zamýšľať nad podstatou vecí. Zoznam autorových rubrík:  Súkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu