reklama

Takto sa rúca americký sen

Dve prekvapujúce správy z tohto týždňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

irozhlas.cz - Američania majú nižšiu nádej dožitia ako Číňania. USA sú na tom tiež horšie ako napríklad Kuba. Znižovanie priemernej dĺžky života sa tam stáva nepríjemným trendom, zvyšuje sa napríklad aj detská úmrtnosť.

eurozpravy.cz - Len pätina Američanov verí, že ich deti sa budú mať lepšie.

K tomu prirátajme rastúcu chudobu v Británii, štrajky v Nemecku(!), nepokoje vo Francúzsku. Pridáme výsledky posledných volieb v Taliansku a vo Švédsku. A ako čerešničky na torte Credit Suisse a Deutsche Bank.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto má byť obraz kapitalistického raja? Čo sa to deje?

Nedeje sa vôbec nič. Kapitalizmus je súťaž. Neustála súťaž medzi štátmi, firmami aj zamestnancami. Súťaž, ktorú sto rokov vyhrával Západ. Myslel si, že to tak bude navždy. A zrazu začína prehrávať. Bohatstvo z týchto krajín sa jednoducho už odlieva inde.

Realita obnažila bezradnosť elít Západu. Veď máme slobodné trhové hospodárstvo, globalizáciu, robíme reformy. Ako to, že to nefunguje? Títo ľudia silne pripomínajú komunistických potentátov z roku 1989. Rovnako nechápali, čo sa okolo nich deje a ani to, že ich svet končí.

Naivné predstavy o konci dejín, všeobecná bezstarostnosť a sústredenie na "dôležité" predpovede o raste či poklese trhov zapríčinili, že Západ disponuje širokou obcou ekonómov, ktorá je v dnešnej situácii absolútne nepoužiteľná. Niečo podobné ako astrológovia vo svojej dobe. Nobelové ceny za ekonómiu skvele ilustrujú tento stav.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1989 riešenie existovalo. Volalo sa trhové hospodárstvo. Po 34 rokoch vidíme výsledky. Dnes je situácia o to zložitejšia, že elity žiadne riešenia neponúkajú. Len táranie o reformách, školstve a inováciách. Alebo experti nejaké skutočné riešenia majú? Snáď niekto z čitateľov - riešenia pre USA, Britániu...?

Protesty sa postupne vyčerpajú, prevládne dezilúzia, presne ako v USA. Netreba veľa fantázie predstaviť si, kto vyplní verejný priestor.

Už vieme, že oba extrémy, komunizmus ani voľný trh nefungujú. Je tu teda šanca pre lokálne iniciatívy, ktoré môžu navrhnúť a vyskúšať funkčné ekonomické modely a byť príkladom pre iné regióny. Jednou z nich je aj Project Bossa. Iná cesta asi nebude.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ešte jeden nedávny, zdanlivo s témou nesúvisiaci, tweet amerického aktivistu za nepodmienený príjem. Mňa veľmi pobavil. Svojho kamaráta milionára presviedčal takto: Univerzálny základný príjem je prvoradým záujmom vás bohatých. Veď vieš, gilotíny, a tak...

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  98x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu