Ja seno nežeriem! Úprimný manuál pre voliča. Časť II.

Písmo: A- | A+

Ak ste dobrovoľne začali čítať aj druhú časť môjho článku, vrelá vďaka a nech sa páči, kúsok sena, ja ho mám dostatok v poštovej schránke. Popri voľbe poslancov, volíme aj primátorov, starostov, richtárov atď. Kandidáti sa dajú pekne rozdeliť podľa kvality sena ktoré ponúkajú.

Základné rozdelenie

Kandidátov na najvyššiu funkciu v meste vieme rozdeliť na následujúce kategórie:

  • Súčasný primátor

  • Nový záujemca o post

  • Vzdávač/odstupovač

  • Odoberač hlasov

Súčasný primátor je len jeden. There can be only one! Podľa môjho názoru by sa všetci kandidáti mali zahrať na Nesmrteľných a tak ako vo filme Highlander by voľby prebiehali systémom mikrosúbojov a stínaním hláv. Zvíťazil by ten najlepší. A nemuselo by sa riešiť seno. A v parlamente by toto mohli robiť pravidelne, len tak. A na konci by ostal len jeden. Predstavte si tie peniaze ušetrené na platy poslancov v NRSR. Vráťme sa k senu. Primátor (v určitých fanatických sektách označovaný ako "otec mesta") je osoba, ktorá riadi celý ten bordel. Alebo on sám vyrába ten bordel. Alebo bordel zdedil po svojom predchodcovi. Vyberte si. Tak či onak, aj on je nútený pred voľbami rozbehnúť rekonštrukcie, na ktoré nemá peniaze a musí si ich požiačiať. On to ale nerieši, pretože ak nevyhrá, úver zdedí jeho nástupca. A ak vyhrá, na úver si zoberie další úver. Geniálne myslenie, za ktoré by sa ani Budha nehanbil. Rád sa fotí pri všetkom, čo dosiahol za peniaze daňových poplatníkov. Poprípade sa odfotí aj pri projekte, s ktorým nemá absolútne nič spoločné. Lebo ovčania to považujú za jeho seno. Každý primátor má svoje poznávacie znamenie. Napríklad módny doplnok. Šál. Červený. Alebo kamarát CTčkár. V minulosti to boli aj tanky a alkohol. Súčasný primátor nemá rád kritiku. Pri akomkoľvek náznaku kritiky vám nemilosrdne zakáže prístup na jeho profil. Lebo demokracia. Využíva stovky falošných profilov na facebooku, aby navodil dojem, že je obľúbený. Má samozrejme aj svoj fanklub zložený z rodinných príslušníkov, vlastných detí(v niektorých prípadoch fakt veľa detí), podporovateľov, ktorým sľúbil nejaké miesta v samospráve. Tieto osoby potom velebia svojho vodcu všade, kde sa dá. Dokonca ospevujú aj jeho charizmu, krásu a príťažlivosť. Proste alfa samec, pri ktorom vlhnú nohavičky žien vo veku od 18 do 70 rokov. Ponúka rokmi overené seno, ktorým chce aj naďalej kŕmiť svoje ovečky. Rozdáva perá, darčeky a sladkosti. V osadách aj alkohol a cigarety.

Nový záujemca o post primátora. Vyskytuje sa v počte od 1 do 20. Občas sa z neho vykľuje odoberač hlasov alebo vzdávač. Seno súčasného primátora neakceptuje a ponúka svoje vlastné, vylepšené. Na rozdiel od súčasného primátora si vás nevymaže z priateľov, občas vám aj odpovie. Jedine, že ste ho prekukli a kladiete naozaj nepríjemné otázky a vtedy si vás zmaže aj on. Lebo demokracia a seno. Svoje seno prezentuje všade kde sa len dá. Na ulici, na koncerte, v detskom centre. Kdekoľvek. Poprípade rozdáva perá, sladkosti, v osadách aj cigarety a alkohol. Lebo demokracia a v tej neexistuje diskriminácia a preto musí navštíviť aj osady na okraji mesta. Záujemca a súčasný primátor má smolu ak v jeho meste nieje osada. Prezentuje svoje seno ako niečo, čo spasí mesto, vytvorí milión pracovných miest a všade zavládne mier. Pravidelne si robí prieskumy verejnej mienky - ako veľmi mu to jeho seno ovčania žerú. Každý záujemca ma svoj vlastný prieskum, ktorý ho stavia na druhé miesto za súčasného primátora. Cieľom je presvedčiť ostatných záujemcov, že len on jediný môže poraziť primátora a teda ho ostatní majú podporiť. Výmenou za miesta v samospráve alebo mestských podnikoch. V doterajšej histórii sa ale nenašiel taký geroj, ktorý by sa sám vo vlastnom prieskume dal na prvé miesto. Také seno by mu asi fakt nikto nezožral. Nový záujemca sa chce stať súčasným primátorom z viacerých dôvodov. Finančných v prevažnej väčšine. V ojedinelých prípadoch z morálnych dôvodov, bohužiaľ sa takýto záujemca nedostane cez hranicu 5% a končí v spoločnosti komunistických kandidátov.

Vzdávač. Kandidát, ktorý reálne posúdil šance svojho sena, ale rozhodol sa, že aspoň z toho niečo bude mať. A dohodol sa s iným kandidátom, že ak mu poskytne miesta v samospráve pre svojho sponzora, verejne výhlasi, že seno tohto kandidáta je lepšie ako jeho vlastné. Poprípade označuje seno za podobné, tzv. programový prienik sena. Obe volebné teamy predpokladajú, že ovčania automaticky budú žrať podporené seno. 

Odoberač hlasov je bežný jav v slovenskej politike. Objavil sa s jedným jediným cieľom a to pretiahnúť ovčanov. Sponzoruje ho vo väčšine prípadov najsilnejší kandidát - populista a sľubotechna. Odmieta sa vzdať v prospech iného kandidáta a tak dosiahne trieštenie hlasov. Robí to cielene, niekedy si dovolí kritizovať aj svojho sponzora. Otvorene ho podporiť nemôže, pretože by mu ovčania prestali žrať jeho seno. Zároveň kandiduje aj na poslanca, pretože vie, že jeho seno je slabé na zvolenie na primátora a chce si udržať teplé miestočko. Jeho priaznivci poslušne prežúvajú jeho seno a nevidia na tom nič zlé.

Volebná kampaň

Žerte naše seno, lebo je najlepšie! Tak by sa dala zhrnúť predvolebná kampaň. Volebné teamy kandidátov sa snažia vymyslieť slogany na bilboardy a letáky. Osobne nevidím rozdiel medzi sloganom, ktorý vytvoril team poradcov kandidáta a prvákom na ZŠ. Fakt nie. Jednoduché a prázdne seno. Ja vám sľúbim najviac sena! Zaujímavou časťou predvolebnej kampane sú diskusie v médiách. To už má ovčan nielen obraz, ale aj zvuk. Bohužiaľ. V oboch prípadoch. Časovo obmedzena prezentácia sena je úžasná vec. Seno je dávkované tak, aby mali všetci rovnaké šance. Lebo demokracia. Najzábavnejšou časťou kampane sú verejne podpisované zmluvy o budúcej spolupráci na produkcii sena. Ovčania sú radi, že politické strany sa spájajú. Tieto zmluvy o sene majú aj tajné dodatky, ktoré sa podpisujú výlučne v centrálach strán a riešia všetko možné, len nie seno. 

Nezávislé seno, závislé seno a seno s podporou

Tieto tri formy sena sú v skutočnosti jednou odrodou. Závislé seno je produkt kandidáta strany. Červené, modré, hnedé, dúhové. Spájaním rôznych farieb sena vzniká tzv. koaličná dohoda. Seno s podporou je typ, ktorý sa vás snaží presvedčiť, že žeriete nezávisle seno. Vyzerá veľmi nezávislo, avšak v momente, keď ho ochutnáte, okamžite viete akej je farby. Následne ho buď vygrciate alebo si poviete, že vám vlastne chutí. Tretím typom je seno kompletne nezávislé. Dejiny Slovenska nám napovedajú, že takéto seno sa vo svojej čistej podobe objavilo iba raz a to v podobe sena pána Kisku. A toto seno zožralo veľa ovčanov s obrovskou chuťou, autora článku nevynímajúc. Mňam. Realita je ale iná. Povedzme, že mladý, ambiciozny ovčan sa rozhodne produkovať svoje vlastné seno. Má skvelý nápad, víziu. Okamžite ale zistí, že výroba sena a jeho transport k ovčanom niečo stojí. Osloví majetných ľudí s žiadosťou o financie. Títo ľudia mu pomôžu s jednou podmienkou, že im po voľbách zabezpeči miestá v mestských podnikoch. A sme opať pri sene závislom.

OVČANIA! V sobotu choďte voliť. Ako to už na Slovensku býva, volíme si medzi zlým senom a senom o trošku lepším ale stále zlým. Možno sa raz objaví seno, ktoré bude úplne nezavislé, chutné a všetci ho budeme žrať s nadšením. Ja v to verím! Ja seno nežeriem! Iba tak trošku aby som mohol ísť voliť. 

Skryť Zatvoriť reklamu