Politici, ktorým rastú preferencie, dnes robia iba jednú vec. Chrlia obsah. Sem tam zaradia video, obrázok, alebo inú udičku, aby sa odprezentovali fanúšikom, ako obyčajný ľudia. Niekto si to dá pre istotu priamo do názvu strany, aby sami nezabudli, že to musia sem tam zdôrazniť.
Pridajú občas nejaký nápad, akože politický program, aby ich ľud mohol brániť, že “veď oni jasne navrhujú...”, počúvam niekedy z úst obhajcov naozaj fašistických extrémistov. Ale oveľa častejšie si to nájdete na sociálnych médiách. V komentároch tých, ktorí sa vyjadrujú medzi prvými. Preto tie kvetinky na profilovkách, babky, deti alebo motorkári, či poľovníci. Väčšina trollých účtov, to znamená umelo vytvorených, alebo kedysi dávno niekým založený účet, teraz spravovaný automatizovanými počítačmi vo veľkých množstvách a zvyčajne so zvláštnymi menami, na nešťastie zásadne podporujúcimi vlády a ľudí plných zla, populizmu a lži. Je to globálny systém a problém. Základ sú sociálne médiá a veľa veľa obsahu. Zahltiť, odpriamiť pozornosť a hlavne, udržať v napätí! S botmi a Ej Aj to ide ako po masle.
Má zmysel analyzovať Trumpove videá? Alebo Ficove? No nemá! Roky to novinári rozoberajú a nič.
Má zmysel sa hádať s človekom v rokoch, podľa profilovej fotky jeden z nás, ale od prvého komentára pod videom k nejakej téme nám predstaví svoj názor k úplne inej téme a zakončí to vulgárnym útokom na niekoho, koho sa video a téma väčšinou ani netýka! Strácať s nimi čas? Čo teda robiť?
Títo politici dnes nepracujú pre nás, nehovoria pravdu, iba zahlcujú priestor. Pracujú podľa jasnej stratégie, výsledkom je páčiť sa internetovým fanúšikom. Preto to volám páčiková politika. V realite je to presný opak. Nenávistná politika a pohŕdanie. Každému jednému ide o moc a samozrejme, sú aj iné motivácie. U nás bežne boj o slobodu. Ale nie našu, iba ich a ich kumpánov.
Mixujú v komunikácii útoky na nepriateľa, ich akože bežný život (Pellegrini v traktore, kuchyni, ako fanúšik…) a sem tam niečo, za čo akože bojujú. Najviac je útokov, potom rôznorodé vymyslené polohy zapáčiť sa rôznym skupinám (národní - športoví - kresťanskí – poľnohospodár – mamička – autá -... ) a najmenej politických posolstiev. Tie ani ich, ani ich ciele vôbec nezaujímajú. Ale pravidelne ich opakujú, aby nemuseli vymýšľať nové. Ách, aké jednoduché.
Najhoršie je ale to množstvo! Neustále hrozba, odhaľovanie (ich) pravdy, boj proti niečomu (na 90% niečo, čo nepomôže, nevyrieši nič, iba rozdeľuje). Všetci tí politici aj hovoria pravdu a odhaľujú svoje plány, dnes už všetci experti jasne vidia, kde sa Putin uberal už dlhé roky pred útokom na Ukrajinu. On ten plán prezentoval dávno. Zoroslav Kollár jasne vraví v každom videu, že ide zmeniť súdnictvo = očistiť svoje meno a rozhodovať o vine a treste zo svojej obývačky vo svojom paláci. A samozrejme aj zarobiť svojmu novému klanu, ktorý vytvára. Dnes ešte niekto naletí Matovičovi? Veď on iba kričí, že bude kričať. A to v každej jeho scénke. Všetci sú čitateľný, ale prehlušujú to jediným, množstvom informácií.
Sociálne siete sú dnes zlo, pretože sa ich populisti naučili zneužívať. Preto politici sebavedomo nekomunikujú so štandardnými televíziami, novinármi. Im stačí internet a vytváranie nenávisti.
Je zložité s tým v demokratickej reaktívnej spoločnosti bojovať. Musk, bojovník za absolútnu slobodu slova, zmaže na jeho sieti (X) ihneď hocikoho, kto mu protirečí. V USA si dnes nájdu a skontrolujú váš názor na prezidenta pred vašim vstupom do tejto kolísky demokracie. Putin povie jeho názor a polka sveta to záhadne verklíkuje dookola, až tomu ľudia uveria. Najhlasnejší zvestovatelia úpadku Európy zarábajú (a to nádherne) z našich európskych peňazí. Zvrátené.
Dnes je jednoduché predvídať nepriateľov, ktorých Fico bude zvýrazňovať v každom druhom videu až do volieb. Áno, sú to tí istí ako dnes hlása Orbán. Je jednoduché opísať, s čím pracujú (emócie) a prečo to robia (ovládanie más). Poznáme spôsoby, ako s tým bojovať, kritické myslenie, vytvorenie vzťahu a následné vysvetľovanie, až sa tá pena z úst vytratí a červené oči hnevu a strachu budú opäť vidieť realitu. Ale to je všetko pomalé. Príliš pomalé.
Dovtedy bude Trump, z ktorého sa radi smejeme, ovládať polku sveta, americkí a miestni oligarchovia si upevnia svoju moc a tí najzraniteľnejší budú ešte chudobnejší a ešte ráznejší v obrane tých, ktorým sú úplne ukradnutí. Budú sa dožadovať iba ďalšieho prídelu nových nepriateľov, ďalšieho bombastického odhalenia pravdy, ďalšieho dopamínového ukojenia.
Všetci sme napätí, ako to dopadne. Jasný boj zla a dobra. Predpokladám, že vy ste tí dobrí a rozumiete dnešnému svetu. Otázka teda už je iba jedna.
Čo s tým urobíme?









