Fakt by rodina s deťmi nepocítila 37% zdanenie?

Štát za súhlasu mnohých ekonomických analytikov chystá de facto prudké zvýšenie daní pre časť ľudí, ktorí pracujú a zároveň živia deti. To, že Fico chce obrať časť občanov o peniaze, aby vykryl deficit štátu, nie je ani tak prekvapením. Veľkým prekvapením je, že ho v tom podporujú aj mnohí analytici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Tí, ktorí bojovali proti zrušeniu rovnej dane a zvýšeniu jej sadzieb pre lepšie zarábajúcich ľudí dnes tvrdia, že tí istí ľudia zrušenie rodinných prídavkov a daňového bonusu nepocítia. To nie je pravda. Pre každého človeka je predsa absolútne jedno, či dostane na výplatnej páske menej peňazí z dôvodu vyššej dane alebo z dôvodu zrušenia rodinných prídavkov a daňového bonusu.

Ako príklad uvediem človeka, ktorý má hrubý príjem 1500,- € mesačne, čo je príjem, na ktorý sa môže tento nápad sťahovať a má zároveň dve deti. Jeho čistý mesačný príjem po odobratí rodinných prídavkov a zrušení daňového bonusu sa zníži o 88,26 €. Je to preňho väčší dopad, ako keby sa mu sadzba dane zvýšila z 19% na 28%. Ešte horšie budú na tom rodičia viacdetných rodín. Pri rodine s troma deťmi bude dopad ako keby sa daňová sadzba pre nich zvýšila na 32% a pri štyroch deťoch dokonca na 37%. Páni analytici, verte, že pre rodinu je vždy euro len eurom, bez ohľadu na spôsob, ktorým ho štát občanovi zoberie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcej tabuľke je zobrazená čistá mesačná strata (rodinné prídavky + daňový bonus) pre rodinu v Eurách podľa počtu detí a porovnanie k akému zvýšeniu daňovej sadzby by muselo dôjsť, aby štát rodine odobral rovnakú sumu.

Počet detí

dopad v € mesačne

dopad rovnajúci sa zvýšeniu dane z 19% na :

2

-88,26

28%

3

-132,39

32%

4

-176,52

37%

Okrem tejto ekonomickej stránky je to aj vážny odkaz. Štát týmto rozhodnutím dáva najavo, že mu nezáleží na tom, aby ľudia, ktorí majú dobrý príjem, mali deti. V týchto rodinách však majú deti najväčšie predpoklady na štúdium, jazykovú prípravu a celkovo získanie vysokej kvalifikácie, ktorú naša spoločnosť potrebuje. Toto opatrenie prichádza v čase, keď práve v sociálne zabezpečených rodinách sa rodí málo detí a tento stav je potrebné zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte horší signál je to pre ľudí, ktorí sa rozhodli adoptovať si deti z detských domovov, či sociálne znevýhodneného prostredia a vychovávať ich ako vlastné. S takýmito prípadmi sa v poslednej dobe stretávam stále viac. Poznám niekoľko rodín, kde si takto adoptovali dve či tri deti v jednom prípade dokonca päť. Pre nich je to od štátu namiesto vďaky morálna facka.

Štefan Kužma

Štefan Kužma

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Štefan Kužma. Som bývalým poslancom a podpredsedom výboru NRSR pre hospodárske záležitosti. Dlhoročne sa venujem ekonomickým, sociálnym témam. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu