Ministerka Matečná zjavne nehovorí pravdu

Ministerka Matečná našla vinníka, ktorý je zodpovedný za zdražovanie potravín. Je to jej tradičný nepriateľ - obchodné reťazce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ministerka Matečná viní obchodníkov, ktorí údajne zneužívajú svoju dominantnú silu, že ceny potravín rástli na Slovensku v minulom roku v porovnaní s priemerom EÚ viac ako dvojnásobne. Pod pojmom obchodníci s dominantnou silou samozrejme nemyslí majiteľov drobných potravinárskych obchodov, ale veľké obchodné reťazce. Tie sú tradičným objektom jej útokov.

Rozhodol som sa overiť, či má pani ministerka pravdu a preto som si pozrel ceny u drobných obchodníkov a podnikových predajniach. Tí nemajú dominantné postavenie voči dodávateľom a niektorí dokonca predávajú vlastné výrobky. Logicky by mali mať nižšie ceny, ako reťazce. Opak je však pravdou. V podstate vo všetkých prípadoch boli ceny v reťazcoch nižšie, ako ceny v malých obchodoch. Jasne sa teda ukázalo, že za zdražovaním potravín nie sú neúmerne vysoké ceny v reťazcoch, ale naopak oni ešte držia ceny na nižšej úrovni. A to už som porovnával ceny v čase, keď už boli zaťažené aj daňou z obratu vo výške 2,5% (Dankov špeciálny odvod pre reťazce). Prečo pani ministerka obviňuje zo zdražovania veľkých obchodníkov, keď sa porovnaním cien tak ľahko dá dokázať, že nehovorí pravdu. Jednoducho preto, potrebuje nájsť vinníka za zlú situáciu na trhu potravín na Slovensku, za ktorú je ona sama zodpovedná. Pani ministerka vie, že väčšina ľudí nemá rada veľké a bohaté firmy, tak vlastné problémy zvalí jednoducho na nich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v minulosti som upozorňoval na to, že nekompetentné zásahy do obchodných vzťahov „v prospech Slovenských dodávateľov“ prinesú nie len zdražovanie, ale aj väčší dovoz potravín zo zahraničia. Ak sa niekto rozhodne zvýhodňovať Slovenských dodávateľov voči ich odberateľom, títo logicky začnú nakupovať na trhu, kde toto zvýhodnenie nie je. Tomu pani ministerka v rámci EÚ zabrániť nemôže. Výsledok sa dostavil – saldo zahraničného obchodu SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami sa minulý rok zhoršilo o 19,3 %, čo je cca 300 mil. Eur. Žiaľ vláda SR namiesto toho, aby si uvedomila svoje chyby a zrušila všetky nevhodné regulačné zásahy, chce to napraviť ďalšími reguláciami. Tým situáciu len zhorší. Vyberá sa cestou po ktorej bez úspechu išli komunistickí ekonómovia, a ktorá sa v extrémnom prevedení v plnej nahote ukazuje vo Venezuele.

Štefan Kužma

Štefan Kužma

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Štefan Kužma. Som bývalým poslancom a podpredsedom výboru NRSR pre hospodárske záležitosti. Dlhoročne sa venujem ekonomickým, sociálnym témam. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu