Netradičná úvaha o sieti sieťovanej a ich politicko nekorektných projektoch

Prapodivné, viac-dimenzionálne a viacvýznamové vyjadrenia mnohých politikov s možnosťou rôznorodej interpretácie nás niekedy mätú, viac ako by bolo vhodné. Najmä, ak sú vyrieknuté v krátkom časovom intervale.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keď sa pozerám na nerozhodnosť pána Prochádzku, ako svojich potencionálnych voličov mätie, svojimi jasnými, alebo menej jasnými výrokmi o tom či bude, alebo sa nebude po voľbách spájať so Smerom, tak si vždy zaspomínam na regionálne voľby na primátora Košíc, ktoré sa konali zhruba pred dvomi rokmi. Prenesme sa teda prosím dva roky spätne. Stop, áno ja viem, že máme rok 2016 a blížia sa parlamentné voľby a nikoho to nezaujme, avšak práve pre pochopenie momentálneho stavu, je potrebné retrospektívne nazrieť do minulosti. Tá nám poskytne lepší obraz na dnešnú situáciu, respektíve dokáže efektívnejšie zaostriť optiku na dnešné politické hry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po voľbách župana, bolo každému jasné, že ľudia chcú zmenu. To následne potvrdili aj prezidentské voľby 2013. Smer jasne strácal na popularite a ľudia svojimi hlasmi dali zreteľný signál, že Smer už veľmi vidieť nechcú. Účasť prvovoličov bola mizerná. Avšak systém musí ísť ďalej, oligarchovia nesmú stratiť kontrolu nad politickou scénou Slovenska. Falošná zmena, ktorú ľudom naservírujú sa nedá robiť so starými politikmi a preto je potrebné voličovi podstrčiť sem tam aj „nové tváre“. Avšak aj tí majú svoju minulosť. Niekedy na jar v roku 2014 prišiel Prochádzka na politický trh Slovenska so svojou novou stranou Sieť, so starými, ale aj novými politickými tvárami. Mainstremové masmédia ho udivujúco vehementne vykresľovali ako nového, potencionálneho lídra pravice a opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Za krátky čas sa jeho strana zúčastnila prvých volieb, konkrétne volieb do orgánov samosprávy obcí. V meste v ktorom žijem pán Prochádzka nominoval politickú novicku Alenu Bašistovú, ako svoju kandidátku na primátorku Košíc. Samozrejme mainstreamové média túto skutočnosť verejne prezentovali ako zaujímavú udalosť, ktorej sa dostalo netradičnej ba čo viac, veľkolepej pozornosti. Aj národná publicita tejto mestskej záležitosti bola jednoducho riadne zabezpečená.

Táto vtedy de facto neznáma 37 ročná kandidátka, mala v Košiciach bombastickú a podľa niektorých marketingových odborníkov až prehnanú reklamu. Jej reklamní partneri sa každopádne nedržali hesla: “Niekedy je menej viac“. Visela na plagátoch, bilbordoch, na internete, na zastávkach, svietila na taxíkoch, ako aj na električkách, všade bola prítomná Bašistová, dokonca sa v Košiciach medzi ľuďmi povrávalo, že sa boja otvoriť záchod, aby na nich odtiaľ nevykukla opäť táto slečna. Na otázku financovania jej kampane jednoducho odpovedala: “S touto otázkou sa obráťte prosím na pána Procházku“. Avšak tento pán už túto otázku od novinárov nedostal a navyše sám mal vtedy ešte problém odpovedať, či nahrávka pána Matoviča, ktorá ho usvedčovala z nekalej činnosti, je alebo nie je pravdivá a relevantná. Tvárme sa naivne a skonštatujme, že asi ho už novinári s takou „banalitou“, ako je financovanie kampane svojej kandidátky otravovať nechceli. Bašistová síce nespravila pre Košice nič významné, ale bola a visela všade. Fakt, že táto masívna reklama musela veľa stáť a bola nákladná, išlo nejako do stratena a skrátka to vyšumelo. Zaujímavosťou je, že nik z investigatívnych novinárov to už nejako extra neriešil. Iba prostým Košičanom ten sponzoring finančne nijako nesedel. Ak mám porovnať reklamnú kampaň bratislavskej kandidátky a kandidátky Košíc, tak môžem zodpovedne tvrdiť, že ani zďaleka sa kandidátka Bratislavy na Košičanku nechytala. Kto mal záujem o túto honosnú reklamu?

SkryťVypnúť reklamu

Ale dosť o financovaní prichádzame k pointe tohto blogu. Keď sa chýlilo ku koncu týchto primátorských volieb, tak niektoré prieskumy jasne hovorili v prospech týchto štyroch nominantov, podľa tejto úspešnosti: „1. Raši (Smer), 2. Bašistová (Sieť), 3. Bauer (Kdh), 4. Dečo (nezávislý)“. Tí ostatní už nemali významný počet hlasov, podľa prieskumov. Niektorí môžu namietať, že Bauer bol pred Bašistovou, ale buďme úprimní a priznajme si to, že Bauera volila iba voličsky disciplinovaná skupina voličov, ktorej sa hovorovo hovorí aj „kostolné babky demokratky“. Naproti tomu, až 65 % voličov Bašistovej bolí mladí ľudia, aj prvovoliči, a voliči v stredných rokoch, ktorí chceli v politike novú tvár. 

SkryťVypnúť reklamu

Ale pokračujme v tejto úvahe ďalej. Potom prišla prvá správa, ktorá ohromila voličov a dala nádej jej voličov a to, že 10 percentný Dečo odstúpil v prospech dovtedy, ešte stále sebaistej Bašistovej.  Myslíte, že vtedy ešte stále bolo isté, že to má Smerák Raši takpovediac v suchu?

Následne som zachytil viaceré informácie od rôznych ľudí, že kandidáti Siete odstupujú v prospech pravicových strán. Otázka, ktorá zostáva visieť vo vzduchu: “ Komu tým pomohli?“.

V tej dobe som pracoval na MPSVR SR a, preto sa ku mne dostala informácia, že minister Richter (Smer) sa na jednej porade vyjadril, že Košice majú Smeráci isté, a že Raši bude primátorom. Vtedy mi to prišlo úsmevné, vzhľadom k tomu, že predvolebné prieskumy by po odstúpení Bauera vraveli už zreteľne v prospech Prochádzkovej kandidátky a každý očakával tento krok od dosluhujúceho viackrát neúspešného politika. A potom to prišlo ako blesk z jasného neba, keď v predvolebnej relácii na TA 3, už vôbec nie sebaistá, zničená a značne rozrušená Alena Bašistová verejne odstúpila v prospech Rudolfa Bauera. Osobne mi jej bolo ľúto. Opäť sa pýtam: „Komu týmto krokom Sieť pomohla?“

Vyjadrenie odstúpeného Deča v prospech Siete: "Ospravedlňujem sa všetkým svojim podporovateľom a priaznivcom - boli sme oklamaní!".

A dostávame sa k odpovediam. Pre väčšinu Košičanov bol Bauer jednoducho nezvoliteľný a bolo jasné, že týmto krokom sa de facto Raši stal opäť primátorom. Ak by v prospech nej odstúpil Bauer, ktorý mal disciplinovaných voličov, tak by bolo zrejmé, že ich hlas by prischol práve tejto kandidátke. Bolo zrejmé, že sympatizanti Bašistovej voliť Bauera nebudú a tak to aj vo voľbách bolo. Ak vezmeme do úvahy výsledky volieb a porovnáme ich z predvolebnými prieskumami, tak buď nešli voliť, alebo dali skôr hlas Rašimu, ako Bauerovi. Vedel o tom minister Richter skôr, že odstúpi Bašistová, ako ona sama? Zhruba po troch mesiacoch som stretol jedného nemenovaného politika zo Smeru, ktorého osobne poznám. A ten mi s úškrnom povedal: “Však tí ktorí platia Smer platia aj Sieť“. A vtedy mi to celé docvaklo. Použili mladú, politicky neskúsenú kandidátku na to, aby ju najprv vystrčili na svetlo sveta, nalákala mladých a tých, ktorí nechodia voliť a keď už bol ohrozený Smerák, tak ju jednoducho stiahli? Odpoveď na otázku komu Sieť svojimi krokmi pomohla je zrejmá. S odstupom času už prenikli informácie o nejasnom a najmä podozrivom financovaní Siete. Orgány činné v trestnom konaní nekonajú a slovenský ľud masírovaný reklamou volí veselo ďalej. Bašistová dostane nejaký flek, projekty, dobré miesto na kandidátke tak, aby zabudla na túto trpkú politickú skúsenosť a svet sa točiť neprestane.

Tí ktorí ste mali toľko energie a prečítali ste si si tento blog až do úspešného konca, tak si prosím dajte odpoveď už sami na túto otázku: „Z koho títo politici, platení oligarchiou robia vlastne hlupáka svojimi hrami na voličov?“. Ste spokojní s odpoveďou a s týmto stavom? 

Ondrej Štefik

Ondrej Štefik

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som tu preto, aby môj poskytnutý pohľad na konkrétne problematiky našej spoločnosti, prispel k Vášmu rozhodovaciemu procesu, ktorý priamo úmerne závisí od kvality a relevancii prijatých informácií.Som ex-kandidát na poslanca NR SR za Hnutie Sme rodina- Boris Kollár. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu