diel 79 - Mimi Parker (Low) - R.I.P.

Powerplay of the Week, blog o alternatívnej hudbe, diel 79, 1. decembra 2022, Bratislava

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

logo
logo (zdroj: robert stepanik)

5. novembra 2022 vo veku 55 rokov zomrela Mimi Jo Parker, bubeníčka a speváčka americkej skupiny Low. Príčinou jej smrti bola rakovina.

Ochorenie je diagnostikovali v zime 2020, ale Low sa rozhodli nezverejňovať ihneď túto informáciu verejnosti. Mimi podstupovala liečenie od roku 2021.

Fanúšikovia Low sa o zdravotných problémoch Parkerovej dozvedeli v januári 2022, v jednom z ich interview (niektoré zdroje uvádzajú, že to bolo oznámené už v lete 2021).

V lete 2022 bola skupina nútená odvolať niektoré vystúpenia z európskeho turné a septembri 2022 aj svoju účasť ako predkapela na americkom turné Death Cab for Cutie. Takže od leta 2022 už nikde nekoncertovali (s ohľadom na zdravotný stav Parkerovej a priebeh liečenia).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Low vznikli v roku 1993 v meste Duluth (Minnesota, USA), v meste ktoré je aj rodiskom Boba Dylana.

Low boli trio od svojho vzniku až do roku 2020. Alan Sparhawk (gitara, spev), Mimi Parker (bicie, spev) a pozícia basáka bola fluktuujúca (v skupina sa v priebehu jej existencie vystriedali cca 4 basgitaristi). Alan a Mimi boli manželia.

Alan Sparhawk začínal s hudbou ako teenager. V jednom z rozhovorov povedal, že v meste Duluth v tom čase neboli žiadne punkové a hardcoreové koncerty, mohol o nich len počúvať od starších chalanov. Tak preto sa to všetko musel naučiť sám, aby tak vytvoril "domácu scénu".

SkryťVypnúť reklamu

Rodina Mimi Parkerovej bola hudobne a umelecky orientovaná - jej mama bola countryová speváčka.

I’ve known her since we were kids. I knew that she had an amazing voice
and I knew that she loved music and she had as acute a taste as anyone I knew.

(Alan Sparhawk o Mimi Parker v interview pre mojo4music.com)

Žánrovo je skupina Low asi indie rock, alternatívny rock s minimalistickými a lo-fi prvkami. Tým, že Low väčšinu piesní v pomalom až veľmi pomalom tempe, boli považovaní za súčasť tzv. "slowcore" mikrožánru (viď skupiny Codeine, Bedhead, Galaxie 500, Dirty Three, American Music Club), ale oni sa tomu dosť bránili...

Skupina Low začala tak trochu omylom. Resp. len ako pokus, ako bočný produkt. Sparhawk bol pôvodne členom skupiny Zen Identity. Tí potrebovali basáka. Našli si akéhosi Johna Nicholsa a Sparhawk ho mal naučiť piesne skupiny. V prestávkach skúšania si títo dvaja len tak pre radosť spontánne improvizovali a vychádzali im z toho jemnejšie, tichšie skladby.

SkryťVypnúť reklamu

Z týchto sedení a improvizácií si urobili demosnímky a rozhodli sa, že to skúsia aj naživo pred publikom, hoci z toho mali dosť obavy, lebo v tom čase (prvá polovica 90-tych rokov) bol v kurze hlavne hlučný a maskulínny grunge. Keď už ako Low vystupovali v klube CBGB (New York) zvukár im povedal, že "spievajú ako myši" :-)

Ale ešte sa vráťme k začiatku... skupina Zen Identity nielen, že nezískala basáka, ale stratila aj Sparhawka.

Sparhawk odchádza zo Zen Identity, Nichols zostáva so Sparhawkom a pridá sa k nim Sparhawkova manželka Mimi, ktorá v skupine bude obsluhovať zoštíhlenú biciu súpravu a veľmi často namiesto paličiek používať metličky. A to všetko postojačky... ako svojho času Maureen "Moe" Tucker z The Velvet Underground. A, samozrejme, bude aj spievať... kombinácia harmonizujúceho mužského a ženského hlasu sa stane jedným z kľúčových poznávacích znamení skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Debutový album I COULD LIVE IN HOPE vydávajú Low v roku 1994 na značke Vernon Yard (ktorá patrila pod Virgin Records).

Hneď prvými tromi albumami (v rokoch 1994, 1995 a 1996) sa stali obľúbenými aj medzi poslucháčmi, aj medzi kritikmi... Od roku 1999 prechádzajú na label Kranky, na ktorom vydali ďalšie tri albumy v rokoch 1999, 2001 a 2002.

Kým prvé tri albumy nastavili akési základy zvuku skupiny, tri albumy na labeli Kranky už priniesli aj zvukové experimentovanie. Minimálne dva albumy z tých troch produkoval známy "hlukový" producent Steve Albini.

Od roku 2004/2005 prechádzajú pod krídla labelu Sub Pop a pridávajú do svojej hudby viac elektroniky .

Low nemali len dobré a úspešné obdobia. Medzi tie ťažšie (ľudsky aj profesijne) patrili určite tie, keď sa Alan Sparhawk potýkal s drogovou závislosťou, alebo keď časť turné k albumu THE GREAT DESTROYER museli zrušiť kvôli tomu, že, Sparhawk mal problémy s endogénnou depresiou.

Tento článok si nekladie za cieľ presne zmapovať históriu skupiny, preto sú fakty vyberané len epizodicky. Je to len taká koláž poznámok.

Low spolupracovali na spoločnom albume s austrálskou skupinou Dirty Three (v rámci projektu IN THE FISHTANK holandského vydavateľstva Konkurrent Records) a tiež na albume skupiny Swans (THE SEER z roku 2012).

Čím novšia tvorba, tým menej boli alternatívny rock, a tým viac boli niečo ako experimentálny post-rock.

V júni 2021 skupina ohlásila vydanie nového albumu. Zároveň odchádza zo skupiny basák. Low sa rozhodli tú pozíciu už neobnoviť a stalo sa z nich oficiálne len duo. Ako duo vydali zatiaľ posledný (trinásty) album HEY WHAT, v septembri 2021 na značke Sub Pop.

Či bude po novembri 2022 projekt Low pokračovať, zatiaľ nie je známe. Je ešte príliš skoro.
Predpokladám, že Alan Sparhawk bude s hudbou ešte nejaký čas pokračovať, ale už nie pod hlavičkou Low.

We played CBGBs in New York and the sound-guy said „You guys sing like mice”.

(Alan Sparhawk pre mojo4music.com)

LowShame z druhého albumu LONG DIVISION, ktorý vyšiel roku 23. mája 1995 na Vernon Yard Recordings.

Low is one of the all-time greatest American rock bands, bar none.
A great gift to anyone aspiring to make art.
All you have to do is look to Low to see how high the bar is.

(Jeff Tweedy, producent ich albumu z roku 2013 -THE INVISIBLE WAY )

Schopnosť skupiny Low vytvárať atmosféru (resp. melanchóliu a temnotu) minimalistickými prostriedkami sa hodila aj k filmovým obrazom. V roku 2001 boli prizvaní prispieť na soundtrack k mysterióznemu horroru v hlavnej úlohe s Richardom Gereom - THE MOTHMAN PROPHECIES (2002, réžia Mark Pellington).

Skladba Half Light beží pod záverečnými titulkami filmu. Soundtrack vydalo vydavateľstvo Lakeshore Records.

Low - Monkey zo siedmeho albumu THE GREAT DESTROYER, ktorý vyšiel 25. januára 2005, ako ich prvý album na značke Sub Pop.

I was pretty shy and didn’t really see that as my future. Honestly, it wasn’t until we started the band that I really felt like this was something I could do. I was still very timid and shy and it’s safe to say Alan kind of dragged it out of me.

(Mimi Parker o svojich speváckych začiatkoch v interview pre mojo4music.com)

Low - Murderer live pre KEXP (v septembri 2012), pôvodne z ôsmeho albumu DRUMS AND GUNS, ktorý vyšiel 20. marca 2007 na Sub Pop.

It’s kind of fun to show people that, "Yeah, it’s just these three chords over and over again. You can do this too."

(Alan Sparhawk o komponovaní v interview pre mojo4music.com)

Low - Breaker z albumu DRUMS AND GUNS (2007, Sub Pop).

The marriage is basically the band. We’ve had a number of bass players and I’m sure it’s been challenging at times for them to deal with us.

(Mimi Parker o tom, aké to je, keď časť skupiny je manželský pár, pre mojo4music.com)

Low - What Part of Me z albumu ONES AND SIXES (2015, Sub Pop).

Mali ste Low zafixovaných ako „gitarovku“?... Zabudnite...

Fly z dvanásteho albumu DOUBLE NEGATIVE, ktorý vyšiel 14. septembra 2018 na Sub Pop. To už boli Low iba duo.

Friends, it's hard to put the universe into language and into a short message, but she passed away last night, surrounded by family and love, including yours. Keep her name close and sacred. Share this moment with someone who needs you. Love is indeed the most important thing.

(správa z oficiálneho Twitterového účtu skupiny Low, 6. novembra 2022)

* RIP Mimi. We mourn the loss of a wonderful human being and one of the most beautiful and unique voices in indie rock.

R.I.P. Mimi Parker. Bolo nám potešením...

Cover verzia pôvodne Dylanovej Knockin´ On Heaven´s Door z výberovky DYLAN... REVISITED, ktorá bola distribuovaná ako príloha vydania jún 2021 (čísla 289) časopisu Uncut.

Keď sa budete prehrabávať (preklikávať) cez YouTube, nájdete aj video, v ktorom si na skupinu Low zaspomínal (v súvislosti so smrťou Mimi Parker) aj Rick Beato - multi-inštrumentalista, hudobný producent a univerzitný lektor hudby a štúdiového nahrávania.

Vybral nejaké iné piesne než ja, tak to môže byť aj celkom zaujímavý uhol pohľadu. A video ani nie je dlhé...

Robert Štepaník

Robert Štepaník

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Tento blog vás pozve do zaujímavého a pestrého sveta alternatívnej hudby... a ako doplnok sa objavia témy z umenia, spoločenských vied a politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu