Spätné zrkadlo ako záchranár

Písmo: A- | A+

Vodiči záchrannej služby (ZZS) to majú na dnešných cestách naozaj ťažké. Mnoho ľudí sa buď nevie ba niekedy aj nechce uhnúť. Pacient tak prichádza o drahocenný čas ktorý ho môže stáť aj život.

Kto z vodičov sa nestretol zo situáciou, keď počul sirény a za ním sa objavili modré majáky. Na cestách je takýchto vodičov veľmi malé percento. Iróniou však zostáva, že napriek tomu, veľa vodičov nereaguje správne. Dokonca niektorí, by sa dali použiť ako názorná ukážka toho, ako sa to nemá robiť alebo ako ohroziť posádku sanitky aj seba samého. Dnešné cesty sú preplnené autami a to nie je frustrujúce len pre vodičov v kolóne ale aj pre vodičov ktorí pri záchrane využívajú majáky. O to viac musia dbať na bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, nie len tú svoju a zároveň sa dostať k pacientovi alebo do nemocnice čo najskôr. Niekedy je naozaj ťažké, zosúladiť tieto dve kritéria. 

Typy vodičov:

1. Umožním okamžitý prejazd a reagujem správne

2. Umožním prejazd ale trvá dokedy zareagujem

3. Blokujem prejazd najlepšie ako viem

Pohľad na cestu z kabíny sanitky a očami vodiča nie je vôbec ružový. Zamysleli ste sa niekedy nad tým či reagujete správne či vašou chybou pre ktorú sa sanitka zdržala, nemôže dôjsť k ešte vážnejšiemu zhoršeniu stavu pacienta? Asi je vás veľmi málo. Napriek tomu nie je na tom nič ťažké. Keď budete najbližšie počuť sanitku a vidieť za sebou modré majáky, položte sami sebe otázku či nejde sanitka niekomu z vašich blízkych. Ak máte istotu, že nie vžite sa do kože pacienta alebo jeho príbuzných. Čakanie na sanitku je frustrujúce určite pre každého pacienta a jeho príbuzných. No rovnako to môže byť aj pre vodiča ZZS. Snaha pomôcť s vedomím dostať sa k pacientovi živý a zdraví, bezpečne ho transportovať do nemocnice je prioritou každého z nich.

Malého záchranára máme v každom aute. Spätné zrkadlo. Možno krútite hlavou. No má to svoj dôvod. Veľa vodičov za ktorými stojí sanitka zo zapnutým majákom a sirénami začne akútne trpieť dočasnou slepotou, hluchotou a nebezpečným nedostatkom spätných zrkadiel ak teda vôbec vedia, že ich v aute majú. 

Ako teda správne reagovať?

  1. Ak počujem sirénu - skontrolujem priestor pred sebou vedľa seba a pozriem do spätných zrkadiel.

  2. Ak sú za mnou iné autá snažím sa uhnúť rovnako

  3. Ak nie sú za mnou iné autá dám smerovku do smeru ktorím sa chcem uhnúť (NEDÁVAM VÝSTRAŽNÉ SMEROVKY - Šoférovi sanitky to nenapovie ktorím smerom sa chcete uhnúť)

  4. Nereagujem štýlom rýchlo a zbesilo - stačí pomaly ale uhnúť sa správne

Pre lepšie pochopenie som urobil pár obrázkov. Vopred sa ospravedlňujem za moje neumelecké cítenie. Myslím že jednoduchý obrázok je jednoduché pochopiť. 

Viď. obrázok-

Obrázok č.1: Vozidlá idúce rovnakým smerom. Vyhnutie sa vozidlu ZZS podľa zelených šípok. 

Vozidlá na dvojprúdovej ceste idúce rovnakým smerom!
Vozidlá na dvojprúdovej ceste idúce rovnakým smerom! (zdroj: Matej Števík)

Obrázok č.2: Vozidla idúce rovnakým smerom na troj-prúdovej ceste. Vyhnutie sa vozidlu ZZS podľa zelených šípok. Nezabúdam na smerovku!

Obrázok blogu

Obrázok č.3 - Vyhnutie sa vozidlu ZZS na ceste s obojsmernou premávkou. Nezabúdam na smerovku!

Obrázok blogu
(zdroj: Matej Števík)


Dúfam, že si pri najbližšom zvuku sirény spomeniete na tieto riadky. Ak dokážete správne a včas uvoľniť cestu, môžete aj vy prispieť k záchrane ľudského života, možno aj vašeho známeho alebo blízkeho. 

Skryť Zatvoriť reklamu