KLÁRA a moje hranice

Klára - klientka, ktorá vo mne vyvolala súcit, bola som zaplavená ľútosťou, pohoršením a úzkosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Prvý kontakt s ňou bol v prostredí školy v rámci besedy - bola iná ako ostatné spolužiačky, odlišovala sa už svojím výzorom „plachého, bezbranného vtáčaťa, vyhodeného z hniezda.“ Priam volala o pomoc. Spomínam si na myšlienku, ktorá vo mne zaznela ako výzva : „Potrebuje moju pomoc!“

Klára navštívila poradňu s problémom neistoty, strachu a fóbie na verejných miestach, problémami s nadväzovaním kontaktu s druhými ľuďmi, výraznou úzkosťou a strachom v bežných situáciách.

Opis rodinnej situácie - psychicky narušená matka, primitívna osobnosť, ktorá zneisťuje a psychicky deptá svoje dieťa (vykrikovaním „nemala si sa nikdy narodiť“ a pod.), veľmi zlá finančná a ekonomická situácia v rodine (sú chvíle, keď nemajú čo jesť), ľahostajný otec, ktorý uniká k holubom, ..... spolu s výzorom (červenanie, červené až bordové ruky úplne studené, bezbranný výraz), chabým oblečením a škŕkaním v bruchu vyvolávali vo mne čoraz silnejšie pocity ľútosti, súcitu a odhodlanosti, že som povinná niečo s tým urobiť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Jej príbeh sa ma značne dotýka, objavujú sa výčitky, že žijem v dostatku a s vedomím ako biedne žije ona.

Dávam jej jedlo počas konzultácií, nosím veci na oblečenie, poskytujem náruč, keď ju potrebuje, telefonujem lekárovi, sociálnemu odboru, hovorím o tom ako žije svojím deťom. Chcela by som jej pomôcť, zabezpečiť pre ňu lepšie fungujúcu rodinu, zariadiť niektoré veci, aby som jej pomohla. Keď príde do poradne 3 týždne pred záverečnými skúškami vystresovaná a plačúca, pretože má strach, že nezvládne skúšky (nevie sa naučiť viac učiva odrazu), som bezradná, ale práve odchádzam na výcvik ...

Počas mojej neprítomnosti sa dozvedám od kolegyne, že Klára je hospitalizovaná, pretože sa zrútila. Mám výčitky, že som niečo zanedbala, resp. že som niečo neurobila.

Skryť Vypnúť reklamu

Po príchode domov prichádza do poradne Klára - je prepustená z nemocnice, ale nechce sa vrátiť domov - o týždeň má záverečné skúšky! Radím sa so svojou rodinou a prichýlime Kláru na týždeň, aby sa mohla pripraviť na skúšky.

Uvedomujem si, že to nie je celkom správne, ale potešil ma postoj mojej rodiny - musíme jej pomôcť.

Kládla som si však čím ďalej tým viac otázku - čo vlastne robím? Pomáham? Preberám zodpovednosť? Robím sociálnu prácu?

Klára skúšky s pomocou skúšajúcich urobila. Vracia sa do prostredia svojej rodiny, ktorá jej paradoxne začne chýbať.

Nezamestnala sa, dostáva podporu, prichádza 2-3 x mesačne s množstvom otázok, ako dieťa, ktoré objavuje svet. Nevystúpila však z kruhu svojej rodiny. Chce sa učiť žiť inak, ale je to pre ňu ťažké. Stále naráža na svoju neistotu, úzkosť, obavy, strach a traumu z detstva (strach zo záchodov, pretože ju matka ako malú strašila).

Skryť Vypnúť reklamu

Môj vklad je t. č.: poskytnúť empatickú podporu, povzbudenie do budúcnosti, odpoveď na jej otázky.

Mojej mladej kolegyni kladie nekonečne veľa otázok o láske, vzťahoch medzi mužmi a ženami, o živote ..., na ktoré jej nemá kto dať odpoveď.

A ja si dnes dávam odpoveď na svoju otázku: „Urobila som dobre, keď som narušila svoje hranice a hranice svojej rodiny, i keď sa v jej živote zásadne nič nezmenilo? Myslím, že áno, pretože pomôcť človeku v núdzi je potrebné stále, i keď tým podstatne jeho život nezmeníme.... 

Eva Štullerová

Eva Štullerová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa sprevádzať ľudí pri hľadaní samých seba a vzájomnej blízkosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu