Argumenty proti odmeňovaniu a chváleniu v škole

Štúdie dokazujú, že známky – dobré aj zlé, odmeny, pochvaly, škodia. Aj to je dôvod, prečo naše deti nemajú radi školu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prečítajte si rozhovor s Alfiem Kohnom. V rozhovore približuje niektoré myšlienky so svojej knihy Punished by Rewards – Trestanie odmenami, ktorá, bohužiaľ zatiaľ nevyšla v slovenskom ani českom preklade.

Na Slovensku sú myšlienky o škodlivosti známkovania úplne revolučné. Slovenskí učitelia vo veľkom využívajú známky ako nástroj moci nad dieťaťom. Slovenské deti potom celkom úprimne berú školu ako nutné zlo.

Pri tom Kohn napísal svoju knihu v roku 1993 – teda pred 30 rokmi a v roku 2018 bola aktualizovaná. Ale naše školstvo nie je 30 rokov pozadu ale najmenej 100.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu sú niektoré myšlienky z rozhovoru:

Odmeňovanie zabíja tvorivosť. Asi dvadsať štúdií ukázalo, že ľudia urobia horšiu prácu, keď očakávajú, že za ňu dostanú odmenu, v porovnaní s ľuďmi, ktorí robia rovnakú úlohu bez očakávania odmeny. … Odmeňovanie podkopáva riskovanie.

Čím viac odmeňujem dieťa napríklad známkami, tým menej príťažlivé tieto predmety pre dieťa budú.

Napokon, udeľovanie známok za snahu zbavuje učiteľov zodpovednosti pomáhať študentom, aby ich zaujalo, čo sa učia.

Pochvala podľa definície je podmienená: Urob toto a dostaneš tamto. Skáč, ako ja pískam , a poviem ti, aký som na teba hrdý. Viac podmienečnosti, viac priviazaných reťazí, väčšia kontrola naozaj nie je to, čo by študenti potrebovali.

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec nie je dobrý nápad pochváliť študenta porovnávaním s niekým iným: „Si najlepší v triede,“ napríklad. Výskum hovorí jasne, že takéto komentáre podkopávajú vnútornú motiváciu …

 

Tu je rozhovor s Alfiem Kohnom o knihe Trestanie odmenami:

HEL : Odmeny a chvála – akým veľkým problémom sú v skutočnosti?

Kohn : Ak by som si mal vybrať medzi trestaním a odmeňovaním, vybral by som si odmeňovanie. Ale mnoho z ľudí, ktorí si už nemyslia, že trestanie je dobrý nápad, veria, že odmeny sú tou osvietenejšou možnosťou. Pravdou je, že odmeny a tresty nie sú protiklady – jednoducho sú to dve strany tej istej mince.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa výstižne vyjadrila jedna dvojica výskumníkov, odmeny sú ako ovládať zvádzaním. Je dôležité, aby sme odhaľovali techniky, ktorými ovládame, pre to, aké sú, a postavili sa proti nim, aj vtedy keď hovoríme o tom, ktorá z dvoch verzií ovládania by mohla byť o máličko neškodnejšia.

HEL : Čo nám výskum hovorí o vzťahu medzi odmeňovaním a tvorivosťou?

Kohn : Odmeňovanie zabíja tvorivosť. Asi dvadsať štúdií ukázalo, že ľudia urobia horšiu prácu, keď očakávajú, že za ňu dostanú odmenu, v porovnaní s ľuďmi, ktorí robia rovnakú úlohu bez očakávania odmeny. Tento jav je najvýraznejší, keď je do úlohy zapojená tvorivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Odmeňovanie podkopáva riskovanie. Keď ma vedú k tomu, aby som myslel na jednotku alebo nálepku alebo dolár, ktorý dostanem, robím len toľko, koľko musím, pri čom použijem najmenej originálne prostriedky, ktoré mám k dispozícii, len aby som túto úlohu zvládol tak, aby som dostal dobrotu. Nehrám sa s možnosťami. Nevenujem sa spontánnym nápadom, ktoré by sa nemuseli vyplatiť. Nevenujem sa náhodným podnetom, ktoré sa môžu alebo nemusia ukázať ako významné. Idem len za zlatom. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sú odmeňovaní, majú sklon vyberať si najjednoduchšiu možnú úlohu. Keď odstránime odmeny, máme sklon uprednostniť náročnejšie veci. Každý videl študentov, ako preskakujú učivo a pýtajú sa: „Musíme toto vedieť? Bude to v teste?“

Ale málokto z nás sa zastavil a zamyslel nad tým, prečo sa to deje. Nie je to z lenivosti. Nie je to ľudskou prirodzenosťou. Je to kvôli odmeňovaniu. Ak sa pýtame: „Motivujú odmeny študentov?“ Odpoveď je: „Určite. Motivujú študentov - aby dostávali odmeny." A je to zvyčajne na úkor tvorivosti.

Odmeny podkopávajú vnútornú motiváciu. Najmenej sedemdesiat štúdií ukázalo, že ľudia s menšou pravdepodobnosťou budú pokračovať v niečom, čo už prestalo byť odmeňované, v porovnaní s ľuďmi, ktorým neboli nikdy sľúbené na prvom mieste odmeny. Čím viac odmeňujem dieťa napríklad známkami, tým menej príťažlivé tieto predmety pre dieťa budú. Ide o jeden z najdôkladnejšie preskúmaných poznatkov v sociálnej psychológii, ale je prakticky neznámy medzi pedagogickými psychológmi a ešte menej medzi učiteľmi a rodičmi.

HEL : Je niečo, čo môžu deti urobiť, aby zabránili tomuto javu, ako napríklad povedať si: „táto odmena je dobrá, ale nie je to dôvod, prečo robím túto prácu“?

Kohn: Uskutočnili nejaký výskum, ktorý sa snažil dosiahnuť, aby deti boli imúnne voči ničivým účinkom odmien tak, že modeloval práve tento druh reakcie. „Je pekné dostať jednotku alebo nálepku, ale je naozaj zábavné riešiť problém alebo napísať príbeh." Výsledky boli zmiešané.

Myslím si, že je chybou hádzať túto záťaž na plecia študentov. Čo sa musí zmeniť, je štruktúra. Ak učiteľ musí dávať známky, povinnosťou číslo jedna tohto učiteľa je urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby pomohol študentom zabudnúť, že známky existujú. Posledná vec, ktorú by sme ako pedagógovia mali povedať, je: „No tak Sheila, si tak blízko k jednotke,“ alebo „Tentoraz iba trojka - čo sa stalo, Benjamin?“ alebo „Chceš mať päťku, slečna?“ Myslím si, že v skutočnosti jednotlivé úlohy by nikdy nemali mať známku s písmenom alebo číslom, aj keď sa, nanešťastie, od učiteľa vyžaduje, aby na konci polroka dával známky.

HEL : Čo tak dať deťom známky za snahu?

Kohn: Nikdy nehodnoťte za námahu – najmä samostatnou známkou. Známky a iné odmeny a tresty pomáhajú vysvetliť, prečo to veľa detí vzdalo. Myslieť si, že problém môžeme vyriešiť rovnakou technikou, ktorá ho spôsobila, je prinajmenšom naivné.

Mnoho študentov vníma slabú známku za snahu ako správu, že zlyhali už pri pokusoch. A dobrá známka za úsilie spojená so zlou známkou za výsledok vysiela správu, že nemá zmysel vynakladať akékoľvek úsilie, pretože aj tak nie sú schopní urobiť to lepšie. Napokon, udeľovanie známok za snahu zbavuje učiteľov zodpovednosti pomáhať študentom, aby ich zaujalo, čo sa učia. Namiesto toho obviňuje dieťa, že nechce urobiť čokoľvek, čo učiteľ požadoval.

HEL : Môžu rodičia urobiť niečo, aby sa vyhli záporným účinkom známkovania?

Kohn: Rodičia by sa mali pridať k tomu, aby známky boli čo najmenej výrazné a viditeľné, aby bola šanca, že deti prirodzene zaujme preberaná látka. Žiaľ, mnohí rodičia – s dobrými úmyslami, ale otrasne pomýlenými – dokonca platia deťom za dobré známky. Toto je odmena za odmenu! Ak by ma nejaká zvrátená nadácia najala, aby som sa pokúsil vymyslieť plán, ako zničiť zbytky záujmu študentov o učenie, vyzeralo by to veľmi podobne.

Existuje celoštátny program sponzorovaný spoločnosťou Pizza Hut s názvom „Prečítaj si to!", ktorý pozostáva z podplácania detí pizzou za čítanie kníh. John Nicholls z University of Illinois hovorí, že môžeme predvídať účinok takéhoto programu – veľa tučných detí, ktoré neradi čítajú.

Aké druhy kníh si asi vyberú v takomto programe? Krátke knihy. Ľahké knihy. Ide o to, aby sa rýchlo zbavili tejto únavnej práce, aby mohli dostať kúsok pepperoni.

Keď niekto povie, že odmeny fungujú, vždy odpoviem dvoma otázkami: „Ako fungujú? A za akú cenu?“

HEL : Sú odmeny niekedy dobré?

Kohn: Ak chápete rozdiel medzi niečím, čo je príjemné a používaním tohto niečoho ako odmeny, potom pochybujem, či potrebujeme odmeny. Chcem sa uistiť, že v tomto nie som nepochopený. Nie je nič zlé na tom, ak si v piatok na hodine urobíte popcornovú párty. Nie je niečo v poriadku, keď poviete: „Ak budete tento týždeň dobrý, urobíme si popcornovú párty.“

Nie je nič zlé na tom, ak dieťaťu dáte vreckové. Nie je v poriadku, keď poviete: „Zaplatím ti, ak doma pomôžeš.“ Nie je nič zlé, samozrejme, na láske, náklonnosti a súhlase. Je niečo strašne zlé, ak používame tieto vecí ako cukríky na odmeňovanie dieťaťa za poslušnosť.

Čo je zlé, jedným slovom, je podmienečnosť. Ak definujeme odmeny z hľadiska tejto podmienečnosti, potom si márne lámem hlavu, aby som našiel nejaké príklady, kde je to potrebné alebo žiaduce.

HEL : Najprekvapujúcejšou vecou vo vašej knihe je, čo hovoríte o chvále. Mnohí učitelia sa domnievajú, že je ich povinnosťou chváliť deti, najmä tie s nízkou sebaúctou, ktoré pochádzajú z rodín, kde sa im len zriedka dostáva pochvaly.

Kohn : Chvála je v niektorých ohľadoch iná záležitosť ako hmatateľné odmeny. Netvrdím, že všetky kladné pripomienky sú zlé. Závisí to od toho, prečo ich dávame, ako ich dávame a aké sú ich účinky.

Ale aj umiernený postoj pripadá mnohým ľuďom ako kacírsky, pretože učitelia sú naučení, aby to uvraveli, chválili každé dieťa každý deň, bez toho, že by ich vôbec napadlo, že by na tom mohlo byť niečo škodlivé.

Deti z domovov bez lásky potrebujú bezpodmienečnú podporu, teplo a povzbudenie. Chvála je pravý opak tohto. Pochvala podľa definície je podmienená: Urob toto a dostaneš tamto. Skáč, ako ja pískam , a poviem ti, aký som na teba hrdý. Viac podmienečnosti, viac priviazaných reťazí, väčšia kontrola naozaj nie je to, čo by študenti potrebovali. Nebuduje sebaúctu to, keď dostanete verbálne psie sušienky za splnenie noriem niekoho iného.

To, čo buduje sebaúctu, je možnosť samostatne sa rozhodovať, pomáhať stanoviť normy pre svoje vlastné správanie a potom byť schopný posúdiť svoje vlastné správanie alebo prácu v súlade s týmito normami.

HEL : Varujete učiteľov, aby sa vyhli chvále, ktorá vytvára súťaž. Čo tým myslíte?

Kohn : Vôbec nie je dobrý nápad pochváliť študenta porovnávaním s niekým iným: „Si najlepší v triede,“ napríklad. Výskum hovorí jasne, že takéto komentáre podkopávajú vnútornú motiváciu, ale ich najzhubnejšie účinky sú jemnejšie. Podporujú pohľad na ostatných skôr ako na súperov než ako na možných spolupracovníkov. Ba čo viac, vedú ľudí k tomu, aby videli svoju vlastnú hodnotu z hľadiska toho, či porazili všetkých ostatných – recept na večnú neistotu.

HEL : Existujú výskumné dôkazy o dlhodobých účinkoch tohto druhu chvály?

Kohn : Nikto ešte neurobil kontrolovanú, dlhodobú štúdiu. Vieme o krátkodobých účinkoch chvály a môžeme extrapolovať. Je možné, že deti, ktoré sa kúpu v odmenách, vrátane verbálnych, sa začnú menej zaujímať o veci, za ktoré sú odmeňované.

Koľkí dospelí sú napríklad vážnymi čitateľmi, pokiaľ to náhodou nie je súčasťou ich profesie? A koľko dospelých poznáme, ktorí stále zúfalo túžia po súhlase niekoho iného, ktorí sú neschopní cítiť spokojnosť so svojou prácou, takže ich nálady sa zlepšujú alebo zhoršujú v závislosti, či sú palce hore alebo dole? Zdá sa mi hodnoverné, že detstvo plné chvály za spĺňanie normy niekoho iného, s tým súvisí.

HEL : Ktoré sú niektoré z dobrých spôsobov, ako pochváliť – alebo, ak to slovo nechcete použiť – povzbudiť?

Kohn : Naše reakcie by sme mohli výrazne zlepšiť, keby sme menej hovorili a viac sa pýtali. Je veľmi užitočné a uisťujúce, keď sa pýtame na to, čo študent urobil a prečo to urobil. Otvára to konverzáciu, pomocou ktorej dochádza u študenta k zamysleniu sa nad svojou prácou a tiež cíti podporu od učiteľa.

Klasickým príkladom je dieťa v predškolskom veku, ktoré niečo nakreslilo a ukazuje to rodičom alebo učiteľom, ktorí by mohli odpovedať slovami: „Všimol som si, že slnko je tu vedľa hory, nie za ňou. Je to zaujímavá voľba. Prečo si to urobil?“ Alebo: „Používaš veľa okrovej. Je to tvoja obľúbená farba?“ Alebo „Čo budeš kresliť ďalej?“

HEL : S čím by ste chceli, aby pedagógovia odchádzali, keď si prečítajú Punished by Rewards (Trestanie odmenami)?

Kohn: Prvá vec, ktorá napadne mnohým ľuďom, ktorí čítajú moju knihu alebo ma počujú hovoriť, je: „Ach, Bože, všetko robím zle. Znamená to, že som zlý učiteľ?“ Ak takto zareagujete, ste pravdepodobne veľmi dobrý učiteľ, pretože ochota spochybňovať svoje základné predpoklady a postupy stojí na prvom mieste v mojom zozname vlastností dobrého učiteľa. Ľudia, o ktorých sa bojím, sú tí, ktorí to hneď zavrhnú a povedia: „Je to nereálne,“ alebo „Odmeny fungujú a nechcem počuť o vašich štúdiách.“

Ak by som mal knihu zhrnúť do jednej vety, znela by to takto: Dlhodobé ciele nikdy nesplníme tak, že budeme robiť veci študentom, iba tak, že s nimi budeme pracovať. Odmeny, rovnako ako tresty, sú spôsoby, ako robiť veci ľuďom. A v tomto zmysle im nikdy nemôžu pomôcť prevziať zodpovednosť za svoje správanie, rozvíjať pohľad na seba ako starostlivých ľudí, pracovať tak tvorivo, ako len môžu, alebo sa stať zanietenými žiakmi po zvyšok svojho života. Odmeny, podobne ako tresty, aktívne podkopávajú tieto ciele.

Marián Šumšala

Marián Šumšala

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Konštruktér automatických strojov, ekológ amatér, prekladateľ, vydavateľ, manžel, dvojnásobný tatko. Zoznam autorových rubrík:  Globálne otepľovanieVrakuňaNezaradenéNaše školyPolitika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu