Z dôveryhodných i z tých menenej dôveryhodných zdrojov sa môžetedozvedieť, že za prvého bloggera je všeobecne považovaný Justin Hall, ktorýzačal svoje zápisky zverejňovať na webových stránkach v roku 1994 počassvojich štúdií v San Francisku1, 2. Slovo blog má pôvod v dlhšejverzii weblog a sloveso blog(ovať) v žartovnej skomolenine weblog na weblog (v preklade blogujeme)3, 4.
V tom istom roku, ako začal blogovať Justin Hall (aj keď o tom eštenevedel), som sa aj ja, ako končiaci vysokoškolák, dostal k výrobe pôvodnebulletinu (asi prvé tri čísla) a neskôr časopisu pre interné potrebyorganizácie Mensa Slovensko (náklad približne 400 kusov). Tí z vás, ktorímali kedy možnosť tvoriť časopis s amatérmi (bez ohľadu na to, či v amatérskychalebo profesionálnych podmienkach) mi zrejme dajú za pravdu, že to nie jejednoduché. Po krátkej dobe som zistil, že nie je problém s kvalitou článkov,ale s ich kvantitou. Chronický nedostatok zverejniteľných materiálov madohnal do situácie, keď som veľkú časť časopisu (okrem zopár povinnýchsúčastí) tvoril z materiálov, ktoré som musel napísať sám. Nenárokujemsi na prvenstvo, ale predpokladám, že som sa tým zaradil medzi tlog(g)erov.Pretože ak blog je skrátenina od weblog, tak tlog je v skratke printlog.
Ak sa vám predošlá konštrukcia nepozdáva, príbeh pokračuje: Časopissom tvoril viac ako dva roky, potom som ho z dôvodu pracovného vyťaženia vzamestnaní odovzdal ďalším dobrovoľníkom. Situácia v počte článkov sapomaly, ale isto zlepšovala -- možno to súviselo aj s meniacou sa ľudskoumentalitou. Napriek tomu, že som sa odovzdaním časopisu zbavil istej záťaže,cítil som, že mám čas od času v hlave myšlienky a nápady, ktoré sizasluhujú zverejnenie. Dohodol som sa s novými tvorcami časopisu, že mi každýmesiac rezervujú jednu stránku -- úplne čistú. Na túto čistú stranu som vždypripravil text aj grafiku môjho tlogu. Pretože si ctím isté hodnoty, musímpriznať, že tlog nebol iba môj -- delili sme sa oň s priateľkou. Ona totižprišla z nápadom založiť rubriku s názvom, ktorý sama vymyslela. Ja somlen jej nápad dotiahol do reality: k nadpisu som vymyslel podnadpis, grafiku apripravil som prvý text. Od prvého zverejnenia nášho tlogu sme sa snažili opísanie textov striedavo deliť. O grafiku som sa i naďalej staral sám.
Možno namietate, že tlog má byť osobný -- keď ho píšu dvaja, už tonie je tlog. Nepomôže mi argumentácia, že sme v tom čase boli ako jednotelo? (Všimol som si, že aj na blog.sme.sk je minimálne jedenpár.) Ak nie, tak vám pre záchranu ponúkam ešte jednu alternatívu: Blog čitlog je vlastne osobný denníček. Postrehy, zážitky, poézia, próza --prosto čokoľvek, čo sa človeku zažiada zachytiť a prípadne odovzdať ďalej.Nepísal som si síce denník, ale písal som poéziu. Spočiatku takú detskú,neskôr vyzretejšiu a publikovateľnú. Z tohto pohľadu som tlog(g)er asi odroku 1990. Ak ste si niekedy písali denník, tak aj vy ste tlog(g)eri. Slovo tlogmôže byť predsa odvodené aj od súslovia writ(e)log.
Odkazy:
1. Harmanci, Reyhan: Time to get a life- pioneer blogger Justin Hall bows out at 31.In San Francisco Chronicle, 20. 02. 2005 [on-line]. [cit. 20. 07.2006].
2. Blog - 1.History. In Wikipedia [on-line]. [cit. 20. 07.2006].
3. blog, n. In Oxford English Dictionary [on-line]. [cit. 20. 07.2006].
4. Blog - 1.History. In Wikipedia [on-line]. [cit. 20. 07.2006].