Hrad Divín

Hrad Divín
Hrad Divín (Zdroj: Szomolaiová)
Písmo: A- | A+

Zrúcanina hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín a je celoročne prístupný.

Dávam si pauzu od kopcov, obúvam miesto turistických topánok tenisky, a vyťahujem kolegu na návštevu hradov a zámkov.

Hrad Divín od hlavnej cesty Zvolen-Košice ani nevidieť. Pri kostole zabáčame doľava až sa dostaneme medzi domy a neďalekému cintorínu. Tu parkujeme, hoci tu žiadne oficiálne parkovisko nie je. Auto sa dá odparkovať aj pri renesančnom kaštieli, ale odtiaľ to budete mať na hrad +15/20 minút.

Peši sa k hradu od parkoviska dostávame do 15 minút po strmšom kopci. Pred zrúcaninou je oddychové miestečko s lavičkami, ak by ste sa priveľmi unavili po výstupe :-)

Hrad Divín
Hrad Divín (zdroj: Szomolaiová)

Hrad Divín bol postavený medzi 13. a 14. storočí. Z hradu sa dodnes zachovala hradba v tvare nepravidelného mnohouholníka.

Na severnom úpätí hradného vrchu priamo pod hradom sa nachádza stavba opevneného kaštieľa. Vznikol miesto stredovekej kúrie, ktorú v 16.storočí prestavali a rozšírili.

Hrad Divín
Hrad Divín (zdroj: Szomolaiová)

O vzniku hradu Divín sa zachovali dve povesti. Povesti ľúbim, tak vám ich prerozprávam...

Podľa povesti Divín postavil jeden slovanský vodca, ktorý ale nechcel priviesť obeť lesnému duchovi a tak bol stále brzdený v práci na hrade. To, čo cez deň postavili vraj lesný duch v noci zničil. Po múdrej rade jedného starca dal zamurovať do základov jedno dieťa, čo malo pomôcť aby práce napredovali. Tak aj bolo a mohli ďalej pokračovať v stavaní...

Hrad Divín
Hrad Divín (zdroj: Szomolaiová)

Podľa druhej povesti založili hrad Divín jeden z neznámych vodcov. A keďže pri budovaní hradu mu pomáhali diabolskí duchovia, tak hrad pomenoval Divínom.

Hrad Divín
Hrad Divín (zdroj: Szomolaiová)

Nejdem sa tu veľmi rozpisovať, lebo však fotky hovoria sami za seba. Odhliadnuc povestí o duchoch na nás pôsobí hrad veľmi príjemne a je evidentné, že na ňom prebieha rekonštrukcia. Či sem iba vybehnete a popozeráte okolie, alebo si spravíte piknik s výhľadom na Ružinú je iba na vás. Odporúčam všetkými desiatimi aj ako výlet s deťmi :-)

Hrad Divín
Hrad Divín (zdroj: Szomolaiová)

Skryť Zatvoriť reklamu