Ako sa nestratiť na MTB trailoch v zahraničí a nájsť ten "creme de la creme"

Pri poslednej návšteve legendárnej lokality pre horskú cyklistiku Lago di Garda sme natrafili na užitočnú mobilnú aplikáciu s pestrou sadou offline máp pre rôzne atraktívne lokality v Európe a USA. Tu sú naše praktické skúsenosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Severné Taliansko je známe svojou spleťou trailov pre horskú cyklistiku. Trafiť tie najkrajšie však nebýva jednoduché, vzhľadom na veľmi slabú, niekedy nulovú úroveň značenia. Platí to aj pre iné krajiny, prípadne je pravidlom, že tie najlepšie veci v tlačených mapách aj tak nenájdete. Často je ideálnou voľbou platený sprievodca, partia "lokálov" alebo niekto z ochotných známych, kto môže hrdo prehlásiť "been there, done that!". Inak vám zostáva iba kolumbovská trpezlivosť (náročné na čas a sily) alebo GPS navigácia. A tu sa dostávame k problému č. 2 - mapy. A nie hocijaké - musia byť kvalitné a dostupné offline, keďže mobilný signál vám v rozhodujúcej chvíli môže chýbať a ak aj nie, stále sú dáta v roamingu neadekvátne predražené. Modré, oranžové aj ružové. Pozdravujem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Zjazd z Rifugio Nino Pernici k Lago di Ledro
Zjazd z Rifugio Nino Pernici k Lago di Ledro 

Na zadnej strane tlačenej mapy od maníkov zo Supertrail maps (http://www.supertrail-maps.com) bolo príjemné prekvapenie - odkaz na aplikáciu Scout Outdoor Navigation, v ktorej sa dajú kupovať a sťahovať ich mapy (ako aj iných kartografov). Ide o kvalitné detailné topografické mapy v bežných rozlíšeniach pre cyklistiku a turistiku a okrem štandardných značených či neznačených chodníkov a ciest sú tam znázornené vychytené traily. Náročnosť je odlíšená farbami, odstupňovaná od najľahšej žltej po najtažšiu čiernu, čerešničkou je zelená (nosenie, nadávanie). Prerušovaná čiara je výstupová trasa, plná ako zjazdová pasáž.

SkryťVypnúť reklamu
Ukážka mapy trailov pod Monte Altissimo
Ukážka mapy trailov pod Monte Altissimo 

Dostupné mapy (k septembru 2015)

Spomínané Supertrailmaps - obľúbené destinácie v Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku...
Freeride maps - Rakúsko, Švajčiarsko (muhehe!)
Topografické turistické mapy - ďalšie eu krajiny + USA. Obzvlášť si osobne cením GB, lebo Škótska vysočina...
SK+CZ zatiaľ nie..

Hlavné funkcie aplikácie Scout Outdoor Navigation

Je obojpohlavná - pre iOS 6 a viac ako aj Android 2.2 a viac. Iné platformy zatiaľ neuvádzajú.
Zobrazovanie vybranej mapy a vašej polohy v nej - ste tá malá unavená zablatená gulička.
Aktuálne údaje túry (rýchlosť, prejdená vzdialenosť, výška, trvanie..)
Záznam trasy, gpx exportovateľné do portálu gpsies.com alebo odoslaním na mail
Import trasy z viacerých portálov
Ukladanie waypointov
Navigácia v mape - bez povelov, orientujete sa podľa načítanej trasy zobrazenej v mape
Extra bonus - po vybití batérie a oživení mobilu na externom zdroji sa žiadne údaje nestratili, appka zaznamenávala ďalej!

SkryťVypnúť reklamu

Traily

Aby ste sa nemuseli obmedzovať na lokality Supertrail maps alebo FreerideMaps, ale využili hociktoré topo mapy, ako zdroj trás môžete použiť množstvo portálov, kde sa publikujú gpx súbory. Napr. www.trailforks.com, www.gpsies.com, len si pogooglite... Ďalej Strava či iné záznamy svojich priateľov, pri ktorých sa chytáte za hlavu v štýle "kedy ten chodí do roboty, keď furt niekde bajkuje".

Náklady

Ceny máp sú veľmi priaznivé: zväčša 2,99 až 7,99 EUR za mapu, pričom ich výpovedná hodnota je vysoká a stále sú lacnejšie ako tlačené. Ak netrpíte postihnutím mať všetko zadarmo, dokážete oceniť niekoho tvrdú robotu a podporiť rozvoj takýchto aktivít, je to skutočne bagateľ. Aj porovnaní s cenou jedného pivka po jazdeni. Jedno nervózne blúdenie pred búrkou a neoľutujete ani cent.

SkryťVypnúť reklamu

Sumár

Ambíciou tohoto článku nie je porovnávanie s inými aplikáciami a mapovými podkladmi. Je to len tip, ktorý vám môže pomôcť, tak ako pomohol nám skrášliť si bajkovú dovolenku. Rýchla inštalácia, jednoduché ovládanie, 100%-ný efekt. Ak máte skúsenosti s niečím lepším, lacnejším alebo proste zameraným na iné lokality - šup s tým do komentárov. Ďakujem a prajem veľa krásnych trailov pod kolesami!

Legendárna 601-ka, lahôdka pre zjazdárov
Legendárna 601-ka, lahôdka pre zjazdárov 
Stanislav Szucs

Stanislav Szucs

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stanislav Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáMTBSpoločnosť

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu